I ajaxlife VERGETEN SEIZOEN 1H Het vergeten successeizoen 1978/1979: de raadselachtige blessure van Ruud Krol Over de 'gouden' jaren van Ajax worden boeken vol geschreven. Het eveneens suc cesvolle seizoen 1978/1979 is juist in ver getelheid geraakt. Tot nu. In deel 9: vragen over de inzetbaarheid én wil van Ruud Krol. Ruud Krol is zonder meer de meest aansprekende, meest ervaren, meest gelauwerde en daarmee meest invloedrijke Ajacied bin nen het elftal van het seizoen 1978/1979. Zijn positie trekt meer dan eens een wissel binnen de besluitvorming van het Ajaxbe- stuur, want tussen de speler en de clubleiding bestaat een gewa pende vrede. De ambities van de aanvoerder en de noodzakelijke realiteitszin van het bestuur bot sen geregeld. In 1978 is Krol de libero die op grond van zijn klasse, uitstraling en leiderschap de ziel van het team vormt. Een man met autoriteit, de onaantastbare leider van het team. Een eerder getekend zevenjarig contract verbindt hem tot aan juli 1981 aan Ajax en die verbintenis staat een overgang naar het bui tenland in de weg. De ambitie te vertrekken leeft wel bij Krol, maar op grond van het zware contract kan Ajax een transfer tegenhou den. Er is Ajax alles aan gelegen de aanvoerder te behouden. Zijn ver trek zou zonder meer op meerder gebied een negatief effect hebben, niet in de laatste plaats als bewijs van verlies van imago. De clublei ding toont wel begrip voor Krols wens, maar kan het zich niet ver oorloven het boegbeeld zomaar te laten vertrekken. De situatie zet de relatie onder druk. Krol spreekt geregeld zijn ongenoegen uit over het Ajaxbe- leid. Hij is gewend aan ambitie die zich vertaalt naar een doortastend aankoopbeleid. Krol verwacht ook dat hij vanuit zijn status betrok ken wordt bij besluitvorming. Zijn onvrede over het door Ajax gestimuleerde vertrek van trainer Tomislav Ivic (met wie Krol een voortreffelijke band had), is geen geheim. Kortom: er bestaat een gewapende vrede tussen de voet baller en de beleidsmakers, met hier en daar een scherp randje. Zonder openlijk te spreken van sabotage, leeft bij het bestuur het idee dat Ruud Krol niet altijd voluit gaat. Voeding tot dergelijke gedach ten geeft een ogenschijnlijk sim pel te behandelen blessure die zich tijdens het voorbereidende trai ningskamp in De Lutte openbaart. Ajax is onaangenaam verrast wan neer Krol zich met bilspierklachten bij de medische staf meldt. Club arts John Rolink onderzoekt, denkt er het zijne van, en verwijst Krol door naar het aan Ajax verbonden Lucas Ziekenhuis, waar specialist dokter Dicke een slijmbeursont steking vaststelt: twee weken rust. Is er daarna geen verbetering, dan volgt operatief ingrijpen. Zover komt het niet. Op maan dag 14 augustus, vijftien dagen na Krols vertrek uit het trainings kamp, hervat hij onder leiding van hulptrainer Bob Haarms de trai ning. Krol neemt zijn liberoposi tie weer in, maar gedurende het seizoen blijft de even mysterieuze als vermaledijde bilspier opspelen. Van de 34 competitiewedstrijden mist de aanvoerder er maar liefst tien. De vraag zweeft als een giftig gas boven De Meer: is er werkelijk sprake van een blessure of is het Krols manier om zijn onvrede te uiten? Is de bilspier recalcitrant of is de bezitter ervan weerbarstig? Die vraag stelt dokter Rolink zich aanvankelijk binnenskamers, later openlijker. Mede omdat Rolink een grote invloed bin nen het Ajaxbestuur heeft en de bestuursleden overtuigt van zijn inzicht, wordt de autoriteit van de speler aangetast. In maart 1979, met Ajax in zwaar weer na een schamele 0-0 thuis tegen NAC en vervolgens een nederlaag in Eindhoven tegen PSV (3-1), luidt in De Meer de nood klok. "Misschien moet ik de trai ner ook wel een boete opleggen," bromt voorzitter Ton Harmsen na het beschamende gelijkspel tegen NAC. Daarmee zet hij Cor Brom onder druk. En veelbetekenend voegt hij eraan toe: "Wanneer een Europese topclub zich voor Krol meldt, ben ik bereid over een transfer te praten." Het voelt als een aanval. Krol is onomwonden in zijn mening: "Het is nu eenmaal zo dat ik het met veel dingen die hier passeren niet langer eens kan zijn. Ik houd er andere beleidsideeën op na dan het bestuur doet. Mijn blessure moet daar helemaal los van wor den gezien, al gelooft niet ieder een dat." Daar is de bilblessure weer. En er wordt een niet-medische con text aan verbonden. Een maandje in personele problemen. Pim van Dord (beoogd opvolger van Krol) is aan de achillespees geope reerd, waar Wim Meutstege, Kees Zwamborn en Piet Wijnberg niet overtuigen. Gelukkig voor de algemene gemoedsrust in dit woelige seizoen keert Krol eind april weer terug in de basiself. De De vraag zweeft als een giftig gas boven De Meer: is er werkelijk sprake van een blessure of is het Krols manier om zijn onvrede te uiten? later (Krol is nog steeds niet beschikbaar) stelt dokter Rolink veelbetekenend: "Krol stelt de medische wereld voor raadsels. De enige manier om erachter te komen wat het is, is de blessure open maken. Maar dat wil Krol niet. Hij zegt dat hij niet kan voet ballen. Maar ik geloof dat hij wel kan spelen." Defensief Ajax heeft in de competitie wel de koppositie weer ingenomen en reikt tot aan de finale van het KNVB-bekertoernooi, maar het verkeert al maanden defensief beroemde bilspier houdt het en Krol leidt zijn team naar winst in de bekerfinale én het landskam pioenschap. Een paar dagen na het behalen van de landstitel komt de grote verrassing: het zevenjarige con tract met Krol, dat dus tot juli 1981 loopt, wordt ontbonden... én omgezet in een nieuwe verbin tenis voor de duur van drie jaar, oftewel tot na het WK 1982. Niemand spreekt meer van de bilspierblessure. Het kan verke ren, zal Krol denken. De hoofd persoon stelt tenslotte: "Dit is een seizoen dat ik niet gauw vergeet." 23-11-2018 X# Een recalcitrante bilspier Door David Endt Verrast Ruud Krol mist aardig wat wedstrijden, maar is op tijd fit om met Ajax de dubbel te veroveren. Clubarts John Rolink twijfelt openlijk over de bilblessure van Krol.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 17