Het voortbestaan van Ajax was nu serieus in gevaar: de club was al armlastig. De Fiod-affaire hing als een zwaard van Damocles boven De Meer De herfst van 1988: Ajax' slechtste maand ooit ONDER DE LOEP 1*3 in Leimuiden. Ze traden af op maan dag. Zes dagen na Linders exit was Ajax stuurloos. Gesjoemel En nóg was het niet voorbij. Het was nog steeds september toen Nieuwe Revu met veel gevoel voor timing een verhaal bracht over zwart geld bij Ajax en fiscaal gesjoemel bij transfers (onder anderen van S0ren Lerby) tussen 1979 en 1985. De fis cale opsporingsdienst Fiod viel binnen in De Meer, recherche ver scheen op de stoep bij de oud-pen- Ajax richtte zich op, met hulp van een regenplas op het veld die Eric Gerets' terugspeelbal keurig dood- legde voor de alerte Rob Witschge, die daarna nogmaals wist te sco ren. De 2-0-zege was het start schot voor een inhaalrace die Ajax nog dicht bij de titel zou brengen, maar dat wisten we op die okto berdag natuurlijk nog niet. We zijn er nog, was alles wat we dachten, doorweekt en wel: een sprankje hoop onder de huilende hemel, na de somberste herfstmaand die Ajax ooit beleefde. ajaxlife Aan het begin van de zomer van 2018 was het lastig om in een mooi Ajaxseizoen te geloven. Erik ten Hag leek zijn krediet al te hebben ver speeld als trainer van Ajax. De wei nig trefzekere directie kon zich ook niets meer permitteren. Wéér die kloterige Champions League-voor ronden. Zonder Hakim Ziyech, Mat- thijs de Ligt, Andre Onana, Justin Kluivert en Frenkie de Jong, want die zouden vast vertrekken. De kans op een extreem vroege crisis leek groot. September, wellicht...? Het liep gelukkig anders. En ach, zelfs het worstcasescenario was minder rampzalig geweest dan de zwartste september uit de clubge schiedenis: die van 1988, nu dertig jaar geleden. De parallellen waren op voor hand nog treffend: paar jaar geen landskampioen geweest maar wel een onvoorziene Europese piek (1987 versus 2017), dankzij een trai ner die met zijn spelopvatting de Amsterdamse harten verwarmde (Johan Cruijff versus Peter Bosz), waarna de clubleiding de aanhang verbijsterde door die trainer op onfortuinlijke wijze te laten glippen. En daar verscheen (na een 'tussen paus') een trainer ten tonele over wie de fans eigenlijk vanaf dag één sceptisch waren: Kurt Linder versus Ten Hag. Pijnlijk Laten we vanaf hier volledig op 1988 Ajax is rijk aan his torische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: een desastreuze maand, dertig jaar geleden. ONDER inzoomen. Kurt Linder was in het seizoen 1981/1982 ook Ajaxtrainer geweest. Hij begon matig, maar kreeg in december de verloren zoon Johan Cruijff in de schoot gewor pen en werd alsnog landskampioen, al was pijnlijk duidelijk dat niet de hoofdtrainer maar de sterspeler de baas was. Linder stopte. In 1988 kwam de West-Duitser terug, inmiddels 54 jaar oud. Hij trainde al vijf jaar geen club meer en dat viel te merken: ongeveer alles aan Linders optreden was stroef en roestig. De spelers begrepen hem niet. Tegenover de pers gedroeg hij zich wantrouwig. Van de aankopen kregen alleen linksback Mark Ver- kuijl en spits Stefan Pettersson veel speeltijd. Ron Willems, Wim Jonk en Hans Werdekker zou hij zelf niet hebben gehaald, zei hij. Voor de supporters was de maat al bijna vol toen Linder koos voor een 4-4-2-opstelling van het behoudende soort. Twee linksbui tens (Rob Witschge, Bryan Roy), een rechtsbuiten (John van 't Schip) en twee schaduwspitsen (Dennis Berg kamp, Willems) verpieterden op de bank. Het Amsterdam 713-toernooi deed al het ergste vrezen: Ajax sloeg een modderfiguur tegen Flamengo (0-1) en Sampdoria (0-3). Het bleek een voorbode van wat komen ging: de eerste twee uitduels (Fortuna en FC Twente) gingen met 2-1 verloren. Thuis klopte Ajax Veendam (4-0) en Sparta (2-1), maar het spel was dor. Drie dagen na de zeperd in Enschede liep ook de eerste Uefa-Cupwed- strijd bij Sporting Lissabon op een debacle uit: 4-2. Ajax was onherkenbaar. Er zat geen lijn in, geen durf, geen tempo. Linder liet weten dat hij niet erg geloofde in het talent van jongens als Roy en Bergkamp. Op Ajax-Roda JC (18 september) kwamen slechts 7600 belangstellenden af, die Ajax een 2-0-voorsprong zagen wegge ven. Het werd 3-3. Nooit eerder barstte de bom zo vroeg: op 20 september stapte Linder onder zware druk op, na vijf competitieronden en 82 dagen dienst. Oude rot Spitz Kohn en de jonge, ambitieuze assistent Louis van Gaal gooiden het roer om, maar het tij viel niet direct te keren. Ajax sloot de dramatische maand sep tember af met nederlagen bij PEC Zwolle (4-1) en RKC (3-1). Ajax stond dertiende. De sfeer rond De Meer was zo grimmig dat een paleisbestorming door ziedende supporters gevreesd werd. Het bestuur kreeg beveiliging en capitu leerde op 25 september tijdens een emotionele crisisbijeenkomst op het jacht van voorzitter Ton Harmsen, ningmeesters Lou Bartels en Ton Brandsteder, die enkele dagen de cel in gingen, net als ex-voorzitter Harmsen. Het voortbestaan van Ajax was nu serieus in gevaar: de club was al armlastig. De Fiod-affaire hing als een zwaard van Damocles boven De Meer. Uiteindelijk zou Ajax in 1990 een miljoenenboete krijgen. Tegen Sporting Lissabon kwam het ook niet meer goed (1-2-verlies op 5 oktober, in een amper halfvolle De Meer). En toen kwam PSV, kop loper, houder van de Europacup I én landskampioen sedert drie seizoe nen, op bezoek. Het decor op zondag 8 oktober was even deerniswekkend als veelzeggend: dotjes toeschou wers op de overkapte lange zijden en één volgepropt vak achter het doel, in de stromende regen. Acht duizend getrouwen, maximaal, in een zee van nat, grijs beton. 28-09-2018 3.J Van De boodschap van de harde kern aan voorzitter Ton Harmsen was overduidelijk. Harmsen luisterde. Door Menno Pot ramp naar ram Kurt Linder zat slechts 82 dagen bij Ajax op de bank.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13