If! INTERVIEW ajaxlife Daniel 'Dani' da Cruz Carvalho blikt terug op vier enerverende jaren in Amsterdam Dani (41) scoorde in zijn actieve loopbaan vaker buiten de lijnen dan daarbinnen. Het toenmalige Portugese talent kwam onder vijf Ajaxtrainers niet tot wasdom. In aanloop naar het tweeluik met Benfica zocht Ajax Life hem op in Lissabon. Spijt heeft hij niet. 'Niets kon me in die tijd veranderen.' (Ik was niet gemotiveerd genoeg om de beste speler ter wereld te willen worden. Veel mensen vertelden me dat ik het in me had, maar zelf besefte ik het niet' Eén telefoontje blijkt genoeg. Natuurlijk zijn we welkom voor een uitgebreid interview met Daniel da Cruz Carvalho, de Portugese play boy die tussen 1996 en 2000 het Ajaxshirt droeg en zich op en naast het voetbalveld kostelijk amuseerde in Amsterdam. De oud-Ajacied ontvangt zijn gasten graag in stijl, zo blijkt. In dit geval in Belém, een buitenwijk van Lissabon. Vroeger was het een klein vissersdorpje, nu een toeristische trekpleister. Aan de oever van de imponerende rivier de Taag heeft hij een tafel gere serveerd op het terras van hotspot BAR 38° 41'. Het uitzicht op de brug Ponte de 25 Abril is indrukwekkend. "Zullen we eerst de fotosessie doen," stelt Dani voor. Nog voor we antwoord kunnen geven, poseert hij als een volleerd model op de zonnige boulevard. Dani's kleding keuze integreert probleemloos met de nabije omgeving. Een lichtblauw jasje, vlotte witte broek, kekke bruine schoenen en een fleurig hemdje. Dit is Dani op zijn best. De ijdele en modebewuste Portugees bespeelt de lens en lacht als hem het grijs-rode uitshirt uit het sei zoen 1996/1997 wordt voorgehou den. "Toen deden ze nog niet aan slim-fit, hè." Terug naar het terras. De cijfers in de naam van de loungebar ver wijzen naar de geografische coör dinaten van de vertreklocatie van Portugese ontdekkingsreizigers, zoals Vasco da Gama, in de zes tiende eeuw. Dani's eigen ontdek kingsreis begon hier 42 jaar gele den iets verderop. Als kind van een filosoof en arts groeide hij onder goede omstandigheden op in Car- naxide, een buitenwijk van Lissa bon. Tijdens een vakantie in Tróia, een vakantieoord aan de overzijde van de Taag, voetbalde Dani zich als achtjarige in het notitieboekje van Aurélio Pereira, de superscout van Sporting Lissabon die in eigen land bekendstaat als ontdekker van Por tugese topspelers als Paulo Futre, Luis Figo en Cristiano Ronaldo. Dani woont nog steeds in Carnaxide en heeft een buitenhuis in Tróia. Nog voor het interview echt begint, slaat de sfeer onver wacht om als het over een andere scout gaat. "Hoe is het met Ton- nie Pronk," informeert Dani. Slik. Hij weet het niet. De man die hem begin jaren negentig bij Ajax tipte, overleed drie jaar geleden aan de gevolgen van de spierziekte ALS. De mededeling komt hard binnen. Stilte. Ongeloof in zijn ogen. Dani vecht tegen de tranen. Later tijdens het gesprek erkent hij dat hij een gevoeliger persoon is geworden na de dood van zijn moeder in 2011. Zij was de reden dat hij zijn loopbaan zo'n vijftien jaar geleden beëindigde. Dani stond haar acht jaar bij in de oneerlijke strijd tegen kanker. "Haar overlij den veranderde me. Het toont hoe fragiel het leven kan zijn. Ik voel me kwetsbaarder en ben het leven meer gaan respecteren." Speciaal Dani lijkt zich na het nieuws over Pronk snel te herpakken. "Ik zag Tonnie voor het eerst in 1995 op het jeugd-WK voor spelers onder twin tig jaar in Qatar. Ik speelde een goed toernooi. We werden derde en er waren meer clubs in me geïnteres seerd. Tonnie sprak in de hotellobby met mensen van mijn toenmalige club Sporting Lissabon. De voorzit ter wilde me echter niet verkopen, omdat hij Figo net had verkocht aan FC Barcelona en mij als nieuw uithangbord van de club zag. Maar sindsdien had Ajax een speciaal plekje in mijn hart." Als jongeling in een goed preste rend elftal met routiniers bleek het veroveren van een basisplaats bij de tweede club van Lissabon lastig. Enorm frustrerend voor een talent dat na diverse indrukwekkende jeugdtoernooien op een voetstuk was gezet. "Als iedereen me zo goed vond, waarom speelde ik dan niet? Op latere leeftijd snap je de posities van de betrokkenen, maar als jonge speler ben je alleen met jezelf bezig en wil je gewoon spelen." Wat ongetwijfeld niet meehielp was zijn buitensporige sociale leven in Lissabon. "Ik genoot toen al van het leven. Dat is geen geheim. Ik was op mijn achttiende al bekend en kreeg veel nieuwe vrienden en vriendin nen. Iedereen wilde wat van me en ik vond die aandacht leuk. Je kunt er niet voor weglopen, tenzij je een monnik bent. Als ik niet speelde, kon ik toch net zo goed gaan stap pen? Het was de leeftijd. Alles ging vanzelf en ik dacht er verder niet over na. Mijn leefstijl was niet in lijn met die van een profvoetbal ler." Om Dani's vizier op het juiste sportieve pad te krijgen, ver huurde Sporting hem aan West Ham United. "Dat verraste me. Ik was sociaal te actief en nu wilde de club me verhuren aan een club in Londen? Londen! Mijn vader, een professor in de filosofie, vond het tot mijn verbazing een goed idee. Mijn moeder niet. Zij wilde me onder haar vleugels houden." Het Engelse avontuur bleek kort. Op de eerste dag dat de Por tugees in Londen arriveerde, schreven de kranten: 'Sluit je dochters op, Dani is gearriveerd'. Hij speelde weinig en bevrijdde zichzelf ook in Engeland uit zijn kunstmatige isolement. Trainer Harry Redknapp hield hem op de bank, juist toen het EK van 1996 in Engeland lonkte. "Dat maakte hem niet uit, waarop ik het eerst volgende vliegtuig pakte naar Lis sabon." Opdracht Na de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta verloste Ajax de negen tienjarige middenvelder uit zijn lijden. De club presenteerde hem als 'aankoop voor de toekomst'. Hij diende zich te richten op de 10-positie, waar Jari Litmanen nog overtuigend de scepter zwaaide. "Ik moest erg wennen aan het niveau. Bovendien speel je bij Ajax als speler met een duidelijke opdracht, terwijl ik in Portugal altijd vrij voetbalde." Met Louis van Gaal en Gerard van der Lem kon hij goed opschie ten. "Zij waren beiden een vader figuur. Gerard was zacht, Louis hard, maar ze waren beiden gevoelig. Gerard kon me met een woord vrolijk maken, terwijl ik anders de hele dag chagrijnig zou hebben rondgelopen." Wie aan Ajax en Dani denkt, denkt aan zijn doelpunten in de Champions League tegen Glasgow Rangers en Atlético Madrid. "Die eerste wedstrijd was mijn door braak bij het grote publiek. Ik weet nog goed dat Louis me de avond voor de wedstrijd op mijn kamer vertelde dat ik in de basis zou beginnen en dat er een kans bestond dat ik met een kopbal zou scoren. Ik dacht dat hij gek was geworden, maar de eerste helft scoorde ik twee keer met mijn hoofd!" Zijn mooiste en meest hero- ische treffer maakte hij in Madrid, waar Dani Ajax in de verlenging met een waanzinnig afstands- schot naar de halve finales van de Champions League schoot. "Kijk ik apart na die treffer? Dat kan. Ik zocht mijn vader. Hij was met de auto vanuit Lissabon naar Madrid gekomen en zat ergens in het sta dion." 'Ajax maakt een goede kans' XV/ 19-10-2018 Geleefd door het leven DANI Door Sander Zeldenrijk Een dag na de tegenvallende Portugese topper tussen Benfica en landskampioen FC Porto (1-0-winst Benfica) analyseert Dani Ajax' eerstvolgende Europese opponent. "Benfica speelt niet goed. Ze zoeken naar een goede organisatie en zijn nog te afhankelijk van individuele kwaliteiten. Achterin hebben ze echt problemen. Daar pakken ze veel kaarten. Rui Vitória is een goede coach, maar hij heeft moeite om zijn ideeën in alle rust naar de groep te vertalen. Daar spelen de sportkranten ook een rol in. Er zijn veel schanda len en beschuldigingen." Over de ploeg van Erik ten Hag is Dani vol lof. "Ajax maakt een goede kans tegen Benfica. De ploeg speelt goed, lijkt tactisch beter georganiseerd. Er spelen veel jonge spelers, maar iedereen weet precies wat hij moet doen. Ajax was hier geen favoriet voor de tweede plek in de groep, maar na het gelijkspel in München beginnen de Portugezen van mening te veranderen." Tot zijn spijt dient de oud-Ajacied beide duels aan zich voorbij te laten gaan. "Al meteen na de loting liet ik het televisiestation TVI weten dat ik graag naar Amsterdam zou gaan, maar ze willen me in de televisiestudio hebben. Ik verzorg het live-commentaar tijdens de wedstrijd. Dat is ook leuk om te doen." Dani scoort tegen Feyenoord op 26 oktober 1997. Ajax wint de klassieker simpel: 4-0.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 10