ONDER ajaxlife ONDER DE LOEP 1*3 Ingevlogen tiener Arno Splinter is in Madrid vooral een 'mooi verhaal' Ajax is rijk aan historische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: jeugd speler Arno Splinter, die op het laatste moment werd ingevlogen voor het Cham pions Leagueduel tegen Real Madrid in de herfst van 1995. Door Sander Zeldenrijk Auxerre. Achteraf speelde ik bij Ajax mijn beste wedstrijden onder grote druk, zoals Feyenoord-uit en Gras shoppers-uit." Splinter bleef in Madrid al nuchter. Ook voor de camera's. "Het was niet zo dat ik voor de eer ste keer geïnterviewd werd. Boven dien kreeg ik mediatraining bij Ajax. Maar met een normale opvoe ding van je ouders kun je ook wel een verhaaltje vertellen. Ik kreeg natuurlijk geen lastige vragen. Ik was vooral een mooi verhaal." Van de opstelling bij de oppo nent weet hij weinig meer. De namen vond hij online. Zamarano, Redondo, Laudrup, Buyo, en bij voorbeeld een jonge Raul. "Real had geen B-ploeg. Kiki Musampa vertelde me dat hij tegenover Luis Enrique stond. Ze waren helemaal niet zo goed en kregen maar een paar kansjes. Misschien dachten ze ons wel even te pakken, maar wij waren die avond fantastisch. We scoorden uit een vrije trap die dui delijk over de lijn was, maar toen was er nog geen VAR." De reservespelers die avond: Sonny Silooy, Fred Grim, Martijn Reuser en Nwankwo Kanu. "Nu zit ten er achttien spelers op de bank en twee op de tribune, maar vroe ger ging je gewoon met zestien man op pad. Ik zag al snel dat het goed ging en verwachtte niet in actie te komen. Ik zat vooral als supporter in de dug-out. Halverwege stond het 0-0 en hoorde ik Van Gaal voor het eerst in de kleedkamer. Dat vond ik interessant. Hij hoefde niet veel te zeggen. Ik herinner me vooral dat Edgar Davids het woord nam. Vol passie zei hij dat het die avond moest gebeuren." Daarin slaagde de ploeg met vlag en wimpel, maar Splinter bleef op de bank. Na afloop vierde hij zijn eigen feestje met de duizenden meegereisde fans. "Ik liep alleen het veld op en toen viel me op hoe hoog de fans zaten. Zo kijk je toch niet lekker naar een wedstrijd? Zij hebben alleen maar 22 mannetjes met een balletje gezien. Toch moet dit voor velen een van hun mooiste tripjes zijn geweest." Winstpremie Splinter besloot zijn shirt van de bewuste wedstrijd zelf te houden. Als bewijs ligt het tijdens het inter view achteloos over het eettafeltje. Donkergroen, rugnummer zestien en zonder zijn naam. "Maar met het logo van de Champions League. Dit moet hem zijn." Daarnaast deelde hij mee in de winstpremie van het legendarische duel. "Dat was voor mij een jaar salaris. Volgens mij ging het om ongeveer veertigduizend gulden. De helft ging naar het pensioenfonds en een kwart ging naar de belasting. Kreeg ik alsnog tienduizend gulden op mijn bankrekening. Niet slecht voor een avondje op de bank zit ten," grapt hij. Enkele dagen na de historische voetbalavond schreef Ajax opnieuw geschiedenis en veroverde in Tokio de wereldbeker. Zónder Splinter. "Van Gaal nam negentien man mee. Ik snap nog steeds niet waarom ik wél in Madrid op de bank zat, maar niet meeging naar Tokio. Ik moest in die tijd wel gewoon naar school en heb gespijbeld om te kunnen kij ken. Dat voelde raar. Een paar dagen eerder was ik nog reserve bij dat team." Uiteindelijk zou Splinter nooit echt doorbreken bij Ajax. "De komst van Morten Olsen pakte voor mij slecht uit. Ajax won de dubbel met een recordaantal doelpunten, geloof ik. Maar voor de doorstro ming van eigen jeugd was het ver schrikkelijk." In zijn loopbaan droeg Splin ter nog de shirts van De Graaf schap, HFC Haarlem, Bennekom en AGOVV. "Als ik een halfjaar eerder bij de selectie had gezeten, had ik langer met Van Gaal gewerkt. En hij zag het wel in me zitten. Je moet ook een beetje geluk hebben. En de juiste keuzes maken. Mijn keuzes waren niet handig. Ik heb een mooi voetballeven gehad, maar er niet het maximale uitgehaald." 'Ik snap nog steeds niet waarom ik wél in Madrid op de bank zat, maar niet meeging naar Tokio' De Almeerder hield zich dat seizoen amper bezig met het eerste elftal. Ja, Frank Rijkaard had hem een sei zoen eerder succes gewenst vooraf gaand aan een eenmalige training toen Van Gaal ook spelers tekort kwam, maar daar stond de A-ju nior vooral voor de veldopvulling. Splinter bonkte nog niet op de deur van het eerste elftal. "Ik keek op die leeftijd vooral als fan naar het elf tal, al droomde ik er wel van ooit te mogen debuteren." Begeleid door bestuurslid Hen- nie Henrichs, die op het vliegveld een luchtje voor de tiener kocht, arriveerde de verdediger op tijd in de Spaanse hoofdstad. "Toen ik bij het ontbijt aanschoof, stelde ik me maar even netjes voor. Ik herin - ner me de busreis naar het stadion nog goed. Er stonden lange files en toen maakten die Spanjaarden een vangrail open. Zo reden we vol gas onder politiebegeleiding tegen het verkeer in richting het stadion." Spanning Splinter ontkent 23 jaar na dato dat hij eenmaal in het imposante Santiago Bernabeu last van span ning had. "Ik wilde juist voetballen. Later bij mijn debuut tegen Fortuna Sittard (13 november 1996, red.) had ik er even last van, maar als je de eerste bal raakt, ben je dat kwijt. Drie dagen later speelde ik tegen Woensdagavond 22 november 1995 staat in de Europese voetbalkronie ken als de dag waarop Ajax voetbal les gaf aan Real Madrid. De ploeg van Louis van Gaal won met 2-0 en liet de Koninklijke alle hoeken van het eigen veld zien. Dat alleen Jari Litmanen en Patrick Kluivert op het scorebord kwamen, mag gerust een wonder worden genoemd. Op maandag 20 november bereidde jeugdspeler Arno Splin ter zich met Oranje onder 18 voor op de vriendschappelijke wedstrijd tegen Cyprus. Een wedstrijd die hij door een telefoontje van hoofdtrai ner Louis van Gaal - die ook al een bericht achterliet op het antwoord apparaat thuis - nooit zou gaan spelen. Splinter was elders nodig. Door blessures beschikte Van Gaal maar over vier wissels. Splinter moest halsoverkop naar Madrid. "Ik moest meteen vanuit Hoogeveen met een taxi naar Schiphol. Mijn ouders hadden wat kleren geregeld. Een maal op het vliegveld bedacht ik me dat mijn paspoort nog in Hoogeveen lag. Kon er weer een taxi richting Schiphol," herinnert Splinter zich. 23-11-2018 3.J Supporter in de dug-out Arno Splinter ziet zijn teamgenoten (hier Edgar Davids die Redondo aftroeft) Real Madrid overklassen. ARNO SPLINTER Arno Splinter en Sonny Silooy melden zich bij de dug-out in Bernabéu.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13