10 km i X CHAMPIONS LEAGUE ajaxlife Ajaxsupporters in Athene: samen op pad, maar ieder met zijn eigen verhaal Voor de een is het een way of life, voor de ander een nieu we ervaring. Liefst 1232 fans reisden Ajax achterna naar Athene. Een repor tage. Het mooie aan Europese tripjes met Ajax is dat je op verrassende plekken komt. Je gaat erheen voor de wedstrijd, maar de citytrip die erbij hoort, is minstens zo fijn. Op het eerste gezicht is Athene niet direct een heel fraaie stad. Vrijwel alle muren zijn beklad en veel plekken zijn vies en druk. Toch is dat niet een volledig beeld. De stad kent veel gezichten. Zo zien we talloze Ajacieden in Athene door de smalle straatjes van de sfeervolle wijk Plaka dwalen, terrasjes pakken en moed verzamelen om de indrukwekkende Akropolis te beklimmen, met een prachtig uitzicht als beloning. Dat geldt ook voor de vrienden Niek (31), Noury (27) en Mark (26). We treffen het vrolijke drietal een dag voor de wedstrijd aan de voet van de tempel Parthenon. Onder een warm zonnetje genieten ze van weer een trip samen. "Dit is toch heerlijk? Lekker met je maten weg. Gezellig man. Even weg uit de sleur," vertelt Niek enthousiast. "Ajax is het belangrijkste, maar het gaat natuurlijk om de hele reis," vult Noury aan. "We gaan vanavond wel even lekker op pad, als we de laatste training in het stadion hebben bekeken." Indruk Het bijwonen van de laatste trai ningssessie de avond voor de wedstrijd is eveneens vaste prik voor veel supporters. Je kunt je vast vergapen aan het stadion en niet onbelangrijk: de spelers een hart onder de riem steken. Het brengt spelers en supporters dich ter bij elkaar. In Nederland zijn er amper open trainingen, maar bij Europese potjes gelden gelukkig andere regels. .l 'De Uefa bepaalt met plastic balletjes in een bak waar onze stedentrips heen gaan' We ontmoeten Maikel (35) en de broers Stefan (20) en Ronald (22). Hebben de mannen een beetje ver trouwen in een goede afloop? "We gaan sowieso winnen," weet Ste fan. "We missen Hakim Ziyech, maar anderen staan op, let maar op. Daarbij is AEK maar een mid- denmotertje." Het trio is onder de indruk van Olympisch Stadion Spyridon Louis. "Ik vind het indrukwekkend, alleen die sintelbaan is een beetje jammer," is Ronald positief-kri- tisch. Maikel kijkt uit naar dingen die komen gaan. "Morgen voor de wedstrijd lekker biertjes drinken en de stad ontdekken. Mooi man." Na een krap uurtje is de trai ning voorbij. De spelers wandelen richting kleedkamer en houden stil bij de meegereisde fans. Er is ruimte voor een kort praatje, een selfie of een handtekening. Het contact tussen spelers en de eigen aanhang is fijn om te zien. Plots horen we de 24-jarige Charlotte jubelen. Ze heeft sel- fies met Frenkie de Jong, Dusan Tadic en Lasse Schöne gescoord. En dat tijdens haar allereerste Europese awayday. Prima score voor een debutant. Al liep ze bijna haar selfie met De Jong mis, laat ze later weten. "Ik kon er niet tussen komen en even leek het dat mijn kans verkeken was, maar de man achter mij schreeuwde naar Fren- kie: 'Hé Frenkie, deze dame wil nog met jou op de foto!' Toen kwam hij terug. Dus ja, die medesupporter ben ik wel erg dankbaar." Onrustig Een dag later is het eindelijk match- day. De spanning stijgt. Gaat Ajax het flikken tegen AEK? En blijft het op andere vlakken binnen de perken? De avond ervoor was het onrustig tussen bepaalde groepe ringen. Rond 16.30 uur verzamelen Ajaxsupporters zich vol goede moed bij de opstapplek, het Kalli- marmaro Stadion. Hier werden in 1896 de eerste moderne Olympische Spelen georganiseerd. Vanaf deze historische plek vertrekt een hele sliert stadsbussen onder politiebe geleiding richting het onderkomen van AEK Athene. Onderweg is de stemming opperbest. Na een slordige veertig minuten rijden doemt in de verte Spyridon Louis op. Het is al donker, maar de stadionverlichting is van veraf zichtbaar. Bij het stadion komen de bussen tot stilstand en zwaaien de deuren open. Op naar wat eten, drinken of direct het uitvak. Aan vankelijk is het rustig, maar dan gebeurt datgene waar je niet op hoopt: een enorme groep opgefokte Grieken stroomt een paar vakken verder brullend het stadion bin nen. Direct richten zij zich op het vak met Ajacieden, waarin ook een groepje zonder kaartjes terecht is gekomen. Het duurt niet lang of een deel van het Griekse tuig klimt over de balustrades en duikt in de grachten rond het veld om zo dicht mogelijk bij het Ajaxvak te kunnen komen. De aanwezige mobiele eenheid kijkt toe en steekt tot de ontzetting van veel supporters geen vinger uit. Vooral de molotovcocktail die tegen de plexiglazen wand tot ontploffing komt, doet schrikken. Iets hoger gemikt en het leed was niet te over zien geweest. De Griekse relschoppers kun nen tamelijk ongehinderd hun gang gaan. De blik richt zich op de orde handhavers. "Waarom doen jullie niks?" Dan komt de ME toch ineens in actie, maar niet op de wijze die je hoopt: ze slaan erop los in het Ajaxvak en drijven de aanwezi gen in een hoek. Mensen komen in 07-12-2018 Achtbaan aan emoties Door Floris Roos De Ajaxsupporters die erbij zijn in Athene, hebben hoe dan ook een verhaal te vertellen thuis. Selma en haar man Léon genieten volop van wéér een tripje met Ajax. Maikel, Stefan en Ronald zijn vooraf al vol vertrouwen. Bij de training scoort 'debutant' Charlotte een selfie met Schone.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 10