SV AJAX BLIJ DAT AJAX EN UEFA NA OPROEP ZAAK HOOG OPNEMEN ajaxlife CHAMPIONS LEAGUE 11 Opletten Ontlading 'Hé Frenkie, deze dame wil nog met jou op de foto!' Ajax hoort bij de zestien beste clubs van Europa. Dat geeft reden tot euforie, maar er is ook boosheid richting de Griekse autoriteiten en AEK over het buitensporige ME-optreden richting onze supporters en de aanslagen vanuit een thuisvak richting het uitvak. 07-12-2018 XX De spelers vieren het feestje met het uitvak en geven hun shirtjes weg. de verdrukking. Achterin het vak klimmen Ajacieden naar hogere en veiligere delen. Matthijs de Ligt onderbreekt de warming-up om Ajaxsupporters tot rust te manen, zonder te weten dat de aanval van andere kanten kwam. Zeker acht supporters van Ajax lopen verwon dingen op. Ondertussen tikt de klok richting het begin van de wedstrijd en al snel klinkt de Champions League - hymne. Echt los komt het uitvak qua vocale steun echter niet, danig onder de indruk van de gebeurte nissen. Bovendien blijft het opletten geblazen, want het onderlinge uit dagen blijft doorgaan. Veel suppor ters bekijken de wedstrijd maar met een half oog. In het vak treffen we de flink geschrokken Charlotte, die we eer der al bij de training zagen. "Is dit nou een Europese awayday van Ajax? Gaat dat altijd zo?" Haar vertwijfeling is voor te stellen, zeker als dit je allereerste ervaring met een Europese uitwed strijd is. Het zou doodzonde zijn als deze nare ervaring volledig beeld vormend is voor wat het is om Ajax Europees te steunen. Gelukkig stel len verschillende supporters Char lotte gerust door haar te verzekeren dat dit het hele gebeuren écht uit zonderlijk is. Onder hen de 55-jarige Josian. Als 'ervaren' supporter vertelt ze Charlotte dat dit niet representa tief is voor de gemiddelde away day. Boos is Josian wel. En flink ook. Niet alleen op de Grieken, maar ook op de mensen in het uit- vak die zich niet weten te gedragen. "Hooligans denken dat het alleen hun club is. Het is ook mijn club. Kap er nou toch eens mee. Of ik bang was? Ik ben vooral boos. Maar ik laat me hierdoor echt niet tegen houden. Ik blijf gaan. Ook deze trip geniet ik. Athene is een geweldige stad." Dan weer consternatie, maar ditmaal van het fijne soort. Scheids rechter Michael Oliver wijst naar de penaltystip wegens hands van AEK-speler Marko Livaja, die meteen mag gaan douchen na het ontvangen van zijn tweede gele kaart. Dusan Tadic neemt plaats achter de bal. De aanloop, het schot.... De Serviër sprint richting het uitzinnige uitvak dat dit keer op de goede manier 'ontploft'. Supporters omhelzen elkaar, springen, juichen en zijn even alles wat is voorgevallen vergeten. Ajax staat op voorsprong en koerst op volle kracht richting de beste zes tien ploegen van Europa. Daarover is geen twijfel meer, zeker niet als Tadic de score verdubbelt op aan geven van invaller Klaas Jan Hunte- laar: 0-2. Dan klinkt het fluitje van Oliver voor het laatst en is er ontlading bij zowel spelers als supporters. Het feestje wordt samen gevierd. De gladiato ren op het veld gooien hun shirts in het uitvak als dank voor de steun. Het vak met agressieve Grieken stroomt gelukkig leeg, maar uit vei ligheidsoverwegingen wordt het vak met Ajacieden nog even vastgehou den. Dat vindt niemand erg. Dat was vooraf al bekend en bovendien is het goed om het thuisfront even bij te praten. De stemming is opperbest. Erik ten Hag komt na een halfuur tje nog even buurten bij het uitvak. Hij bedankt de fans en maakt een buiging. Terwijl hij wegloopt, wordt er gezongen: "Erik moet een liedje zingen, hi ha ho!" Hij gaat er niet op in. Als alle seinen op veilig staan, mogen we het stadion verlaten. Terug de bussen in, met een fan tastisch resultaat op zak. Op een centrale plek in de stad worden we losgelaten. Via de vele taxi's ver dwijnen de Ajacieden Athene in. Terug naar het hotel of nog even de stad in voor een overwinningsbor reltje. Een dag later vliegen veel sup porters terug naar Nederland. Op de luchthaven van Athene treffen we vaste Ajaxgangers Selma (46) en Léon (45). Het echtpaar heeft ondanks de onlusten in het stadion volop genoten van de trip. Selma: "Natuurlijk is het vervelend, maar dit was een nare uitschieter de ver keerde kant op. Normaal maak je dit niet mee en we zijn er vrijwel altijd bij. We gaan altijd met een ander stel. Dit gedoe houdt ons een vol- gende keer ook echt niet tegen." Het kwartet geniet volop van Europese tripjes met Ajax. "We hebben het altijd zó gezellig met elkaar," vertelt Selma met een glim lach. "We doen dit al jaren. Je ziet op deze manier veel van Europa. De Uefa bepaalt met plastic balletjes in een bak waar onze stedentrips heen gaan. Zo kom je vanzelf op interes- sante plekken. Je ziet inmiddels veel bekende koppen. Door de jaren heen ontstaat dat vanzelf. Die onderlinge saamhorigheid is erg mooi." Dan moet Selma ervandoor. Het boarden richting Amsterdam begint. Een boodschap heeft ze nog wel: "Besef even: we horen bij de zestien beste clubs van Europa. Aja- cieden, gefeliciteerd." Fabian Nagtzaam, directeur van SV Ajax, stond tussen de 1232 Ajacieden en zag hoe autori teiten reageerden op agressief gedrag van AEK-aanhangers. Nagtzaam is boos: "De veilig heid van onze supporters zou gewaarborgd zijn. Daar bleek niks van in het stadion. Ajax- supporters werden aangevallen en het antwoord daarop was buitensporig ME-geweld tegen onze aanhang, waarbij onze supporters als ratten in de val werden gedreven. En dat terwijl actie richting thuissupporters stelselmatig uitbleef. AEK-sup- porters hebben duidelijk een vrijstaat gecreëerd binnen het eigen stadion. Ze mochten doen en laten wat ze wilden." Nagtzaam is blij dat na de oproep hiertoe vanuit SV Ajax de club zelf de gebeurtenissen rondom de wedstrijd formeel heeft gerapporteerd bij de Uefa, en dat de Europese voetbal - bond een onderzoek is gestart. Op 13 december zal daarover meer duidelijkheid komen. Nagtzaam: "We leven mee met de supporters die buiten hun schuld verwondingen opliepen. Wij zelf zullen de gebeurte nissen aankaarten bij Football Supporters Europe, de Europese belangenbehartiger vanuit sup porters."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 11