15 ajaxlife REPORTAGE Tovar: "Belenenses bestaat in 2019 honderd jaar. Het won de titel eenmaal, in 1946. De club was voor de opkomst van FC Porto lange tijd de derde club in Portugal. Hun toenmalige president pompte er in de jaren vijftig veel geld in en liet een immens stadion bouwen in Belém. Daar spelen ze nog steeds, voor weinig fans. Belenenses kon het gevecht met de rijkere gevestigde orde niet winnen." Terug naar het heden. Welke club speelt het meest attractieve voetbal? "Ik vond dat Sporting dat altijd was, maar dat leverde sinds mijn geboorte maar vier landstitels op. Benfica was vorig seizoen de enige topclub die soms vermakelijk voetbal speelde. Dit seizoen hebben ze verreweg het beste spelersmateriaal om aantrekkelijk te spelen. Ze hebben met Rui Vitória alleen een conservatieve trainer. Benfica moet altijd winnen. Dat lukt ze vaak eenvoudig, maar mooi is het spel meestal niet." Op het moment van ons verblijf is het land in de ban van een corruptieschandaal omtrent Benfica en ligt de Portugese sterspeler Cristiano Ronaldo onder vuur vanwege de heropening van een mogelijke verkrachtingszaak. Tovar: "In 2004 hadden we hier al Apito Dorado (Gouden Fluit, red.). Dat ging over omkoping van scheidsrechters, waarbij Porto en Boavista werden bestraft. Nu is Benfica aan de beurt, maar niemand praat er graag over. Het brengt ons in verlegenheid. Maar het moet opgelost worden." Maffia Om meer te weten te komen over de beschuldigingen van de open baar aanklager aan het adres van Benfica, schuiven we aan bij José Manuel Freitas. De 64-jarige geldt als nestor van de Portugese voet- baljournalistiek. Sinds 1975 werkte hij voor de drie grote sportkranten Record, A Bola en O Jogo en was hij aanwezig op zes WK's, drie EK's en de Spelen van 1984 in Los Angeles. "Benfica had een juridisch adviseur en die betaalden ze om informatie te verkrijgen over ver schillende onderzoeken van jus titie naar Benfica en rivaliserende clubs in eerdere corruptiezaken. Daarnaast zou de club de scheids- rechtersbond hebben benaderd om specifieke arbiters toegewezen te krijgen," versimpelt Freitas de kwestie. Er wordt al langere tijd gespro ken over zware sancties, zoals het inleveren van titels en een degra datie, maar de gerespecteerde journalist denkt dat dit uiteinde lijk wel zal meevallen. "Het is net maffia. Eén persoon zal de schuld op zich nemen en de club komt er genadig vanaf met een fikse boete en misschien enkele pun ten in mindering. Het kan enkele jaren duren voor er een uitspraak is, maar uiteindelijk is de lucht dan wel geklaard. Niemand wil dit soort verhalen." Nee, dan praat de huidige tele visieanalist en opiniemaker van Record liever over de terugkeer van Ajax naar zijn voetbalstad. Hij begint te stralen. Als vijftienjarige maakte Freitas op de tribunes van het oude Da Luz kennis met ene Johan Cruijff, in de kwartfinales van de Europacup voor landskam pioenen in 1969. "Ons land stond onder het dic tatoriale Salazar-regime. Het uit zenden van wedstrijden was niet vanzelfsprekend. Niemand had de eerste wedstrijd in Amsterdam gezien. We kenden de naam Ajax alleen als wasmiddel. Benfica won in Amsterdam met 3-1 en iedereen dacht dat ze dit varkentje wel even zouden wassen. Van Cruijff had den we nog nooit gehoord." Dat veranderde die avond voor eeuwig en altijd. De brutale 21-jarige Betondorper dirigeerde Ajax naar een snelle 3-0-voor- sprong. Het onbekende Ajax won uiteindelijk ook met 3-1 en liet een vol stadion Portugese fans ver bouwereerd achter. Freitas had met open mond naar Cruijff zit ten kijken, zoals zovelen om hem heen. "Een paar jaar later speelde Benfica opnieuw tegen Ajax. Suur- bier, Hulshoff, Krol, Keizer, Gerrie Mühren... Geweldige spelers. Door die ploeg ging ik nog meer van voetbal houden. Dat was het beste elftal dat ik ooit zag spelen, samen met het Brazilië van Pelé uit 1970 en het Barcelona van Pep Guardiola." Benfica-Ajax was ook Eusé- bio-Cruijff. Wie vond Freitas beter? "Je mag ze niet vergelijken. Eusé- bio was een sterke, snelle aanval ler. Hij voetbalde veel op kracht. Cruijff was voor mij de balletdan ser met de bal aan zijn voet. Wist je dat Eusébio hem hier de Witte Pelé noemde?" Respect Het respect voor Ajax is nog steeds groot in Lissabon. Dat blijkt opnieuw als we een dag na de wedstrijd terugkeren in het sta dion voor een gesprek met José Marinho, hoofdredacteur van O Benfica, de clubkrant die al 75 jaar wekelijks prominent in de Lissa- bonse kiosken ligt. "De koppeling aan Ajax was voor mij een jarenlange droom die uitkwam," zegt hij. "Ajax geniet wereldwijd respect. Benfica iden tificeert zich met een aantal clubs en Ajax is er daar één van. Net als Bayern München, Juventus en Real Madrid. Het zijn de clubs met de meeste titels. Ajax is voor ons het Benfica van Nederland." Volgens de Portugees wacht de ruim drieduizend meereizende Ajacieden woensdag een respect volle ontvangst in een sfeervol en uitverkocht stadion. "Ik verwacht een attractief duel. Wij moeten die wedstrijd natuurlijk winnen, maar buiten het veld voelen we zeker verwantschap met de Ajaxfans. We hebben het hier over twee van de grootste en beste clubs van Europa." De sfeer op de redactie is deze maandagmiddag goed. Niet zo gek, een dag na de zege op de titel- concurrent. Onze mededeling dat Hakim Ziyech tegen AZ met een spierblessure uitstapte, wordt met ingetogen enthousiasme ontvan gen. "Het zou voor ons goed zijn als hij ontbreekt. Een geweldige speler. Hij werd hier door de kran ten in de zomer gelinkt aan Ben- fica," meldt Marinho. Het viel hem en zijn collega's op dat Ajax afgelopen zomer zelf flink de buidel trok op de spe- lersmarkt. "Ruim veertig miljoen euro! Dat is voor Ajax niet gebrui kelijk, toch? Maar er is met Dusan Tadic en Daley Blind nu balans tussen talent en routine. Dat is bij ons ook het geval. Al is je eigen jeugd belangrijk. Onze selectie telt dit seizoen zes spelers uit de opleiding. Joao Felix is ons groot ste talent. Hij gaat binnen vijf jaar meestrijden om de Gouden Bal. Ik hoop dat hij tegen Ajax minuten mag maken." Diepgeworteld In zijn kantoor vertelt de Por tugees met gepaste trots verder over de grootsheid van Benfica. De clubslogan E pluribus unum bete kent vrij vertaald 'uit velen één'. Benfica verbroedert. De omniclub is diepgeworteld in de maatschap pij. O Benfica schrijft weliswaar het meest over de voetbaltak, er is volop aandacht voor atletiek, volleybal, zaalhockey, basket bal, handbal, judo, zaalvoetbal en rugby. Een dag eerder toonden de fans tijdens de kraker tegen Porto met een fraaie sfeeractie het woord Reconquista. "Heroveren," verdui delijkt Marinho. "Dat is dit jaar onze boodschap aan de fans. Na vier opeenvolgende kampioen schappen grepen de voetballers naast de titel. Dat overkwam ons ook bij het hockey, waterpolo, handbal en volleybal. We haalden alle finales. Dat was uniek, maar we verloren ze ook allemaal." Marinho, zelf afkomstig uit Porto, ervaarde de populariteit van Benfica de afgelopen jaren van dichtbij. "Benfica is in elke stad de grootste club, behalve in Guimaraes en Porto. We zijn ook de grootste club in het noorden. FC Porto is alleen groot in Porto, maar daar wonen ook veel Benfica-fans. Benfica won in 2004 de landstitel in Porto. Die avond kleurden de straten in Porto rood. Onze spe lersbus bereikte het vliegveld met de grootste moeite," vertelt hij met gekleurde trots. In tegenstelling tot bijvoor beeld Ajax, kunnen supporters ook lid worden van de club. De aan hang is daarmee overzichtelijk geregistreerd en georganiseerd. Je bent lid van de vereniging (socio), van een regionale afdeling van de fanclub (Casa Benfica) of allebei. "Wereldwijd hebben we veertien miljoen fans en 120 casas. Daar kun je kaartjes en merchandising kopen of je stem uitbrengen als er presidentsverkiezingen zijn, zodat je niet naar Lissabon hoeft te rei zen. Onderling vormen al die casas hun eigen netwerk. Zo is iedereen met elkaar verbonden." Benfica Lissabon: uit velen één. Wij moeten die wedstrijd natuurlijk winnen maar buiten het veld voelen we zeker verwantschap met de Ajaxfans' 02-11-2018 egenheid Prachtige graffiti in een tunnel bij het stadion. Benfica: 'uit velen een' en de club van de aguias, de adelaars. JOSÉ MARINHO, HOOFDREDACTEUR O BENFICA

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 15