10 Ér%] INTERVIEW ajaxlife Ervaren rot Lasse Schöne voelt nog altijd rek als controlerende middenvelder Lasse Schöne speelt binnenkort zijn 250ste wedstrijd voor Ajax. De inmiddels 32- jarige Deen voelt zich nog steeds beter worden als controleur. '\k hoef geen ande re positie meer.' Frenkie de Jong en Carel Eiting kijken tegelijk achterom naar de jongeren die in de middencir kel wapperen met de Champions Leaguevlag. De hymne van het kampioenenbal klinkt in de uit verkochte Johan Cruijff Arena, de televisiecamera brengt rustig de spelers van AEK Athene in beeld, als de twee jonge Ajacieden nog iets tegen elkaar zeggen en beginnen te lachen. Ondertussen zwaait Hakim Ziyech naar een bekende op de tri bune. Lasse Schöne ontgaat het alle maal. De Deen staart voor zich uit. Gefocust. Maar wel met een lach, stelt hij na de wedstrijd. "Het is natuurlijk prachtig om zo'n wed strijd te spelen, dat wil ik wel laten zien. De hele aankleding is toch mooier dan bij de eerste voorron dewedstrijden, waarin de hymne en vlag er niet waren. Dat maakt het allemaal nog een stukje leuker." Maar wat gaat er op dat moment, zo vlak voor de wedstrijd, in hem om? Neuriet de Deen stie kem de hymne mee, denkt hij aan zijn directe tegenstander, aan wel licht die vrije trap die hij mag gaan nemen? "Ik ben in elk geval nooit met randzaken bezig. Ik registreer alles om me heen wel, maar ik denk alleen aan de wedstrijd. Niet aan de details, maar aan het hele plaatje. Aan mijn taken, aan de afspraken die we hebben gemaakt." Ervaring Het is een paar dagen voor Ajax- AEK Athene, en dus ruim voor PSV- Ajax, als we wat langer met Schöne kunnen zitten. Hij is een van de weinige Ajacieden met Champi ons League-ervaring. Dusan Tadic, Daley Blind en de nog altijd gebles seerde Joël Veltman zijn de andere spelers die eerder in het kampi oenenbal uitkwamen. De teller bij Schöne staat voor de thuiswedstrijd tegen de Grieken op zeventien. Een invalbeurt tegen Borus- sia Dortmund, op 18 september 2012, was zijn eerste ervaring in de Champions League. Dat is dus inmiddels zes jaar geleden. Is er een wezenlijk verschil tussen de Lasse Schöne van toen en die van nu? "De eerste keer is het natuurlijk extra spannend, heb je extra zenuwen. Op een goede manier hoor. Ik ben nooit bang geweest om te spelen. Ik denk toch snel: leuk, heerlijk om te voet ballen. Helemaal in een toernooi als de Champions League." Maar kun je als die extra spanning eraf is door je ervaring niet meer genieten van alles rondom zo'n wedstrijd? "Nee." "Ik genoot er altijd al van. Ik heb nooit last gehad van overfocus. Ik benader elke wedstrijd ook het zelfde, of het nou AEK-thuis is of Te Werve-uit. De hele entourage is natuurlijk anders, maar ik ga niet ineens andere dingen doen. Het werkt voor mij het beste om altijd hetzelfde te doen. Daarin zitten verder geen gekkigheden. Ik doe bijvoorbeeld niet altijd eerst mijn linkerkous aan. Ik raak ook niet in paniek als mijn ene schoen strak ker zit dan de andere." Lijstjes Schöne staat inmiddels dus op achttien Champions Leaguewed strijden, evenveel als bijvoorbeeld Edgar Davids. De top-tien (afge sloten door Tomas Galasek met 25 wedstrijden) kan hij dit seizoen alleen nog halen als Ajax overwin tert in het kampioenenbal. In okto ber gaat Schöne zeer waarschijnlijk zijn 250ste wedstrijd in het Ajax- shirt spelen. Langzaam kruipt hij in alweer zijn zevende seizoen in Amsterdam omhoog in alle lijstjes. Zo heeft hij bijna evenveel assists als Wesley Sneijder achter zijn naam, en ligt hij enkele doelpunten achter op Ronald de Boer en Rafael van der Vaart. "Het is mooi om mijn naam tussen al die andere namen te zien, maar heel erg ben ik er niet mee ta*. SCHÖNE 'Carel komt er wel' Terwijl Lasse Schöne op het WK actief was en daarna van een korte vakantie genoot, werden de honneurs controlerend op het middenveld waargenomen door Carel Eiting. Hij klopt nadrukkelijk op de deur. Schöne genoot van zijn teamgenoot en concurrent tijdens Ajax-AEK. bezig," stelt Schöne. "Dat het bin nenkort mijn 250ste wedstrijd voor Ajax is, wist ik ook niet. Vaak word ik er ook door verrast als er in het stadion wordt omgeroepen dat ik mijn zoveelste wedstrijd ga spe len. Maar ik ben er wel trots op. 250 wedstrijden voor Ajax klinkt heel mooi." En hoeveel gaat de teller nog oplopen? Driehonderd? Niemand kan het zeggen. Ook Schöne niet. Hij heeft nog een contract tot het einde van dit seizoen, maar er is een optie voor nog een jaar in opgenomen. Vooralsnog is Schöne basisspeler. Carel Eiting klopt op de deur, maar tegen AEK speelde de talent volle middenvelder naast Schöne, en dus niet in plaats van de Deen. Hij mag inmiddels 32 zijn, op zijn retour is hij absoluut niet. "Ik denk juist dat er ook in mij nog rek zit. Ik voel me steeds beter. Ik speel ook pas een paar jaar op de positie van controlerende middenvelder." Je bent een multifunctionele speler, die... Tijdens de wedstrijd weet de middenvelder zijn fysieke onge mak goed verborgen te houden, en speelt taakbewust. Meer dere keren smoort hij met een goede tackle een Griekse coun ter. Bij de verkiezing Ajacied van de Wedstrijd op ajaxlife.nl ein digt hij als tweede, logischer wijs achter Nicolas Tagliafico. Ziek worden is nooit fijn, maar met drukke weken voor de boeg komt het helemaal niet uit. Niet alleen fysiek, ook mentaal heeft zo'n druk programma zijn weer slag, vertelt Schöne in het lan gere gesprek, terwijl hij zich nog prima voelt. "Na de interlandpe riode heb ik een paar dagen rus tig aan kunnen doen. Dat was wel fijn. We spelen heel veel wedstrij den dit seizoen, dan moet je af en toe even afstand kunnen nemen." Je speelde in de zomer het WK met Denemarken. Een echte vakantie heb je daardoor niet gehad. "Netto waren het acht, negen dagen dat ik vrij was. Het was dat of langer wegblijven en de wed- 'Soms moet je verder denken dan alleen de eerste wedstrijd, en bedenken dat je met extra rust dan honderd procent fit bent voor het duel daarna' "Nou, nu niet meer toch? De tijd dat ik rechtsbuiten kon spelen, is wel voorbij. De rol als controleur bevalt me erg goed. Die heb ik nu ook in Deense nationale ploeg. Ik hoef geen andere positie meer." Je hebt de aanvaller in jezelf losge laten? "Natuurlijk niet helemaal. In de jeugd speelde ik altijd op tien. Ik wilde altijd aanvallen, assists geven, doelpunten maken. Maar de laatste tijd heb ik heel veel ple - zier in het verdedigen, in de bal onderscheppen, in duels winnen. Ik heb dat gevoel niet van huis uit meegekregen, dat heeft zich langzaam ontwikkeld. Ik merkte eigenlijk al vrij snel dat ik een goed inzicht heb. Dat is een enorm voordeel op die positie. En als je ergens goed in bent, heb je er ook meer plezier in." Ziek Als Schöne na Ajax-AEK de pers te woord staat, wordt zijn stem bij elk antwoord heser. Hij is al een paar dagen ziek. "Vanochtend voelde ik me eigenlijk het slecht ste," zegt hij. "Ik heb van alles geslikt. Ik kak nu ook een beetje in." strijden tegen Sturm Graz mis sen. Dat laatste was voor mij geen optie. Acht dagen is kort, maar we moeten maar kijken of ik tijdens het seizoen hier en daar wat vrij kan krijgen." Merk je dat die rust steeds belang rijker wordt als dertiger? "Lichamelijk is het nu natuurlijk anders dan toen ik negentien was, maar ik voel me gewoon goed. Vooral mentaal is het belangrijk om af en toe af te koppelen, om even wat tijd met de familie door te brengen en niet aan voetbal te denken. Dat heb je nodig. Maar ik ging deze zomer niet zeggen: laat dat WK maar zitten, ik ga lekker op vakantie met mijn gezin. Het WK wilde ik niet missen." Hoe lastig is het om die balans tus sen willen spelen en rust moeten nemen te bewaken? "Dat is soms best moeilijk. Ik wil eigenlijk geen wedstrijd missen. Maar soms moet je verder denken dan alleen de eerste wedstrijd, en bedenken dat je met extra rust dan honderd procent fit bent voor het duel daarna. Maar ik vind het net zo goed niet leuk om gewis seld te worden. Het is goed om 28-09-2018 'Heb veel plezier in het verdedigen Door Mike van Damme Niet? Lasse Schöne is lovend over 'concurrent' Carel Eiting. Halverwege de eerste helft had Eiting het, naast Schöne op het middenveld, even moeilijk. "Natuurlijk was het voor Carel ook een grote wedstrijd, maar hij pakte het heel goed op na rust," keek Schöne terug op de prestatie van zijn twintigjarige teamgenoot. "We stonden als middenveld iets hoger dan in de eerste helft, dat werkte goed. We werden ook geholpen door die snelle goal natuurlijk." "Carel is een talentvolle speler, die komt er wel," vervolgt Schöne. "Als ik dan de concurrentie met hem moet aangaan, dan is dat zo. Bij een topclub moet iedereen voor zijn plekkie knokken. En we hebben tegen AEK aangetoond ook goed samen te kunnen spelen." LASSE SCHÖNE

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 10