LEFGOZER ajaxlife INTERVIEW 1 C Richard Witschge geeft met Lefgozer een veilig inkijkje in zijn profloopbaan Prijsvraag RICi WITSCHGE Dankzij een weddenschap ligt sinds vandaag het boek Lefgozer in de winkel. Voetbalverhalen opgetekend uit de mond van Richard Witschge (49). 'Ik heb het altijd gedaan zoals ik wilde.' Waarom een boek, Richard? "Ik zat met wat vrienden te kaar ten en toen kwam het ter sprake. Een vriend schreef een boek en toen begonnen we een beetje op te scheppen over welk boek beter zou verkopen. In diezelfde peri ode benaderde schrijver Mike van Damme me." Wie is die vriend en waar gaat zijn boek over? "Dat is Hesron Bon. Hij schreef een boek over wat hij allemaal mee maakte via Tinder. Het is eerlijk gezegd een topboek. Ik moest veel lachen, maar wil het hier niet te veel gaan promoten." Wat wilde je met jouw eigen boek vertellen? "Het is geen biografie, maar een lekker relaxboek vol voetbalver halen, over dingen die ik mee maakte. Ik koos bewust ervoor zo min mogelijk andere mensen hier bij te betrekken. Als ik alles had op laten schrijven, zou het boek mis schien beter verkopen, maar som mige dingen hou ik bewust privé. Ik ben er niet op uit om mensen te beschadigen." Toch ben je wel kritisch. Co Adri- aanse pakje bijvoorbeeld stevig aan. "Ja, omdat ik met hem in mijn laat ste periode een aanvaring had. Ik duw hem ook een veer in zijn kont, omdat Co goede oefenstof had en het spelletje goed zag. Maar hij behandelde mensen wel verkeerd. Dat deed hij in de pers en daardoor kon ik het in dit boek benoemen." Veel mensen zullen niet weten dat je een carrièrebedreigende infectie had. "Klopt. Dat was in 1996 onder Louis van Gaal. Heel heftig, al stond ik er eerst niet bij stil. Ik was 26 en had last van mijn voet. Eerst zat er 'Pfoe... een puist, toen kwam er pus uit en daarna werd de voet zwart. Er zat een vleesetende bacterie. Als de antibiotica niet aanslaan, kan het zomaar zo zijn dat ze je voet moe ten amputeren. Ik schrok me kapot toen de eerste kuur niet aansloeg. Godver, dacht ik. Toen sneden ze mijn voet open en spoelden ze intensief. Via een infuus sloegen de antibiotica aan. Gelukkig, want met een been voetbalt het zo moei lijk en dit was ook nog eens mijn linkervoet." Hoe wil je dat de lezers je na dit boek vooral herinneren? "Pfoe...het interesseert me eigen lijk niet wat de mensen van me denken. Ik weet wie ik ben. Ik heb gekke verhalen over mezelf gehoord. Dat ik gokverslaafd zou zijn en weet ik veel wat. Ik houd erg van kaarten, maar doe dat met mate. Ik ben ook niet van de gekke bedragen. Natuurlijk ben ook ik wel eens in een casino, maar ik ben totaal niet verslaafd. Sommige mensen zeggen dat ik arrogant ben maar mensen die me kennen, weten dat dit niet zo is. Dat vind ik veel belangrijker." Je had dit boek kunnen gebruiken om de zin en onzin van elkaar te scheiden? "Die behoefte had ik helemaal niet." Hoe reageerde je broer Rob op het boek? "Hij vond het leuk en schreef het voorwoord. Daarin schrijft hij ook dat ik af en toe te gemakkelijk was. Dat kan ik mezelf misschien wel verwijten. André Hazes zong: 'Ik leef mijn leven zoals ik dat wil'. Ik heb het altijd wel gedaan zoals ik het wilde." Je speelde onder andere voor Ajax en FC Barcelona, maar had het verder kunnen schoppen? "Misschien wel. Ik had veel talent, maar pech dat ik op verkeerde momenten geblesseerd raakte. Daardoor miste ik een EK (1992, red.) en een WK (1994, red.). Als je die meepakt in die periode kan het zomaar anders lopen. En ik hield natuurlijk ook gewoon van het leven, lekker uit eten en dat soort dingen." In deze Ajax Life spraken we uitge breid met Dani. Was jij buiten de lij nen vergelijkbaar met hem? "Ja. In mindere mate, maar op sommige avonden wel. Dan gin gen we samen op pad. We hielden allebei wel van een slokje. Meestal gingen we naar een Braziliaanse bar in de Lange Leidsedwars- straat. Dani was een fantasti sche gozer om erbij te hebben en bovendien een hele goede voet baller. Dat motorkapverhaal uit Zuid-Afrika herinner ik me nog goed. Ik dacht echt dat hij dat niet overleefd had." Jullie werden op een gegeven moment elkaars concurrent? "Dani kon inderdaad ook links half spelen, maar ik zag hem niet als concurrent. Als hij weer eens te laat was, pakte ik zijn kleding- mandje en zette die op zijn stoel. Zo leek het alsof hij al aanwezig was. Ik probeerde hem te helpen, omdat hij gewoon een geweldige gozer was." Klopt het verhaal dat jullie soms met een kater op het veld stonden? "Op het trainingsveld kwam dat wel eens voor, maar nooit in de wedstrijden. Als we op zondag gespeeld hadden, gingen we gere geld op zondagavond of maan dag stappen. Ontspannen na de inspanning. Dat moet kunnen. Ik deed het al bij Ajax vanaf mijn zeventiende. Dan gingen we naar de Palladium of de iT. Natuurlijk, je moet dat niet elke week doen, maar een keer in de maand kan geen kwaad." Tot slot, de opbrengst van het boek gaat naar een goed doel? "Ja, naar de Ajax Foundation. Ik hoef er geen geld aan te verdienen." het interesseert me eigenlijk niet wat de mensen van me denken. Ik weet wie ik ben' 19-10-2018 3.J 'Af en toe te gemakkelijk' Uiteraard maak je als lid van de Supportersver eniging Ajax kans op een gesigneerd exemplaar van Lefgozer. Daarvoor moet je de volgende vraag goed beantwoorden: welke ploeg genoot speelde Richard Witschge in de klassieker van 26 oktober 1997 zó beroerd aan dat de Amster dammer daarop intuïtief besloot de bal negen keer hoog te houden? Ga naar www.ajaxlife.nl/lefgozer en laat uiterlijk 26 oktober je gegevens achter. Met de winnaars wordt contact opgenomen. VOETBAL VERHALEN Lefgozer, voetbalverhalen van Richard Witschge Richard Witschge en Mike van Damme Uitgeverij Brandt 20,00 euro Door Sander Zeldenrijk RICHARD WITSCHGE

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 15