'HAD HET NIET WILLEN MISSEN' ajaxlife REPORTAGE 1C 'Heb je het stadion gezien op tv? Nou, ik rende daar een keer als een gek naar voren, gaf voor, Marco kopte raak en we hadden de cup' maar we wonnen vaak ook met ruime cijfers." Vanaf zijn debuut in 1981 tot zijn vertrek in 1996 speelde Silooy met veel grote Ajacieden samen. Marco van Basten, Dennis Berg kamp, Jari Litmanen passeren de revue. Net als de trainers Johan Cruijff en Louis van Gaal. Silooy was zelf misschien geen enorme stylist, maar hij is dus wel een van meest succesvolle Nederlandse voetballers. En hij zorgde dikwijls voor een goede sfeer. Zelfs in 1994/1995, een voor Ajax geweldig seizoen, maar voor Silooy als bankzitter een 'kut- jaar'. "Bob Haarms kwam weleens naar me toe en vroeg dan of ik een geintje kon maken in de kleed kamer, omdat het allemaal wat te gespannen was. Sfeer is bepalend voor succes." De 1-aprilgrap over televisies uitzoeken mag uiteraard niet ont breken tijdens de tour. De enorme Skybox Tegenwoordig werkt Silooy onder meer voor de Ajax Coaching Aca demy. In die hoedanigheid reist hij de hele wereld rond, om bij andere clubs de Ajaxfilosofie uit te leggen. Laatst nog was hij in Suriname, voor 2019 staan al trip jes naar Australië en de Verenigde Staten gepland. "Er zijn natuurlijk meer clubs die hun filosofie verko pen, maar Ajax is de enige die echt oud-spelers op pad stuurt," vertelt hij als de groep uiteindelijk in een skybox plaats heeft genomen voor een hapje en een drankje. "Dat wordt enorm gewaardeerd. Een Liverpool of FC Barcelona stuurt bijvoorbeeld een groepje studen ten, die een cursus hebben gevolgd. Dat is toch wat anders dan als er echt oud-profs langskomen." De trainers die hij spreekt, kennen hem wel. Voor de jochies op het veld geldt dat niet. Ook als hij in Nederland een training maar zei tegen McDonald dat hij me niet meer in de wedstrijd selectie hoefde op te nemen. Ik speelde toch niet meer." Catacomben De muren van de catacomben van de Arena, het gebied waar de spelers zich verzamelen voordat ze het veld oplopen, zijn versierd met tekeningen van de Europese successen van Ajax. Zoals die van 1987 in het Olympisch Stadion van Athene, waar het huidige eerste elftal een avond eerder dus een 2-0-overwinning behaalde op AEK. "Heb je het stadion gezien op tv? Nou, ik rende daar een keer als een gek naar voren, gaf voor, Marco kopte raak en we hadden de cup." Zelden zal een Europese finale zo beknopt zijn samengevat. Silooy neemt de aanwezigen graag ook even mee terug naar de catacomben van De Meer. "Daar stonden we dan ook keurig in een rijtje voor de wedstrijd. Dan keken wij als Ajacieden even naar onze tegenstander, en daarna naar elkaar. '4-0 vandaag?' Dan knik ten we, en zei er altijd wel eentje: '5-0 denk ik.' Dan liepen we het veld op. Dat was best arrogant, tv die aan de muur hangt in de Ajaxkleedkamer vormt een mooie aanleiding. "We hadden boekjes van Sony in het spelershome lig gen, en het verhaal was dat ieder een een tv mocht uitzoeken. Een kleine was gratis, voor een mid delmaatje moest je 150 gulden extra betalen en voor een grote 300 gulden. Jongens gingen zelfs naar huis bellen om te vragen of die grote zou passen. Op een gege ven moment plakte ik een A4'tje op de spiegel in de kleedkamer met '1 april' erop en liep daarna snel naar het veld. Louis kwam als eerste op me af. 'Goede grap, maar ik had je door.' Haha. Natuurlijk, Louis." geeft, kijkt een stel ogen hem vooral vragend aan. "Maar alles valt te googelen, mijn naam dus ook. De eerste dag kijken die gas- sies me aan met zo'n blik van: wie ben jij? De tweede dag lopen ze op me af en zeggen dan: 'Hé, jij miste die penalty in de Cham pions Leaguefinale.' Dan hebben ze thuis toch even op de compu ter gekeken. Het is wel jammer dat ze juist over die strafschop tegen Juventus beginnen. Wat dat betreft heb ik het verkeerd om gedaan. Ik had beter in mijn eer ste finale die pingel kunnen mis sen en in mijn laatste de assist op de beslissende treffer kunnen geven." SILOOY EN MEER OUD-AJACIEDEN AANWEZIG BIJ AJAX WINTERFESTIVAL Win! 07-12-2018 3.J J1J SONNY SILOOY hebt die penalty gemist' Silooy vierde grote successen in vijftien seizoenen Ajax 1. Het is de tijd van nieuwe evenementen. Ajax organiseert 22 decem ber het eerste Ajax Winterfestival, in de Johan Cruijff Arena. Deze dag staat vooral in het teken van de patatgeneratie. Leo Beenhakker noemde de talenten van Ajax in 1989 de 'patat generatie'. Ajax TV maakte over deze jongens - onder anderen Ronald de Boer, Richard Witschge en Bryan Roy - een documen taire. Tijdens het Ajax Winterfestival zal deze in voorpremière gaan. En bovengenoemde leden van de patatgeneratie zullen daarbij aanwezig zijn. Het Ajax Winterfestival geeft Ajaxfans dus de gelegenheid hun helden van weleer te ontmoeten. Naast de patatgeneratie zullen ook oud-toppers als Danny Blind, Jan Wouters en Sjaak Swart langskomen, en zullen er documentaires over Sjaak Swart, Johan Cruijff en het succes van 1995 worden getoond, Daarnaast is er een stadiontour. Het festival duurt van 11.30 tot 18.00 uur. Kaar ten (24,95 euro) zijn te koop via ajax.nl/tickets. Als lid van de Supportersvereniging Ajax maak je kans om samen met een introducé gratis naar het Ajax Winterfestival te gaan. We mogen namelijk vijf setjes van twee kaarten ver loten. Wil je kans maken? Doe dan mee aan de prijsvraag op ajaxlife.nl/winterfestival. Meedoen kan tot en met donderdag 13 december. Met de winnaars wordt contact opgenomen. Reinoud Menet met Sonny Silooy en de Wereldbeker. Reinoud Menet (47) won een kaartje voor de allereerste Legend Tour, door mee te doen aan een prijsvraag op ajaxlife.nl. Hij is al jaren lid van de SV Ajax, en heeft sinds dit seizoen een seizoen kaart. De Arena kent hij dus wel. "Maar de plekken die je tijdens zo'n tour ziet, daar kom je normaal gesproken niet." "Ik ging altijd al een wedstrijd of tien, vijftien per seizoen, maar voor de wedstrijden tegen PSV en Feyenoord kon ik nooit een los kaartje kopen. Vandaar dat ik maar besloot een seizoenkaart te nemen," legt Menet uit. Wat zijn herinneringen aan Silooy zijn? "Bij hem moet ik toch aan die hele periode van 1992 tot 1995 denken. Het is hartstikke leuk om uit eerste hand te horen hoe het destijds eraan toeging in de kleedkamer." De Johan Cruijff Arena wil twee a drie keer per seizoen een Legend Tour organiseren, en deze net als op deze avond ophan gen aan een thema. Een goed idee, volgens Menet, die eigen lijk met een vriend naar de Arena zou komen. "Hij moest helaas afzeggen, dus ben ik maar alleen gekomen. Ik had het niet willen missen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 15