ONDER ajaxlife ONDER DE LOEP 1*3 Het vreemde verhaal achter een curieuze vernoeming Ajax is rijk aan historische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: de Johan Cruijfftribune in het oude stadion van PEC Zwolle. Op de foto lijken ze laboratorium- jassen te dragen: links Johan Cruijff, rechts van hem PEC Zwolle-voor- zitter Marten Eibrink. Cruijff trekt aan een touw en kijkt omhoog. De besnorde Eibrink kijkt toe. Het is 30 juli 1988. Cruijff (41) is als kersverse trainer van FC Bar celona te gast bij PEC Zwolle voor een oefenwedstrijd, onderdeel van Bar^a's trainingskamp in Neder land. Het is een mooie gelegenheid om Cruijff de naar hem vernoemde tribune officieel te laten openen: de Johan Cruijfftribune van het Ooster- enkstadion, de eerste Cruijfftribune ter wereld, krap dertig jaar vóór de doop van de Johan Cruijff Arena. Die nieuwe hoofdtribune (2100 plaatsen) is al een paar maanden in gebruik, maar daar maalt niemand om, zoals ook niemand ermee zit dat PEC Zwolle met 3-0 klop krijgt van Bar^a. Waarom een Johan Cruijfftribune in Zwolle? De reden is even sym pathiek als vergezocht: op 13 mei 1984 speelde Cruijff in het shirt van Feyenoord (dat een week eerder landskampioen was geworden) zijn allerlaatste officiële wedstrijd als profvoetballer tégen PEC Zwolle. Daarom dus. De wedstrijd was niet eens in Zwolle, maar in De Kuip. "Het idee om die tribune naar Cruijff te vernoemen, moet van Marten Eibrink zelf zijn gekomen," zegt Friso Schotanus, auteur van onder meer het boek Desespereert nimmer (2009) over de geschie denis van PEC en het profvoet bal in Zwolle. "Ik denk dat het een oprecht eerbetoon was. Eibrink kende Cruijff persoonlijk. Ze gingen vriendschappelijk met elkaar om." Eigenaar Het verhaal van de Johan Cruijff- tribune is dus ook het verhaal van de steenrijke, markante en niet geheel onomstreden projectont wikkelaar Marten Eibrink (1941 2005), die PEC Zwolle in 1982 van de ondergang redt door de schul denlast van drie miljoen gulden op zich te nemen. Hij wordt voorzit ter, maar zijn macht reikt eigenlijk veel verder: hij is feitelijk eigenaar. De clubnaam verandert formeel in PEC Zwolle '82. Eibrink heeft grote plannen met het stadion: hij laat nieuwe tribunes achter de doelen verrijzen, wil ook de lange zijden aanpakken en stuurt aan op een pachtconstructie met de gemeente die hem de vrije hand zal geven. Eibrink is bevriend met Ajax- voorzitter Ton Harmsen, als handelaar in verwarmingske tels een goede zakenrelatie. Er loopt een 'lijntje' tussen Amster dam en Zwolle. Eibrink haalt twee ex-Ajaxgrootheden naar Zwolle: Johnny Rep en Piet Schrijvers, de 'Beer van De Meer' die dus de Bolle van Zwolle wordt (en later, als het beste eraf blijkt, het Lek van PEC). Harmsen bemiddelt persoonlijk bij de komst van ex-Ajaxtrainer Cor Brom en nog eens vijf spelers met een Ajaxverleden: Rini van Roon, Jan Weggelaar, Johnny Holshuy- sen, Martin Wiggemansen en Peter van der Hengst. De Amsterdamse kolonie draagt bij aan een bloeiperiode voor PEC. In het midden van de jaren tach tig is de club subtopper, maar ondertussen ruziet Eibrink met het gemeentebestuur: hij wil het stadiongebied ontwikkelen en de hoofdtribune vervangen, maar de gemeente wil niet meedoen. Op vrijdag 20 december 1985 wordt 's avonds laat de hoofdtri bune verwoest door brand: toevallig net de tribune die Eibrink graag wil afbreken. Politieonderzoek wijst uit dat de brand is aangestoken. In zijn boek schrijft Schotanus over 'Gerrit', pyromaan uit de wijk Wip strik en lid van de S-Side van PEC Zwolle. Hij beweert tegen Schota nus de brand te hebben gesticht in opdracht van een 'figuur' dat hem daarvoor vijftigduizend gulden toezegde. "Een aparte, die Gerrit," zegt Schotanus. "Het is allesbehalve zeker dat hij werkelijk de dader is. Ik beschuldig Eibrink ook ner gens van, maar de familie heeft me wel kwalijk genomen dat ik Ger- rits bewering heb opgeschreven in mijn boek. Het is illustratief voor de geruchten." Botsing De nieuwe hoofdtribune kan dus verrijzen. De gemeente draagt financieel bij, onder meer geschrokken van Eibrinks dreige menten om bij verdere tegenwer king de hele club naar Lelystad over te hevelen. Al voor de bouw begint, kondigt Eibrink de naam Johan Cruijfftribune aan. Cruijff komt als trainer van Ajax de eerste paal de grond inslaan, maar verricht als trainer van FC Barcelona de officiële opening. In de tussentijd is hij hard in botsing gekomen met die andere vriend van Eibrink: Harmsen. Cruijff vertrekt als Ajaxtrainer (net als Heerenveen lonkt PEC heel eventjes naar hem) en de Amsterdamse club raakt de weg kwijt. Op 20 september, nog geen twee maanden na de officiële opening, kijkt het Ajaxbestuur - o, de ironie - vanonder de neonletters 'Johan Cruijfftribune' toe hoe PEC Zwolle met 4-1 gehakt maakt van een stuurloos Ajax. Nog diezelfde maand sneuvelt Harmsen als voorzitter. Hij is ver dachte in het belastingschandaal dat we kennen als de FIOD-affaire. Ook Marten Eibrink komt ten val: hij treedt terug als voorzitter en verdwijnt in 1989 helemaal van het toneel als PEC Zwolle degradeert, failliet wordt verklaard en door start als FC Zwolle. Het overlijden van Harmsen (1998) en Eibrink (2005) wordt omgeven door verbit tering en tragiek. De Johan Cruijfftribune over leeft beide heren, maar verdwijnt uiteindelijk ook: op 4 juni 2007 begint de sloop, als het oude Oos terenk gefaseerd plaatsmaakt voor het nieuwe IJsseldelta-stadion, dat nu MAC3PARK Stadion heet. Johan Cruijff heeft er geen tri bune meer. Marten Eibrink wel. Zo hoort dat eigenlijk ook. 07-12-2018 3.J Johan Cruijff opent in Zwolle de tribune die naar hem is vernoemd. Naast hem PEC-voorzitter Marten Eibrink. De eerste Cruijfftribune stond in Zwolle Door Menno Pot

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13