ONDERi ajaxlife ONDER DE LOEP 1 *3 Benfica-Ajax zorgde voor een wisseling van de wacht aan de top Ajax is rijk aan historische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: Ajax treft en verslaat Eusébio, de Parel van Mozambique. slag zit vol emotie. Het gebaar van Eusébio is bewonderenswaardig: respect van de ene topsporter naar de andere, meteen na een duel dat voor de ene sporter pijnlijk en voor de andere glorieus is afgelopen. Prachtig. Symbool Eusébio da Silva Ferreira, arties tennaam kortweg Eusébio, was in de jaren zestig meer dan een groot voetballer: hij was een symbool van het Portugese voetbal dat in Ben- fica de grote vaandeldrager had. In 1962 won Benfica in Amster dam de Europacup door in de finale Real Madrid te verslaan: 5-3, na bij rust met 3-0 te hebben achterge staan. De laatste twee goals wer den gemaakt door Eusébio, die als twintigjarige werd gezien als het nieuwe voetbalwonderkind, het Europese antwoord op de legenda rische Braziliaan Pelé. De Parel van Mozambique werd hij genoemd, een verwijzing naar zijn geboortegrond, de voormalige Portugese kolonie Mozambique. Aan Eusébio's hand bereikte Benfica in zowel 1963, 1965 als 1968 opnieuw de finale, maar steeds ging die verloren. Tussendoor speelde Eusébio een hoofdrol tijdens het WK in Engeland waar Portugal een his torische derde plaats bereikte en de middenvoor geschiedenis schreef. In de kwartfinalewedstrijd tegen Noord-Korea scoorde hij vier keer en hielp daarmee Portugal aan de winst, na een 3-0 achterstand. Niet een Engelse wereldkampioen werd dat jaar tot Europees voetballer van het jaar gekozen, maar hij: Eusébio da Silva Ferreira. Eusébio was voor Benfica en Portugal wat een generatie later Johan Cruijff voor Ajax en Neder land was. Beide spelers waren aan vallers, doelpuntmakers. Zowel Eusébio als Cruijff was technisch begaafd, gezegend met een soepel lijf, en bezat de natuurlijke esthe tiek van het bewegen. Cruijff was als virtuoos genialer, terwijl Eusé- bio een onwaarschijnlijke schot kracht als wapen had. Beide voet ballers startten hun loopbaan als pure centrumspits en verlegden met het klimmen van de jaren hun terrein wat naar achter de front linie. Zonder het scorend aspect te negeren. Fascinatie Dat Ajax en Benfica elkaar in het prille voorjaar van 1969 in de kwartfinales troffen, bezat door de confrontatie van de twee supersterren bij voorbaat een extra fascinatie en schoonheid: een wedstrijd in de wedstrijd, twee topvoetballers die de degens met elkaar kruisten. In Amster dam beet Ajax tussen de sneeuw hopen in het Olympisch Stadion de tanden stuk op Benfica. In Lis sabon speelde Ajax met een uiterst geïnspireerde Cruijff een perfecte wedstrijd. Die werd overigens niet op televisie uitgezonden. De NOS toonde geen geloof in een gun stige uitslag en schrapte Benfi- ca-Ajax uit het programma. Het radioverslag van de in een regen- Eusébio na Cruijffs exhibitie in het Estadio da Luz. Europese klassieker In 1971 troffen Ajax en Benfica, maar ook Cruijff en Eusébio, elkaar opnieuw op Europees niveau. In de halve finales van het landskampi- oenentoernooi was Ajax beter dan de 1-0-eindstand over twee wed strijden deed vermoeden. Benfica had veel van zijn brille verloren en leunde op een gesloten defen sie en scherpe counters. Eusébio liep op zijn laatste benen. Hij was een oude meester geworden die, geplaagd door een hardnekkige knieblessure, niet het beetje extra kon toevoegen aan zijn team. De 24-jarige Cruijff daaren tegen had zijn faam bevestigd en Een van de mooiste sportfoto's komt uit 1969. Genomen op 19 februari, meteen na afloop van de minst geziene maar wel een van de meest legendarische wedstrij den van Ajax. Plaats van hande ling: het Estadio da Luz, het Sta dion van het Licht van Benfica. Benfica-Ajax is afgesloten met een magische 3-1-zege voor Ajax, waarmee de totaalstand in de kwartfinale van het Europacup toernooi na de 1-3 in Amsterdam in volledig evenwicht is gekomen. Een beslissingswedstrijd in Parijs gaat de doorslag geven. Maar wij staan nog even stil bij het fotomoment in Lissabon. We zien Eusébio, de Portugese ster speler en aanvoerder van Benfica, die met vriendelijke lach beide handen gebruikt om het smalle koppie van Johan Cruijff vast te pakken. Eusébio's lichaams taal toont sportiviteit en warme bewondering voor het Hollandse wonderkind dat zonet Lissabon heeft betoverd. Cruijffs blik heeft iets van blije verbazing over de warmbloe dige geste van Eusébio. Van ver moeidheid loensen zijn ogen een beetje en de van regen en zweet pakkende haren maken zijn bleke gezicht nog smaller. De wedstrijd- adrenaline gutst nog, de hart- Zowel Eusébio als Cruijff was technisch begaafd, gezegend met een soepel lijf, en bezat de natuurlijke esthetiek van het bewegen achtig Lissabon gespeelde return wedstrijd voegde mythe toe aan dat duel. De beslissingswedstrijd in Parijs schoof Ajax als duidelijke winnaar naar voren. Eusébio werd door Tonnie Pronk aan banden gelegd, Cruijff speelde opnieuw een hoofdrol en na verlenging won Ajax met 3-0. Het enerverende drieluik had de symbolische waarde van de wisseling van de wacht. De ster van Eusébio was dalende, die van Cruijff rees aan het firmament. De erkenning van de nieuwe sta tus quo was magistraal vastgelegd in het waarderende gebaar van de wereld die ooit aan zijn tegen strever toebehoorde, lag aan zijn voeten. Ajax bereikte voor de derde keer de finale van het Europa cuptoernooi en bevestigde zich daarmee als internationale super macht. Vóór de Ajax-Benfica in de huidige Champions League ontmoetten de clubs elkaar maar vijf keer eerder op hoog niveau. De glans van die epische wedstrijden, de historie van beide clubs en de beklijvende uitstraling van de supersterren Eusébio en Cruijff zorgen ervoor dat we met recht van een Europese klassieker kunnen spreken. 19-10-2018 3.J Eusébio moet stokje overgeven aan Cruijff Door Menno Pot Eusébio pakt met beide handen het smalle koppie van Johan Cruijff vast na Benfica-Ajax. Eusébio krijgt geen ruimte in de beslissingswedstrijd in Parijs, die Ajax met met 3-0 wint.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13