ajaxlife VERGETEN SEIZOEN Het vergeten successeizoen 1978/1979: Ajax haalt Amsterdammer Guido Pen uit Friesland Een opvallende verschijning in de Ajaxselectie in het seizoen 1978/1979 is die van Guido Pen. Hij is een pas achttienjarige voetballer die als middenvelder of verdedi ger zijn werk doet en ontsnapt aan het model van het geijkte Ajax- talent: geen elegante en tech nisch vaardige voetballer, meer een hardwerkend type. Pen speelt in totaal 23 officiële wedstrij den in het eerste elftal, verdeeld over vijftien competitieduels, vijf bekerwedstrijden en drie Euro pese wedstrijden. Vier daarvan zijn gekoppeld aan het kampioenssei zoen 1978/1979. Ajax pikte Pen op uit Heeren veen (toen nog vaste bewoner van de eerste divisie), maar hij kwam wel degelijk uit Amsterdam, Zijn eerste club was 'Vlug en Vaardig' dat zijn domicilie aan de boor den van Amsterdam-West had, op Sportpark Ookmeer. Daar speelde hij steeds in de hoogste jeugd- teams, als voortreffelijke midden velder, en wat later als een uitste kende laatste man. Naar goede traditie bracht de familie Pen de vakantiezomer van 1976 door op een camping in Friesland. Vaste prik waren de onderlinge voetbalwedstrijden die werden gespeeld tussen teams die waren samengesteld uit de cam- pinggasten. En soms werd er tegen een van de andere campings uit de buurt gespeeld. Alle leeftijden door elkaar heen, alle kwaliteiten gemixt: het was vooral bedoeld als gezellige invulling van de avon duren onder de dalende zomer zon. Maar onvermijdelijk was de reflex dat er toch flink fanatiek werd gevoetbald. Niemand wilde de rits van de tent of het deurtje van de caravan dichttrekken met het nare gevoel van een geleden nederlaag. Hogerop Laat de vijftienjarige Pen nu tijdens zo'n wedstrijd zijn opgevallen door een alerte scout van Heerenveen. Of de Amsterdammer trek had bij Heerenveen te komen voetballen? Tja, waarom niet, dacht Pen. Wie weet was dat ook een weg om wat hogerop te gaan voetballen. Het eerste elftal van zijn eigen Vlug en Vaardig speelde meestal niet hoger dan de vierde klasse amateurs. Zo jong als hij was, trainde hij tien dagen mee met het eerste elftal en de stage pakte goed uit en Pen kon definitief naar Heerenveen komen. Omdat de familie zich best thuis voelde in Friesland, werd beslo ten dat het hele gezin Amsterdam vaarwel zou zeggen om zich in het noorden te settelen. Na een paar jaar klopte tot ieders verrassing Ajax aan de deur, het Ajax uit 'zijn' Amsterdam. Hoe dat nu weer kwam? In die jaren voetbalde bij Heerenveen een spe ler die ooit, in 1974, was overgeno men van Ajax. Dat was de vroegere jeugdinternational en centrale verdediger Dick Visser. Voor hem bleef de weg naar het eerste elf tal van Ajax afgesloten door het grote aantal topspelers. Bij Heer enveen was Visser al vlot een zeer betrouwbare kracht geworden. Vanwege zijn werk aan de effec tenbeurs kwam Visser nog vaak in Amsterdam en hij tipte Ajax over de jonge verdediger Pen, die het bij Heerenveen uitstekend deed, en die sterk, robuust en doortas tend was. Hij was niet de model-Ajax- speler, maar misschien had de club zo'n type juist wel nodig. Het verdere werk werd gedaan door de scouts van Ajax, die tot een positieve slotsom en advies kwa men. Veel hoefde Ajax niet neer te leggen voor Pen, die natuur lijk dolgelukkig was met opnieuw een onverwachte wending in zijn leven. De familie wendde mee en vestigde zich halverwege Amster dam en Heerenveen, in Lelystad. Invallen Spelend in het C-elftal van Ajax (dat nu Jong Ajax heet) wacht Pen op zijn kans in het eerste elf tal. Het Grote Moment komt op 1 november 1978. Pen reist mee naar Zwitserland en mag zowaar invallen tijdens de Uefa-Cupwed- strijd Lausanne Sports-Ajax, een match die met ruime cijfers wordt gewonnen: 4-0. Bij het publiek maakt de entree van de onbekende Pen geen grote emoties los. Zijn ietwat markante verschijning (geblokt, met aanleg voor corpulentie, blond krullend haar, opmerkelijke bakkebaarden) valt meer op dan zijn overigens degelijke, betrouwbare prestaties in het veld. Nog drie keer komt Pen als eerste elftalspeler in het veld: thuis tegen NEC, tegen Roda JC op Kaalheide en tegen FC Den Haag, als invaller voor linksach ter Jan Everse. Zo levert Pen op bescheiden schaal zijn bijdrage aan de dubbel van het seizoen 1978/1979. Wel speelt Pen een rol in een koddige anekdote die aan het eind van het seizoen gestalte krijgt. Met Ajax op tournee in Zuid-Ame- rika mist hij de terugvlucht. Op de luchthaven in Brazilië, voor de terugreis naar Amsterdam, komt zijn kamergenoot, keeper Rob bie Tervoort, erachter dat hij zijn paspoort in het hotel heeft ach tergelaten. De tijd dringt, maar uit solidariteit vergezelt Pen zijn maatje in de taxi terug naar het hotel. Met het paspoort weer in bezit wordt de race naar het vlieg veld ingezet, maar pech gooit alles in duigen. De taxi vliegt uit de bocht, loopt een lekke band op en als het Ajaxduo op het vliegveld aankomt, is het toestel reeds in de lucht, onderweg naar Amsterdam. Een dag later rei zen Pen en Tervoort alsnog naar Nederland. In de jaargang 1979/1980 voegt Pen negentien wedstrijden aan zijn totaal toe, voordat hij Ajax verlaat en zijn loopbaan voortzet bij ADO Den Haag, SC Cambuur en ten slotte FC Zwolle. Veel hoefde Ajax niet neer te leggen voor Pen, die natuurlijk dolgelukkig was met opnieuw een onverwachte wending in zijn leven Over de 'gouden' jaren van Ajax worden boeken vol geschreven. Het eveneens succesvolle seizoen 1978/1979 is juist in vergetelheid geraakt. Tot nu. In deel 7: de bescheiden rol van Guido Pen aan Ajax' dubbel. 19-10-2018 17 Guido Pens verschijning valt meer op bij Ajax dan zijn betrouwbare prestaties. Door David Endt Guido Pen speelde in het seizoen 1978/1979 vier keer, en een seizoen later negentien keer voor Ajax. Van campingvoetballer tot atypische Ajacied

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 17