SéSë mm If! CHAMPIONS LEAGUE ajaxlife Ajax imponeert in de Champions League en kan zich bij Europa's beste zestien clubs plaatsen Een jaar na het Europese rampseizoen staat Ajax op de drem pel van overwintering in de Champions League. Matthijs de Ligt en Frenkie de Jong waren respectievelijk zeven en acht toen dit in 2006 voor het laatst lukte. en een directie die verantwoording aflegt aan de anonieme onvrede. Het positieve gevoel dat de club bezig was met iets moois na de Europa Leaguefinale van 2017 was in geen velden of wegen meer te bekennen. Dit seizoen moest het anders en vooralsnog gaat het ook anders. We benoemen de oorzaken en gevol gen. Daadkracht bij de directie De bekritiseerde beleidsbepalers beloofden al in januari 2018 verbe tering na de vroege Europese uit schakeling in het Noorse Trond- heim. Concreet: de Ajaxtrainer moet in cruciale Europese voor ronden met een tijdig versterkte selectie kunnen werken. Geld op het veld, niet op de bank. Die toe zegging kwam tijdens het trai ningskamp in Portugal van alge meen directeur Edwin van der Sar. Daar kon je op basis van eerdere seizoenen best sceptisch over den ken, maar directeur voetbalzaken Marc Overmars trok ook daadwer kelijk de portemonnee en betaalde ruim 27 miljoen euro voor routine en kwaliteit met het aantrekken van Dusan Tadic en Daley Blind. Ommezwaai in sentiment Natuurlijk was het tussentijds instappen van Erik ten Hag niet ideaal. Dat snapte de tukker zelf ook wel. Maar als Ajax komt, wei ger je niet en bovendien kon hij zo al een half seizoen wennen aan de omstandigheden bij de mooiste maar ook meestbesproken club van Nederland. Als het dan spor tief tegenzit, weet je dat de kritiek oplaait. Ook 'buitenstaander' Ten Hag moest het geregeld ontgelden bij De Telegraaf, Ajax' uiterst kriti sche mediapartner. Het deed den ken aan de welbekende stoelzage- rij die eerder bijvoorbeeld Martin Jol en Peter Bosz ten deel viel. De trainer en spelers boekten echter resultaat en Ten Hag overleefde het 'stormpje', zoals Overmars het tij dens de recente algemene aandeel houdersvergadering omschreef. De voormalig middenvelder weet zich uiteraard gesteund door de directieleden die hem afgelo pen winter zelf aanstelden. Ajax brak met Marcel Keizer, clubi coon Dennis Bergkamp en Hen- nie Spijkerman. Wie zo rigoureus van koers wijzigt, heeft veel ver trouwen in de nieuwe kapitein. Anderzijds, drie hoofdtrainers in amper drie jaar is natuurlijk een bedenkelijk moyenne. Dus kreeg en krijgt Ten Hag de tijd en rust om zijn eigen koers te bepalen. Dat vraagt ook vertrouwen van een morrende achterban. Diepge wortelde onvrede ploeg je echter alleen om met sportief succes of een goed resultaat. Op een zeperd in Eindhoven na gaat dat dit sei zoen voortreffelijk. Wat dat betreft kun je spreken van een omme zwaai in sentiment. Zo werd Ten Hag na het 1-1-gelijkspel in Lis NOG ONGESLAGEN sabon - voor het eerst sinds zijn komst naar Ajax - door de meege reisde Ajacieden toegezongen. Variatie Ten Hag viel het werk van zijn voorgangers nooit publiekelijk af, maar erkende wel dat hij genoeg verbeterpunten zag. Ajax moet in de ogen van de technische staf niet alleen domineren, maar ook variëren om tegenstanders te verrassen. Of het nu gaat om de opbouw van achteruit, positione ring van de middenvelders of de Wat een metamorfose. Nog maar zes maanden geleden dreigde er een leegloop. Gewilde spelers als Matthijs de Ligt, Andre Onana en Hakim Ziyech zouden vertrekken en Erik ten Hag, opvolger van de tussentijds ontslagen Mar cel Keizer, vocht een ogen schijnlijk oneerlijke strijd tegen het negatieve sentiment in en rondom Amsterdam. Een seizoen dat door het Nouri-drama anders was dan alle andere, eindigde wederom zonder tastbare prijs. Na vier kampioensjaren volgde alweer het vierde opeenvolgende magere seizoen. Geen schaal, geen beker. Helemaal niets in Amsterdam, klonk het uit de kelen van de rivaal. Dieptepunt en al vaker vertoond in donkere sportieve dagen: boze mensen voor de spe lersbus XV/ 23-11-2018 Metamorfose in Mokum Door Sander Zeldenrjk Tweede voorronde CL: Ajax -Sturm Graz 2-0 (Ziyech, Schöne) Sturm Graz-Ajax 1-3 (Huntelaar 2x, Tadic) Derde voorronde CL: Standard Luik-Ajax 2-2 (Huntelaar, Tadic) Ajax-Standard Luik 2-0 (Huntelaar, De Ligt, Neres) Play-offs CL: Ajax-Dynamo Kiev 3-1 (Van de Beek, Ziyech, Tadic) Dynamo Kiev-Ajax 0-0 Groepsfase Ajax-AEK Athene 3-0 (Tagliafico 2x, Van de Beek) Bayern München - Ajax 1-1 (Mazraoui) Ajax-SL Benfica 1-0 (Mazraoui) SL Benfica-Ajax 1-1 (Tadic) Scorende Ajaxbacks zijn in de groepsfase eerder regel dan uitzondering.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 10