IA. REPORTAGE ajaxlife 'Ajaxlegende' Sonny Silooy geeft speciale rondleiding door Johan Cruijff Arena De Johan Cruijff Arena organiseerde 28 november een speciale rondleiding door het stadion, de eerste van de zoge noemde Legend Tours. Met Sonny Silooy als gids. Ajax Life liep mee. Ja, Sonny Silooy was ook wel even verbaasd dat de Johan Cruijff Arena juist hem benaderde voor de eerste Ajax Legend Tour. Met 28 november als datum - de dag dat Ajax in 1995 de Wereldbeker won - was het logisch dat een van de spelers van het Ajax van Louis van Gaal acte de presence zou geven. Maar Silooy zat op de bank in Tokio, en speelde nooit namens Ajax in de Arena. "Dat heb ik ze ook gezegd, maar ze zochten een speler die een vlotte babbel heeft. Dat hebben niet alle voetballers. En de verha len die bij Tokio horen, ken ik wel. Ik was erbij. Ik was onderdeel van de ploeg die het hele traject door liep, van landskampioen worden, het winnen van de Champions League, tot die Wereldbeker." En dus hapte Silooy toe en staat hij een avond na Ajax' prilste Europese succes - plaatsing voor de achtste finales in de Champions League dankzij de 2-0-zege bij AEK Athene - in de Johan Cruijff Arena. Het is dus precies 23 jaar na die bijzondere avond in Tokio, waarop Ajax voor de tweede keer in de clubgeschiedenis de Wereld beker won. Na strafschoppen werd afgerekend met Grêmio. Silooy zat destijds 120 minuten op de bank, deze avond heeft hij een actievere rol. Samen met Theo, een van de vaste gidsen van de Johan Cruijff Arena, leidt hij zestien Ajaxfans rond. Onder wie Rein- oud Menet (zie kader), winnaar van een prijsvraag van SV Ajax. De Legend Tour begint in de Ajax Gallery of Fame, waar een kort filmpje wordt getoond van die avond in Tokio. De desbetreffende Wereldbeker staat op een tafel. In Tokio zat Silooy dus op de bank. Hij zat een duel eerder - de toch legendarische zege op Real Madrid in Bernabéu - weer voor het eerst bij de selectie, na een blessure. "Mijn enkel, of menis cus. Ach, ik had altijd een blessure zo aan het einde van de voorbe reiding," vertelt Silooy. "Maar ik wist dat ik niet ging spelen in Tokio, want ik had rugnummer dertien. Kijk maar na: bij Van Gaal kwam de nummer dertien er eigenlijk nooit in. Ik wist dus genoeg. Ik maakte mijn eerste doelpunt trouwens wel met rug nummer dertien. Dat was niet onder Louis, maar onder Aad de Mos. Tegen De Graafschap. Je had toen nog geen vaste nummers, je kon gewoon een shirt pakken van de stapel. Ik wachtte als jong gas- sie altijd tot de rest had gepakt. En nummer dertien wilde niemand hebben." Kleedkamer Eerlijk is eerlijk: Sonny Silooy zal niet door veel mensen met een worden genoemd als ze wordt gevraagd naar Ajaxlegendes. Maar toch doe je de oud-Ajacied onrecht als je om die gedachte louter lacht. Zijn staat van dienst is zelfs indrukwekkend. Hij speelde in totaal 343 wedstrijden in het rood-wit, verspreid over vijftien seizoenen Hij won zeven landstitels, de Europacup II én III, de Europese Supercup, en behoorde eveneens tot het Ajax (zonder te spelen overigens) dat in 1995 de Champions League en dus de Wereldbeker won. De verloren Champions Leaguefinale van 1996 was zijn laatste wedstrijd voor Ajax, zijn gemiste strafschop zijn laatste Ajaxactie. "Maar weinig spelers kunnen zeggen dat ze vijftien seizoenen in Ajax 1 hebben gespeeld. Sjaak Swart misschien. Hij had zeshon derd wedstrijden nodig om alles te In het seizoen 1998/1999 speelde hij met De Graafschap met 1-1 gelijk in de Arena. "Ajax was niet in goeden doen, vooral door dat gebeuren met De Boertjes, die naar FC Barcelona wilden. Ik zag ze voor de wedstrijd in de cata comben. Zei ik: 'Hé, zijn jullie (Ik wist dat ik niet ging spelen in Tokio, want ik had rugnummer dertien. Kijk maar na: bij Van Gaal kwam de nummer dertien er eigenlijk nooit in' winnen, ik maar de helft," zegt hij met knipoog. Het is zo'n gevatte opmerking waardoor de rechtsback van wel eer uitermate geschikt is voor zo'n rondleiding. Hij rijgt de anekdotes aan elkaar. In de kleedkamer van Ajax' tegenstander - volgens gids Theo de minst inspirerende ruimte in Arena, en dat is geen toeval - gaat Silooy er maar even bij zitten. Het hele kleedkamer- gebied is inmiddels op de schop gegaan, maar voor zijn enige offi ciële wedstrijd in de Arena zat Silooy ook in de bezoekerskleed kamer. er toch nog? Ik dacht dat jullie al wegwaren.' Dat waren dolletjes. Ik stond op Jari Litmanen, moest me de pestpleuris lopen. Ajax had er tien kunnen maken, maar we speelden dus gelijk. Voor ons voelde het als een overwinning." Een seizoen later zat Silooy tij dens Ajax-De Graafschap negentig minuten op de bank. "De Ajaxfans scandeerden twintig minuten mijn naam, dus ik keek steeds naar onze trainer, Rob McDonald. Hij was onvermurwbaar. Ik mocht niet invallen. Een paar weken later ben ik gestopt als prof. Ik trainde nog wel twee keer per week mee, Irf 07-12-2018 'Op dag twee zeggen ze dan Sonny Silooy vertelt tijdens de Legend Tour over Tokio, achter hem staat de Wereldbeker. Door Mike van Damme Arena-gids Theo en Silooy vermaken de Ajaxfans met leuke anekdotes. SONNY SILOOY 't PPOF L (EI FIRST LftOV m iIJ Ju

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 14