IA REPORTAGE X^T 23-11-2018 ajaxlife Met de 'harde kern' van Ajax Vrouwen naar PSV Cruijff Arena realiseren het zich, maar ook Ajax Vrouwen wordt gesteund door een vaste kern van supporters die er altijd is: thuis en uit, weer of geen weer. Ajax Life ging met ze naar de topper tegen PSV en leerde ze kennen: de diehards in het kiel zog van de 'Amsterdames'. Zoals Aj ax het hoofdveld van sport park De Toekomst wil uitbouwen tot een stadionnetje van 4500 of misschien zelfs 6000 plaatsen, is PSV bezig om sportpark De Herd- gang geschikt te maken voor het grotere werk. Ze zijn al aardig op weg: de oude hoofdtribune wordt aan beide kanten verlengd en ook achter het doel wijst een hekwerk op bouwplannen. Voor 'ons', de reizende suppor ters van Ajax Vrouwen, heeft dat vanavond wel een fiks nadeel: we zijn vroeg naar Eindhoven geko men voor de competitietopper PSV Vrouwen-Ajax Vrouwen, hebben ons kaartje getoond en zijn de tri bune achter het doel opgelopen, maar nu zien we dat de gebruike lijke doorgang naar de kantine is afgesloten. Hij is alleen 'buitenom' toegankelijk, maar 'buitenom' mogen we niet meer, omdat we al binnen zijn. "Zo irritant," zegt Mandy, een van de trouwe supporters van Ajax Vrouwen die ik vanavond leer ken nen. "Wat dat betreft ben je eigen lijk naar de verkeerde uitwedstrijd meegegaan: het is eigenlijk overal relaxed, behalve bij PSV. Hier mag nooit iets. Onze spandoeken mogen niet mee, zelfs over onze zwaai- vlaggen doen ze moeilijk en nu dit weer. Laat ons gewoon omlopen en warme chocomel halen. Waar is dit nou goed voor?" "Verder is het alleen bij ADO ver velend," zegt Michel, de vaste reis genoot van Mandy. Hij rijdt rond in een auto van DePrintermonteur.nl. Mandy werkt bij de Plus in IJs- selstein. Als Ajax Vrouwen speelt, zorgt Michels baas dat zijn route eindigt in de buurt van IJsselstein, waar hij Mandy oppikt en koers zet richting de speelstad. Vandaag stap ook ik in IJsselstein in. "Bij ADO kun je zelfs bij een vrouwenwedstrijd niet in je Ajax- shirt rondlopen, omdat er gasten van de harde kern rondhangen met wie je dan problemen kunt krijgen. Verder is dat nergens zo. Rond het vrouwenvoetbal hangt echt een heel ander cultuurtje." Uitdebuut Eerst even biechten. Ik ben best een trouwe Ajacied, maar het aantal keren dat ik sinds de start van het vrouwenvoetbal bij de club (2012) naar Ajax Vrouwen ben wezen kijken, valt op de vingers van één hand te tellen. Ik kom geloof ik tot drie keer, waaronder die legenda rische allereerste thuiswedstrijd uit de geschiedenis: 24 augustus 2012 tegen sc Heerenveen, toen Desiree van Lunteren geschie denis schreef door als allereerste vrouw een officieel Ajaxdoelpunt te maken. Vandaag maak ik mijn uitde- buut: ik reis mee met de trouwe aanhang. Michel komt uit Amster dam, Mandy uit Benschop. Ze zijn geen stel, maar gewoon vrienden, al zijn ze bij wedstrijden vaak te herkennen aan hun identieke, blauwe capuchontruien. Op Man- dy's rug staat 'Mandy', op Michels rug 'Miessie'. Sinds 2013 rijden ze naar zo ongeveer alle wedstrijden van Ajax Vrouwen in Nederland: thuis en uit. Soms gaan ze ook mee 'Europa in': vorig jaar naar Brescia, dit jaar naar Lyon, waar Ajax Vrou wen een ongekend pak slaag van 9-0 kreeg, nadat het in Amsterdam al 0-4 was geworden. "Tja," zegt Mandy. "Lyon was een flinke maat te groot. Ze hebben daar een budget van elf miljoen euro voor vrouwenvoetbal. Daarbij vergeleken stelt het bij Ajax wei nig voor. Wolfsburg en Lyon zijn dé twee Europese topclubs bij de vrouwen." Om meteen de prangende vraag maar te beantwoorden: nee, ze gaan eigenlijk zelden naar de wedstrijden van Ajax 1 in de Johan Cruijff Arena. Michel had vroe ger wel een seizoenkaart, maar is afgehaakt. Mandy is hooguit een keer of twee bij een wedstrijd van de mannen geweest. Ze zijn sup porters van Ajax Vrouwen, al vol gen ze de mannen wel op tv. "Het is allemaal lekker klein en overzichtelijk," zegt Michel. "Bij Ajax Vrouwen kun je na afloop een praatje maken met de speel sters, je leert ze een beetje ken nen. En zij jou. Ze maken echt tijd voor je." Appen Zonder dat ze het in de gaten heeft, zit Mandy zijn punt te illustreren: ze is onderweg naar Eindhoven in een appconversatie verwikkeld met Davina Philtjens, de Vlaamse verdedigster uit Hasselt die twee seizoenen voor Ajax voetbalde, maar deze zomer een transfer naar Fiorentina maakte. Mandy is fan, bezoekt zelfs wedstrijden van de Red Flames, het Belgische vrou wenteam, om Davina te zien spe len. Ze gaat vriendschappelijk met de speelster om. Ze appen veel. "De afstand tussen de speel sters en de supporters is klein," zegt Mandy. "Dat vind ik er wel heel leuk aan." Het heeft wel een bijeffect. Het volgen van gesprekken over de ploeg wordt bemoeilijkt door het feit dat Michel, Mandy en alle andere supporters alleen de voor namen van de speelsters gebrui ken. Dan zegt Mandy bijvoorbeeld: "Vorig seizoen hadden we Merel, Liza, 'Stef' en Davina achterin staan. Dit seizoen is de verdediging toch wat minder stevig." Ze heeft het dan over Merel van Dongen, Liza van der Most, Stephanie van der Gragt en Davina Philtjens. Van die vier zijn er drie vertrokken; alleen Van der Most is gebleven. Naast ons komt een auto rijden van waaruit enthousiast naar ons gezwaaid wordt. Het zijn Stefan, Sabrina ('Sab') en Henk. Die rijden altijd samen, net als Theo, John, Berry en Patrick. En in een vierde auto: Melissa en Melanie, oftewel Mel Mel. De inzittenden van die 'Bij Ajax Vrouwen kun je na afloop een praatje maken met de speelsters, je leert ze een beetje kennen. En zij jou. Ze maken echt tijd voor je' Niet veel uitkaarthouders in de Johan Door Menno Pot MICHEL Het reizende dorp De 'harde kern' van Ajax Vrouwen, met in het midden Stefan (76-muts) en Michel. Mandy staat schuin achter Michel (Amsterdames-muts). De Ajaxfans achter het doel zien keeper Lize Kop een redding verrichten Ajax Vrouwen verliest de topper wel met 1-0.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 14