15 ajaxlife REPORTAGE vier auto's zou je kunnen zien als de 'harde kern', een groepje dat uit ongeveer evenveel mensen bestaat als de vrouwenselectie. "En dan zijn er nog wat relatief nieuwe fans bijgekomen," zegt Michel. "Op De Herdgang zullen we met een man netje of zestien zijn. En ja, iedereen kent elkaar." Zingen Er staan uiteindelijk achttien Ajaxsupporters achter het doel, gewapend met rood-witte zwaai- vlaggen, gewoon tussen de vrien delijke PSV-supporters. Niets aan de hand. "In de goeie tijd waren we met twee keer zo veel. Zo'n beetje 35 man. Toen lieten we ons ook echt flink horen: veel zingen, spreek koren. Dat is nu een beetje weg gezakt. Het elftal is wat minder dan vorig seizoen, er zijn wat sup porters afgehaakt. Dat is gewoon jammer. Je merkt het: we staan met vijftien, twintig man. Daar van willen er soms maar drie of vier zingen. Dan sta je voor joker, natuurlijk. Dus we zijn wat stiller. Misschien is dit een stap terug om er in de toekomst weer twee voor uit te maken. Ik hoop het." Aan het woord is Stefan, die je de capo van Ajax Vrouwen zou kunnen noemen. Hij was er vanaf dag één. Hij was het die al heel snel de naam 'Amsterdames' verzon en een fanclub met die naam oprichtte, die een pagina op Facebook heeft. Hij liet de vlag gen maken in Polen. Hij zette een systeem op waarbij iedereen wat geld in de pot stopt voor sfeer acties. Hoogtepunt? Met een zelf gehuurde partybus naar de beker finale. "Katjelam het stadion in." "Ik was tot 2012 fanatiek sup porter van Ajax 1," zegt Stefan. "Maar ik wilde op zeker moment een huis kopen. Toen kon ik het niet meer betalen. Dat moment viel toevallig samen met de start van het vrouwenvoetbal. Dat was goedkoop en laagdrempelig. Je gaat eens kijken, je ontmoet wat mensen en voor je het weet hecht je je eraan. Ik heb heel hard gepro beerd om een mooie fanatieke groep uit de grond te stampen en ook af te dwingen dat iedereen zich ervoor zou inzetten. Dat is me niet door iedereen in dank afgenomen. Ik probeer nu wat meer afstand te nemen." Ook het duo Mel Mel is van het eerste uur. Melanie gaat nog altijd naar de mannen kijken. Melissa niet. "Dat werd wat te veel." Ook al vroeg van de partij: de broers Theo (uit Wormer) en John (uit Heemskerk). Theo is het met Stefan eens: het elftal is wat min der goed dan de kampioensploeg van vorig jaar. "Eigenlijk zijn er té veel speelsters vertrokken," zegt hij. "Benno Nihom heeft veertien nieuwkomers moeten inpassen, onder wie veel jonge meiden. Vorig seizoen stond er een goede, inge speelde ploeg. Dit seizoen is even een stapje terug, qua niveau. Benno is duidelijk nog zoekende: er staat bijna elke week een ander team op het veld. Hij schuift veel." De broers hadden in het verle den wel een seizoenkaart voor Ajax 1, maar haakten af toen de prijs van hun kaart fors werd verhoogd, ter wijl Ajax een belabberde jaargang achter de rug had. "Bij Ajax Vrouwen is het sfeer tje ongedwongen," zegt John. "Je staat letterlijk en figuurlijk dicht bij de ploeg en het is natuurlijk ook een stuk beter te betalen dan het eerste team van de mannen. Ik vind het leuk om af en toe even met die meiden te babbelen. Dat gaat heel makkelijk. Kelly Zeeman is leuk om mee te praten. Zij is nu geblesseerd." "Verder is het nog wat wennen, met al die nieuwe meiden," zegt Mandy. "Zo'n Merel van Dongen mis je wel. Net als Anouk Hoogen- dijk, toen ze stopte." Play-offs Ajax Vrouwen verliest de topper. In de eerste helft speelt de ploeg matig en profiteert PSV-spits Katja Snoeijs van een enorme fout van Ajaxkeepster Lize Kop. In de laatste fase voor rust en vooral na de pauze wordt Ajax sterker. De ploeg heeft zeker de kansen om gelijk te maken, maar doet dat niet. PSV Vrouwen staat halverwege de competitie zes punten voor op Ajax, dat vanavond ook nog door ADO Den Haag wordt ingehaald en naar de derde plaats zakt. Veel maakt het niet uit in een compe- titie die beslist gaat worden door play-offs. Zolang je bij de eerste vier eindigt, zijn de titelkansen intact. "Ook dat is gewoon jammer hè," zegt Stefan. "Die competitie. De BeNe League was gewoon tof met die goede Belgische ploegen erbij." Theo en John beamen het. Ze reisden in die jaren weleens mee naar uitwedstrijden in België. "Dit is toch minder," vervolgt Stefan. "Het is jammer dat de vrouwencompetitie nog altijd niet helemaal serieus wordt genomen. Ja, de Oranje Leeuwinnen inmid dels wel, maar er moet ook door stroming zijn vanuit de competi tie. Op dat vlak laat iedereen het op het moment een beetje liggen. Ook Ajax, vind ik." "Het is ook iets leuker gewor den," zegt Melissa. "Van de vorige trainer, Ed Engelkes, mochten die meiden niet veel. Ze mochten bij voorbeeld geen supporters toe voegen op Facebook of met sup porters appen. Dat mogen ze nu wel. En het gebeurt ook. Benno is wat losser. Die meiden nemen ons weleens in vertrouwen. Niet zo lang geleden is naar buiten geko men dat twee ex-speelsters, Merel van Dongen en Ana Romero, nu een relatie hebben. Dat wisten wij dus al veel langer." Dynamiek Aan één uitwedstrijd van Ajax Vrouwen heb je genoeg om niet alleen het elftal te leren kennen maar ook de vaste aanhang. Nie mand maakt van zijn hart een moordkuil. Binnen een avond begin je de dynamiek te begrijpen en ontvouwen de verhalen zich. Mandy heeft epilepsie, al heeft ze niet veel aanvallen. 'Sab' en Stefan zijn sinds een tijdje een stel en verwachten samen een kind. Berry heeft altijd zijn camera mee en onttrekt zich aan het groeps gebeuren: hij staat helemaal bij de cornervlag opnamen van de wed strijd te maken, Ajaxrugtas op zijn rug. "Ik zit vanavond echt te sterven van de kou," zegt 'Sab' vanonder haar meegebrachte fleecedekentje, "maar het heeft toch iets versla- vends. Als ik op vrijdag thuis zou zitten, zou ik denken: tja, wat ga ik nu dan doen?" "We weten alles van elkaar en er wordt heel wat af geluld," zegt Stefan. "Het enige dat geheim blijft is je pincode." 'Het elftal is wat minder dan vorig seizoen, er zijn wat supporters afgehaakt. Dat is gewoon jammer' 23-11-2018 Ier 'Amsterdames' STEFAN Michel (links) en Patrick ondernemen een poging te zingen. De geslonken supportersschare is dit seizoen 'wat stiller'.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 15