I I 'III Mi Ii J I j i li i 1 Het vergeten successeizoen 1978/1979: een opmerkelijke gast in het spelershome t j 11 ii aalT^ BAT 7 i A ajaxlife VERGETEN SEIZOEN 1H Over de 'gouden' ja ren van Ajax worden boeken vol geschre ven. Het eveneens succesvolle seizoen 1978/1979 is juist in vergetelheid geraakt. Tot nu. In deel 10: de verkeerde keuzes van Cor Brom voeden een terugkeer van Tomislav Ivic. Het najaar van 1978 is er één vol wankelmoedigheid. In compe titieverband wisselt Ajax stui vertje met het uitermate verras send presterende Roda JC. In het nationale bekertoernooi wordt ten koste van datzelfde Roda JC de kwartfinales bereikt. Ook Europees gaat het goed, met het halen van de derde ronde in het Uefa-Cuptoernooi, ten koste van Lausanne Sports. Illustrerend voor de wisselval ligheid is het treurige 0-0-gelijk- spel tegen FC Den Haag in het Zuiderpark, dat wordt gevolgd door een 7-3-overwinning op FC Volendam. Onrust woelt in De Meer: hoe goed is Ajax eigenlijk? Helemaal met de Uefa-Cup- wedstrijd tegen Honvéd Boeda pest in het vooruitzicht, is dat een nijpende vraag. "Achter klopte het niet altijd. Bij balverlies lag de zaak daar verschillende keren helemaal open. Vandaag kon dat nog," zo stelt trainer Cor Brom na Ajax-Volendam. Hij geeft aan dat het duel met de wijdbroeken is gebruikt als test voor de grote krachtmeting die Ajax een paar dagen later te wach- ten staat, in Boedapest. Ajax heeft tegen Volendam een tactische 3-4-3-variant gehanteerd met als grootste 'vondst' de midden- veldersrol voor Ruud Krol. Brom: "De speelwijze was min of meer afgestemd op de tegenstand die je woensdag kunt verwachten. Al weet ik nog niet wat voor Honvéd het verstandigste zou zijn." Angst Hoewel het Hongaarse Honvéd geen hoogvlieger is, benadert Ajax de tegenstander met over dadig respect, ingegeven door eigen onzekerheid en gebrek aan overtuiging. Dat komt Ajax in het matig bezette (twaalfduizend toeschouwers) Népstadion duur te staan. Ajax voetbalt met een niet bij de club passende angst en ver liest niet alleen zijn eer, maar ook de wedstrijd: 4-1. Dat biedt weinig perspectief. De keuzes van Brom pakken slecht uit. Simon Tahamata is als mandekker aan de spelmaker van Honvéd, Sandor Pintér, gekop peld en voor dat soort klusjes is de kleine Ajacied niet gescha pen. Pintér staat aan de basis van de gevaarlijke aanvallen die het doel van Piet Schrijvers constant onder druk houden. Ajax verde digt, maakt een karrevracht aan overtredingen (26 tegenover 9) en mikt vergeefs op de counteraan- val. De zware nederlaag doet pijn. Brom heeft het zwaar te verdu ren, al vormt de door Ray Clarke benutte strafschop de strohalm. Met 3-0 winnen in Amsterdam is tijdens deze Uefa-Cupcampagne al eens eerder voorgekomen, tegen Athletic Bilbao. De 'Schande van Boedapest' moet met een zelfde soort wonderprestatie worden uitgewist. Op 6 december moet Ajax de schade herstellen. Opnieuw is De Meer, en niet het Olympisch Stadion, het podium. De grotere intimiteit van het voetbalkasteel aan de Midden weg wordt als wapen in de strijd gegooid. Oplossing Voorafgaande aan Ajax-Honvéd speelt de onrust op die al eer der voelbaar was. Persoonlijke gesprekken met betrokkenen hebben voorzitter Ton Harmsen gealarmeerd. Je kunt het geen rebellie noemen, maar bij een fiks aantal spelers leeft twijfel over de aanpak van Brom. Met name de voetballers die in de voorgaande jaren voetbalden onder de tactisch slimme Tomislav Ivic, laten diens naam vallen als mogelijke 'oplos sing' van het probleem. Ongetwijfeld heeft ook Ruud Krol Ivic' naam genoemd. De aan voerder van Ajax had een uitste kende relatie met Broms voor ganger. Hij kon zich voortreffelijk vinden in het tactische keurslijf van Ivic dat na een eerste 'leer proces' van een jaar tot succes leidde. Binnen de strategische formule van Ivic was er voor Krol een belangrijke rol weggelegd. In tijden van afnemend licht is 'Ivic' een soort toverspreuk geworden, zijn naam ligt als een schaduw over Ajax. Natuurlijk is de huidige trainer van Ajax zich Natuurlijk voedt het de specula ties, en dat terwijl er nog gespeeld moet worden. Onstuimig Op 6 december doet Ajax op een halfbevroren veld wat het kan. Volgens de module Brom valt Ajax onstuimig aan. De meningen over de wedstrijdaanpak zijn verdeeld. Is dit 'passioneel' voetbal, of is het 'visieloos opportunisme'? Feit is dat Ajax bijzonder zijn best doet, het publiek met verve de taak van twaalfde man op zich neemt, maar de einduitslag net tekortschiet: 2-0. Doelpunten van Clarke (alweer vanaf de penaltystip) en Taha- mata geven de illusie een kans, maar na negentig minuten heerst De meningen over de wedstrijdaanpak zijn verdeeld. Is ditpassioneelvoetbal, of is het 'visieloos opportunisme'? daarvan bewust, Brom is niet op zijn achterhoofd gevallen. Maar wat kan hij eraan doen? Hij kent de ongeschreven wetten van het voetbal. Is het toeval dat tussen twin tigduizend bezoekers in De Meer zich ook Ivic bevindt? Daar wor den de geesten het niet over eens, maar gezien de geruchten en het spanningsveld rond het elftal is dat op zijn minst opmerkelijk. Ivic is niet zomaar een bezoeker, maar een zeer welkome gast die in het spelershome van Ajax zeer har telijk wordt begroet. Ook buiten dat exclusieve deel van het sta dion, zoals in de perskamer, wordt zijn aanwezigheid opgemerkt. de desillusie. Hard werken, bloed zweet en tranen, maar geen cre atief vernuft: dat is, naast de exit uit Europa, de conclusie. Brom houdt zich sterk, merkt tegen over de media voorspelbaar op: "We hebben het hier goed gedaan, maar het daarginds laten liggen. Zo simpel is het." Wanneer hij als een der laats- ten het volle spelershome binnen stapt, ziet hij hoe zijn voetballers aandachtig en geanimeerd staan geschaard om een klein, maar zeer aanwezig heerschap. Gezien de situatie is het beeld wreed. Brom heeft aan een half oog genoeg om te zien voor wie al die hartelijke aandacht is: Tomislav Ivic. 07-12-2018 X# De schaduw van Tomislav Ivic Door David Endt Ajaxspits Ray Clarke benut een strafschop tegen Honvéd Boedapest. Ook S0ren Lerby kan niet voorkomen dat Ajax over de Hongaarse tegen stander struikelt in de derde ronde van het Uefa-Cuptoernooi.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 17