GOLDEN BOY ajaxlife INTERVIEW li 21-12-2018 XX De Ligt is als aanvoerder van Ajax nog ongeslagen. Zelfs in Europa. minuten doorgaan. Het verschil merk ik vooral als we, met alle respect, tegen de mindere ploegen in de ere divisie spelen. Dan ben ik na een uur spelen al moe. Dan mis ik die adrena line. Dus de rol die supporters kun nen spelen, is erg belangrijk." Stel je jezelf extra doelen om die ere divisiewedstrijden prikkelender te maken? "Je bent eerst bezig met winnen. Als het 3-0 staat, moet je wel door willen gaan. Dat gaat de laatste wedstrijden beter dan aan het begin van het sei zoen. De bank is daarin ook belang rijk Neem Klaas Jan (Huntelaar, red.) tegen NAC Breda: hij bracht echt de drive om nog een goal te maken. Dat wil je hebben als team. Hoor je van teamgenoten dat zij hetzelfde hebben als jij, dat de ver moeidheid eerder toeslaat als de sfeer minder is? "Ik weet niet of zij dat ook hebben. Misschien is het echt iets van mij... Het ligt ook wel aan mijn positie. In de jeugd was ik middenvelder, liep ik dus meer, bleef ik continu bij het spel betrokken. Als verdediger moet je vooral mentaal enorm scherp blij ven. Dat is soms zwaar. Als je tegen Bayem speelt en Franck Ribéry komt op je af, dan geeft het een kick om die bal af te pakken. Als er een aanvaller van Emmen op je afkomt, dan wordt er van mij verwacht dat ik de bal afpak. Mentaal is dat laatste zwaar der. Vandaar dat ik op een gegeven moment ook zei dat ik minder angst heb om tegen Duitsland te spelen dan tegen Emmen." Wie de tegenstander ook is, je speelt dit seizoen zeer constant, maakt ook amper een overtreding. "Ik had tegen Excelsior mijn momentje, maar dat is inmiddels een traditie. Verder speel ik inder daad stabiel. Ik speelde dit seizoen al iets van dertig wedstrijden, waarvan zeker de helft tegen topteams of top- landen. Dat is perfect voor een jonge speler. Nee, ik zie dat niet meteen als teken dat ik nu klaar ben voor een volgende stap. Het kan zo zijn dat ik dat na dit seizoen wel vind, het kan ook zijn dat ik dat pas over twee jaar heb. Nu ben ik daar helemaal niet mee bezig." Na de 7-1-zege op Excelsior beves tigde je op tv dat soms de prikkel ontbreekt in de eredivisie. Dat werd een dingetje. "Dat zegt ook wel iets over hoe er naar mij wordt gekeken: alles wat ik zeg als aanvoerder van Ajax wordt onder een vergrootglas gelegd. Ik besef dat het aanvoerderschap ver antwoordelijkheden met zich mee brengt. Daar houd ik ook van. En de meeste interviews zijn ook niet ver velend, want als aanvoerder van Ajax ben ik nog ongeslagen, haha Als je verliest, zal de boodschap anders zijn. Maar ook dan loop ik niet weg voor mijn uitspraken. Wat andere mensen, en zeker de media, daarvan vinden, brengt me niet van de wijs. Ik heb mijn eigen pad, wijk daar niet vanaf." Knagen Het is een opmerkelijke statistiek: De Ligt is als aanvoerder ongeslagen. De enige nederlaag dit seizoen, de 3-0 bij PSV, miste hij door een kniebles sure. "Daar baal ik nog steeds van. Het was een heel belangrijke wed strijd. Dan wil je spelen. Als je dan ook nog verliest, dan knaagt dat wel even aan je. Ook omdat we daarna een tijdje achter de feiten aanliepen. Het gat met PSV bleef heel lang vijf punten. Of we met mij in het veld niet hadden verloren? Dat weet ik niet. Eén speler maakt niet heel veel verschil, maar je weet niet hoe het was gegaan. Je bent een dragende speler. Bij de aandeelhoudersvergadering werd een filmpje getoond dat speciaal voor jou en zes andere spelers was gemaakt na vorig seizoen. De bood schap was: laten we de ploeg bij elkaar houden. Wat vond je daarvan? "Het was een leuk filmpje. Ik werd vergeleken met Barry Hulshoff. Dat was leuk bedacht. En er zaten mooie beelden in." Maar raakte het je ook echt? "Dat Ajax de ploeg bij elkaar wilde houden, was een mooi streven. Maar ik dacht niet door het filmpje: laten we dat doen. Die gedachte had ik daarvoor ook al. Dus je moet het filmpje niet groter maken dan het is. Ik vond ook dat er nog extra kwali teit bij moest komen. Alleen talent is niet genoeg. Ik heb ook aangege ven dat het niveau van de trainingen omhoog moest door een aantal spe lers te halen. Daar was ik duidelijk in. Dat is ook gebeurd, met de komst van Dusan (Tadic, red.) en Daley (Blind, red.). Toen dat rond was, had ik wel het gevoel dat ik graag bij Ajax verder wilde." Toch mooi dat er zo naar je werd geluisterd. "Nou ja... Ik was vast niet de enige speler die er zo over dacht. Als top sporter wil ik het hoogst haalbare halen, prijzen winnen. Als ik daar voor iets moet zeggen, dan doe ik dat." Wat heb je van Tadic en Blind geleerd? "Ze lopen niet naar je toe om te ver tellen wat je moet doen. Ze brengen vooral stabiliteit in het elftal. Dat is heel belangrijk. Verder is het vooral belangrijk dat je als jonge speler heel veel wedstrijden speelt. Dat heb ik in 2018 gedaan. Ik merk dan ook dat ik grote stappen heb kunnen zet ten. Daarbij is het fijn om iemand als Daley naast je te hebben. Maar ook met Frenkie (de Jong, red.) of Max (Wöber) naast me werkt het goed." 2018 was ook wel het jaar van Ten Hag. Hij kreeg in het begin veel kri tiek, maar oogst nu vooral lof. Heb jij hem zien veranderen gedurende het jaar? "Ik vind wel dat hij iets opener is geworden. Hij wilde bij zijn komst heel erg zijn eigen stempel op de ploeg drukken. Daardoor imple menteerde hij bepaalde dingen waar jongens moeite mee hadden. Na de zomerstop liet hij de kern van de ploeg meer meedenken." Kun je een voorbeeld geven? "De standaardsituaties werden bij voorbeeld door de trainers uitgedacht, maar nu bespreken we dat als ploeg zelf. Die eigen verantwoordelijkheid voelt goed. De communicatie is ook verbeterd. Ten Hag accepteert het als wij als groep iets anders willen. Dat is belangrijk." Schrik Tot zover 2018. 2019 belooft wederom een enerverend jaar voor de Ajaxaanvoerder te worden. Of hij de club in de zomer gaat verlaten, weet hij dus nog niet. De kans lijkt echter groot, nu bijna de gehele Europese top achter hem aanzit. De Ligt stond samen met Fren kie de Jong al menig keer op de cover van de Spaanse sportkranten. En de transferbedragen liepen daarbij steeds op. "Ik besteed er geen aan dacht aan. Ik moet eerlijk zeggen dat ik schrik van de bedragen die worden genoemd. De voetbalwereld is op hol geslagen." Virgil van Dijk is momenteel de duurste verdediger ooit, met de 84,5 miljoen die Liverpool voor hem betaalde aan Southampton. Hij zei dat jij dat record niet gaat afpakken. "Dat denk ik ook niet. Ik kom uit de eredivisie, heb relatief gezien nog weinig bewezen. Ik ga niet zeggen hoeveel ik volgens mezelf wel waard ben. Dat er waanzinnige bedragen worden genoemd, vind ik een groot compliment. Maar ik begrijp het niet." Frenkie zit in hetzelfde schuitje. Jul lie moeten als nuchtere Hollanders de grootste lol hebben als een krant schrijft dat jullie samen 140 miljoen waard zijn. "Daar lachen we zeker om. Kijk, het verandert ook elke week. De ene week ben je 60 miljoen waard, de week erop 50, weer een week later 75. Er is echt geen touw aan vast te kno pen. Maar we zijn er allebei enorm nuchter onder. We willen vooral beter worden, elke dag. Als het moment daar is om een stap te maken, dan zien we wel wat de clubs voor ons willen betalen." Wat gaat 2019 brengen wat jou betreft? "Vooral gezondheid, hoop ik." Een jaar zonder hersenschuddingen dus. "Ja. Die kopstoot tegen AEK viel gelukkig mee. Dmytro Chygrynskiy had een aardig gat in zijn hoofd, ik kwam er goed mee weg. Ik had ook wel een ei op mijn hoofd verwacht. Maar verder over 2019: ik hoop dat ik me verder kan ontwikkelen. Ik wil graag kampioen worden, de beker winnen en zover mogelijk komen in de Champions League. In de Ajax Life Special over de Aja- cieden van het Jaar zegt Wesley Sneijder dat hij talenten adviseert vijf jaar in de eredivisie te blijven spelen. "Dan moet ik nog wel een paar jaar... Maar Wesley speelde in een andere tijd in de eredivisie. Een ploeg als sc Heerenveen kon zich destijds in Europa redelijk staande houden, nu kwalificeert dat soort ploegen zich niet eens meer voor het hoofdtoer nooi. Het niveau van de eredivisie is minder geworden." Of jij bent beter dan Wesley Sneijder, en dus eerder uitgeleerd. "Haha, nee hoor. Wesley heeft een grote staat van dienst, daar kan ik nog lang niet aan tippen. Je moet het gevoel hebben dat je weinig meer te leren hebt, dan kun je de stap maken." Je loopt wel op schema om record international te worden, met dertien interlands op je naam op je negen tiende. "Het gaat prima, nu moet ik dat volhouden. Ik ben gelukkig weinig geblesseerd. Dit seizoen heb ik pas twee potjes gemist. Hopelijk blijft het daarbij. En blijf ik als aanvoerder ongeslagen. Dan wordt het nog een mooi seizoen." De Ligt maant de Ajaxsupporters tot rust in Athene. Matthijs de Ligt is uit geroepen tot de Golden Boy van 2018. Deze prijs wordt jaarlijks uitge reikt door de Italiaanse krant Tuttosport aan de beste Europese speler van onder 21 jaar. "Ik ben heel trots op deze prijs," vertelt De Ligt op ajax.nl. "Als je kijkt naar wie de award allemaal hebben gewonnen in het verleden... Ik kon het eigenlijk niet geloven." Vorig jaar mocht Kylian Mbappé de prijs in ontvangst nemen. Ook Lionel Messi heeft een Golden Boy Award thuis staan, net als Rafael van der Vaart. De Ligt is de tweede Nederlander én de eerste verdediger in het rijtje winnaars. "Verdedigers staan niet snel in the picture. Dat ik 'm nu win als verdediger, maakt het nog specialer."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 11