Johan ajaxlife VERGETEN SEIZOEN 1H Het vergeten successeizoen 1978/1979: Cruijffs afscheidswedstrijd wordt geen galavoorstelling Over de 'gouden' jaren van Ajax worden boeken vol geschreven. Het eveneens suc cesvolle seizoen 1978/1979 is juist in ver getelheid geraakt. Tot nu. In deel 6: een apathisch Ajax wordt vernederd door een getergd Bayern München. Alle ogen zijn op dinsdagavond 7 november 1978, zelfs wereldwijd, gericht op het Olympisch Stadion. Hier spelen Ajax en Bayern Mün- chen voor een groot publiek een erewedstrijd, de afscheidswed- strijd van de legendarische num mer veertien, Johan Cruijff. Er is in letterlijke zin een prachtig affiche van gemaakt: fier poseert Cruijff in Ajaxshirt voor zijn Ajaxstadion. 'Bedankt Johan' kopt het aanplakbiljet, met in de onderste balk de toegangsprijzen voor de afscheidswedstrijd van Cruijff. Overdekte plekken twintig gulden, staanplaatsen vijf gulden. Aan het eind van de show is het affiche gescheurd en bezoedeld. Matig In de aanloop naar de met veel bombarie aangekondigde wed strijd kent Ajax, na de heroïsche overwinning op Athletic Bilbao, een matige periode. Het begint met een nederlaag in Maastricht, tegen MVV (1-0). De in cynische inkt gedoopte journalistenpen van Volkskrant-verslaggever Guus van Holland, geeft de verhoudingen (en daarmee de pijn) goed weer. 'Mag het een wonder heten dat Ajax zich in Maastricht ver giste? MVV is immers niets meer dan een bijeengesprokkeld ploegje van ouden-van-dagen (de gemid delde leeftijd schommelt rond de 29), een ploegje met gewezen top pers, minder-voetbalvaliden, een bejaarde Pool, een voor een prikje bij een Joegoslavische tweededi- visieclub gekochte Joegoslaaf en te hooi en te gras een talentvolle jongeling... daar zou Ajax toch niet over struikelen?' Zo kan-ie wel, nietwaar? Ajax verliest dus toch en dat inspireert Van Holland tot de slotregels: 'Broms commentaar op de neder laag ("MVV moet ook leven") was uiteraard een grapje. Gezien de uit slag voorlopig zijn laatste.' Toch is Ajax na de nederlaag nog onveranderd koploper in de eredivisie, één punt voor op de ver rassing van het seizoen, Roda JC, en drie lengtes voor PSV. Zeges op Vitesse (thuis, 4-0) en, in beker- verband, Eindhoven (3-2) duiden op herstel, al is het heenduel in het Uefa-Cuptoernooi tegen het Doelman Piet Schrijvers vraagt na het zesde Bayern- doelpunt omzichtig om een wissel. Hij wil geen deelgenoot zijn van de afgang bescheiden Lausanne Sports (1-0 in De Meer), niet vertrouwenwek kend. Na de uitoverwinning op NEC (0-2) volgt een doelpuntloze pun- tendeling met het armetierige Fey- enoord. Dat resultaat laat bij het kritische publiek, de zure media en een bezorgd bestuur de eerste alarmbellen rinkelen. Op de mooie zege in Zwitserland op Lausanne (0-4) volgt een pijnlijke nederlaag in het Spartaanse deel van Rotter dam: Sparta-Ajax, 1-0. Kalmer Het gebrek aan vorm zal, zo denkt men, geen rol spelen op 7 novem ber, tijdens de uitzwaaiwedstrijd van het Nederlands voetbalicoon nummer één, Johan Cruijff. De 31-jarige Cruijff is niet alleen nog relatief jong van jaren, maar ook fris van lijf en geest. Toch vindt hij het genoeg, snakt naar een kal mer leven waarin plaats is voor meer aandacht voor zijn gezin. Dat anderen daar anders over denken, lapt hij aan zijn laars; zoals altijd doet hij het op zijn manier. In de weken voor de afscheids- wedstrijd werkt Cruijff bij Ajax aan zijn conditie. Trainer Cor Brom kijkt met jaloerse ogen toe: Johan stop pen? Doodzonde. Deze man kan met twee vingers in de neus een fan tastische verrijking zijn voor zijn ploeg. De organisatie van Cruijffs afscheidswedstrijd ligt niet in handen van Ajax, maar in die van een comité samengesteld uit Cruijffs schoonvader Cor Coster, de Amsterdamse zakenman en voet balofficial Jack van Zanten en jour nalist-zakenman-in-de-dop Cees van Nieuwenhuizen. Pogingen om een 'mooie Engelse club' als tegen stander van Ajax te strikken, lopen spaak op drukke programma's. FC Barcelona ligt voor de hand, ware het niet dat de banden tussen Cruijff en Bar^a beschadigd zijn en een eerdere afscheidswedstrijd, in Barcelona, op een domper is uitge lopen. Het wordt Bayern München, een club met een grote staat van dienst en internationaal aanzien, maar, laten we het mild uitdrukken, niet populair in Nederland. Geholpen door een apatisch Ajax, grijpen de Duitsers de kans om hun tegenstander te vernederen, zon der enige acht te slaan op het bij- zondere moment dat voor Cruijff is opgetuigd. Waar de Ajacieden reke nen op een galavoorstelling-met showelementen, betreedt Bayern vol revanchegevoelens én gekwetst door de spreekkoren 'nazi's, nazi's' het veld en wast Ajax met een ont hutsende 8-0 de oren. Na de verbijstering over de groeiende achterstand volgt type rend Amsterdams cynisme: "Tien, tien, tien," klinkt het massaal van de tribunes. Sommige spelers zijn als versteend, anderen kunnen zich uit woede maar net beheer sen. Zo vraagt doelman Piet Schrij vers na het zesde Bayern-doelpunt omzichtig om een wissel. Hij wil geen deelgenoot zijn van de afgang. Druppel Groot is de verontwaardiging over de houding van Bayern München, maar er wordt ook in de spiegel gekeken. Voorzitter Ton Harmsen is verbolgen. Hij is al langer ont stemd over het spel van zijn elftal en meldt dat de 8-0-nederlaag de druppel is die de emmer doet over lopen. Daags na de afgang volgt in De Meer een 'goed maar hard gesprek'. Spelers, technische staf en het voltallige bestuur zijn daar bij aanwezig en de voorzitter, die een groeiende twijfel heeft over de capaciteit van trainer Brom, laat zich in niet mis te verstane bewoor dingen horen. De trainer de wacht aanzeggen naar aanleiding van een vriendschappelijke wedstrijd gaat te ver, maar de voorzitter eist wel verbetering. En snel! De toon, die het hele seizoen hoorbaar zal blij ven, is daarmee gezet. 28-09-2018 3.M Cruijffs feestje wordt Ajax' nachtmerrie Door David Endt 2 V v> Cruijff wordt letterlijk en Ajax figuurlijk hard gevloerd door Bayern München. Het aanplakbiljet van de erewedstrijd, met een nog trotse Cruijff erop.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 17