WERELDTITEL ajaxlife TOEKOMST n Zestienjarige spits Brian Brobbey wil in 2019 debuteren in Ajax 1 -ESTAFETTECOLUMN- De e-sporters van Ajax schrijven dit seizoen om beurten een column voor Ajax Life en sluiten deze af met een vraag voor een van hun collega's. Dit keer is het de beurt aan Dani Hagebeuk. Volgende keer Brian Brobbey geldt als een van de grootste talenten op De Toekomst. De sterke en leergierige aanvaller blijft echter nuchter en doelgericht. 'Afleiding is de grootste valkuil.' Zul je net zien, verschijnt er op Twitter een bericht dat centrumspits Brian Brobbey in elk duel dat hij met Ajax onder 19 speelt een doelpunt of assist levert, hapert zijn productie in de eerstvolgende wedstrijd, thuis tegen FC Volendam (5-0). En dan gaat de stevig gebouwde Amsterdammer chagrijnig naar huis. "Ik was niet blij," erkent hij in de kantine van Ajax' kweekvijver. "Op zo'n moment ben ik even stil en moet je me met rust laten. Ik heb dan geen zin om te praten. Mijn vader, die altijd komt kijken, beurt me uiteindelijk op." Wat de aanvaller met Ghanese roots óók vrolijk stemt, is meetrainen met het eerste elftal, zoals deze ochtend. De interlandperiode biedt hem die kans. Voor de tweede keer. "Ik zie dat niet als opvulling, maar als een beloning. Al kreeg ik vandaag wel wat weinig ballen, zeg ik je eerlijk." Brobbey imponeerde vorig seizoen met 34 treffers en kroonde zich tot meest trefzekere jeugdspeler. Afgelopen zomer tekende de spits, die ook op 'tien' uit de voeten kan, zijn eerste contract. Het doelpuntenkanon ligt vast tot de zomer van 2021. "Drie jaar is mooi, maar verlengen wordt het volgende doel," zegt hij koersbewust. Spitsen leven van statistie ken, Brobbey vormt daarop geen uitzondering. Niet alleen houdt hij zijn doelpunten en assists bij, maar eveneens de handige appjes waarop hij zijn eigen spel kan ana lyseren. Bij Brobbey staat alles in het teken van slagen in het voet bal. Niet zo gek met drie oudere broers die al prof zijn: Kevin (25) en Samuel (20) bij Almere City en Derrick (23) bij het Duitse Hertha BSC. De jongste telg had nog wei nig tijd om te gaan kijken. "Ik ben zelf een beetje druk met Ajax." Stabiel De international die met Oranje onder 17 Europees kampioen werd, maakt een fraaie ontwikkeling door. Ajax schoof hem vervroegd door naar Onder 19. Daar bleef hij dus scoren en assists geven. In de Youth League tegen het sterke Benfica hield Brobbey zich prima staande en tijdens zijn profdebuut voor Jong Ajax tegen Jong PSV deed hij eveneens wat hem gevraagd werd. "Dat was een stabiel debuut. Ik was aanspeelbaar en hield de bal voorin goed vast." Naast de door hem genoemde sterke punten zijn er uiteraard nog veel verbeterpunten voor de leergierige tiener. "Ik moet vaker de diepte zoeken en vuile meters maken. Conditioneel sterker wor den. Daarnaast wil ik het schieten met links verbeteren en het kop pen kan ook beter." Dat koppen leert hij van spit- sentrainer John Bosman. Verder kijkt Brobbey vanuit het studiege bouw op De Toekomst geregeld naar Klaas Jan Huntelaar. "Hij schiet fantastisch met rechts én links. Alles verdwijnt strak in de hoek. Dat gaat bij mij ook steeds beter. Hij loopt ook meer dan ik. Dat zijn die vuile meters. Op dat niveau moet ik ook komen." Wie de jongeling voor het eerst ziet spelen, zal opmerken hoe sterk hij is. Niet voor niets luidt zijn bijnaam op internet Het Beest. Brobbey schroomt geen enkel duel en trekt zijn been nooit terug. Hij is als beton en doet zijn voordeel met die aangebo ren kracht. Of hij met zijn 1.82 meter al is uitgegroeid, weet hij niet. "Ik doe niet te veel kracht training. Alleen push ups. Je kunt ook te breed worden. Bij Ajax letten ze er wel extra op." Samen met jaarge noot Ryan Gravenberch speelt Brobbey al vanaf de F'jes bij Ajax. Beiden worden tot de grootste Ajax- talenten gerekend. De spits blijft nuchter onder de loftuitingen. "Je moet altijd beide beentjes op de grond houden. Het kan een jaar goed gaan en een volgend jaar slecht. Daar waarschuwen mijn broers me ook voor. Gelukkig gaat het bij mij tot op heden allemaal erg goed." De grootste valkuil richting een gouden toekomst? "Afleiding," zegt hij. Buiten Ajax is hij behoedzaam. Hij heeft in de Amsterdamse Bijlmer nog dezelfde vrienden als vroeger. "Gelukkig zijn er nog niet zo veel andere mensen die iets van me willen. Dat is wel lekker, eerlijk gezegd." De jeugdinternational is zuinig met zijn woorden, maar spreekt klare Huntelaar loopt ook meer dan ik. Dat zijn die vuile meters. Op dat niveau moet ik ook komen' taal als tegen het eind van het gesprek zijn ambities aan de orde komen. "Ik wil in 2019 mijn debuut in Ajax 1 maken. Daarna zie ik wel verder." Was getekend: Brian Brobbey, bijna zeventien. 23-11-2018 M Beest van beton Het gaat goed met e-sports bij Ajax. Ik werk met een leuk team en de afgelopen twee seizoenen presteerde ik goed. Iedereen tevreden. Daarom is het fijn dat ik mijn contract met drie jaar mocht verlengen. Een mooie deal. Mensen vragen me soms wat ik verdien. Laat ik zeggen dat ik er goed van kan leven. Door het geld wat ik met e-sports ver dien kan ik me volledig focussen op FIFA met als doel om beter en beter te worden. Joey Calabro vroeg me in de vorige Ajax Life hoe e-sports bin nen Ajax er volgens mij over twee jaar uitziet. Een goede vraag. Ik hoop dat we tegen die tijd de wereldkampioen in huis hebben. We groeiden de afgelopen twee jaar ontzettend hard, in meerdere opzichten. Ajax heeft nu vier spelers die in potentie allemaal wereldkampioen kun nen worden. De e-sportafdeling binnen Ajax breidt ook uit en groeit mee. De e-divisie is inmiddels ook begonnen. Lev Vinken speelt de eerste competitiehelft op de Playstation. Daarna neem ik het over als we op de Xbox verder gaan in januari. Ik wil dit seizoen een serieuze gooi naar die wereldtitel doen. Als kampioen van de e-divisie pak je veel punten voor het WK. Het zou mooi zijn als Lev en ik allebei kampioen worden. Zover is het nog niet. Ik speel nu elk weekeinde toernooien om me te kwalificeren voor de live-events waar ik naast prijzengeld ook punten pak voor de wereldrang lijst. De top-32 van de deze rang lijst per console gaat uiteindelijk naar het WK. In de volgende Ajax Life is het de beurt aan Lev Vinken. Hij heeft zich goed ontwikkeld en is titel kandidaat in de e-divisie, maar vorig seizoen eindigde hij met Sparta op de vijftiende plek. Mijn vraag aan Lev: voel je nu je voor Ajax speelt meer druk? Door Sander Zeldenrijk BRIAN BROBBEY

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 7