ajaxlife INTERVIEW Q weer op het trainingsveld als individueel trainer in de bovenbouw van de jeugd opleiding. Hij keek afgelopen interland periode aandachtig naar Frenkie de Jong en genoot nog eenmaal van Wesley Sneijder. Door Sander Zeldenrijk Het is de dag na de afscheidsin- terland van Wesley Sneijder als Ronald de Boer aanschuift om zijn terugkeer als individueel trainer toe te lichten. Vijf jaar geleden bekleedde hij dezelfde functie, maar wilde dat niet langer com bineren met zijn werkzaamheden voor Fox Sports. De Boer koos voor de tv, al bleef hij op commer cieel vlak aan Ajax verbonden. Vorig seizoen ontstond er met het doorschuiven van individueel trainer Richard Witschge aan de technische staf van de A-selectie echter 'een gat' in de opleiding. Dus vroegen algemeen directeur Edwin van der Sar en hoofd oplei dingen Saïd Ouaali hem zijn kick- sen weer aan te trekken. De Boer hapte toe. Zijn nieuwe takenpakket behelst dit seizoen drie func ties. Zo traint De Boer twee dagen per week de middenvelders in de bovenbouw. Daarnaast houdt hij zich bezig met commerciële acti viteiten en buitenlandse samen werkingen. Hoe is het om weer met de jongens op het veld te staan? "Nu ik er weer tussen sta, merk ik hoeveel energie ik er zelf weer van krijg. Het talent dat er bij sommi gen vanaf druipt, is fantastisch om te zien. Je kunt profvoetballers niet maken, maar wel vormgeven. Ik leer ze wat het is om midden velder te zijn en hoop ze zo die vijf procent extra mee te geven waardoor ze net dat stapje kunnen maken en geen gemiddelde voet baller worden." In de verse uren na het afscheid van de Utrechtse recordinternati onal belandt het gesprek al snel op de exceptionele kwaliteiten van Sneijder. De Boer was zelf aan dachtig toeschouwer bij het slot akkoord van de oud-Ajacied in de Johan Cruijff Arena. Is Wesley het ideale type middenvel der dat de opleiding wil afleveren? "Ja! Zeker als je het over de moderne middenvelder hebt. Wesley was een exponent van tweebenigheid. Dat was bij hem extreem goed. Ik vind het eigen lijk te gek voor woorden dat er nog steeds spelers zijn die een zwak linker- of rechterbeen hebben. Ik was zelf redelijk tweebenig. Daar mee maak je het jezelf in een wed strijd zoveel gemakkelijker. Daar let ik in mijn rol óók op. Als ik zie dat iemand de bal niet rechtdoor kan schieten, zit ik er bovenop." De Boer vervolgt: "Je kan Wesley altijd in zijn voeten aan spelen. Frenkie de Jong heeft dat ook. Je bent niet bang dat ze de bal kwijtraken. Ze durven ook risico te nemen om vooruit te spelen. En ze kunnen uitstellen. Pep Guar- diola deed dat als middenvelder bij Bar^a ook. Wachten tot je maatje voorin écht vrijstaat in plaats van meteen een simpel balletje breed. Dat is zelfverzekerdheid. Dan weet je wat je kunt met een bal. Je bent niet bang om onder druk te wor den gezet. Als A niet lukt en B ook niet, kun je altijd nog C en D pro beren. Dat is lekker voetballen." De lichting van Davy Klaassen was jouw laatste als individueel trainer. Wat valt je op als je de talenten vergelijkt met je eerdere periode op het veld? "Spelers zijn sterker en ze kun nen allemaal een mannetje uit spelen. Alleen moeten ze op deze leeftijd (De Boer traint de talenten van zestien jaar en ouder, red.) wel gaan leren om het spel sneller te maken. Gogme wint uiteindelijk altijd van inzet, dat al in je bagage moet zitten. Daar werken we aan. Als we die vertaalslag kunnen maken, zijn spelers meteen twee keer zo sterk." Wat verwacht je straks van Frenkie in de Champions League? "Als hij speelt, weet hij altijd tegenstanders naar zich toe te lok ken. Daardoor komen zijn ploeg genoten elders vrij te staan. Als hij ze dan aanspeelt, voel je dat er wat gaat gebeuren. Dan kun je een aan val opzetten. Die momenten zijn zó belangrijk. Anders ruk je een ver dediging nooit uit elkaar. Frenkie kan dat doorbreken. Spelers komen dan op de juiste positie aan de bal en daardoor ga je als elftal gemak kelijker voetballen." Iedereen is vol lof over hem. Wat zie jij als voornaamste verbeterpunten? "Ik vind dat hij nog vaker naar Sergio Busquets moet kijken. Soms loopt hij eigenlijk nog iets te veel met de bal. Al is dat ook weer meteen zijn kwaliteit, hoor. Hij zou het spel zelfs nóg sneller kunnen laten gaan. Maar ook op dat vlak is hij alweer stappen aan het maken." Waarin verschilt hij wat jou betreft van Wesley? "Frenkie staat nu wat verder naar achteren, maar als hij meer vanaf het middenveld komt, heeft hij dan ook scorend vermogen? Wesley had dat natuurlijk wel met zijn afstandsschoten. Dat zijn specifieke kwaliteiten. Frenkie heeft een goed schot, maar minder extreem dan Wesley. Frenkie kan gevaarlijk zijn in de buurt van de zestien, maar hij is in mijn ogen toch meer een aangever. Wesley was een aangever en afmaker." Ik vind het eigenlijk te gekvoor woorden dat er nog steeds spelers zijn die een zwak linker- of rechterbeen hebben' Trainer Ronald de Boer analyseert de oude en nieuwe generatie middenvelders Ronald de Boer staat sinds dit seizoen 14-09-2018 J De Jong was blij en trots dat hij op de valreep nog met Sneijder in Oranje mocht spelen. RONALD DE BOER 'Gogme wint altijd van inzet'

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 9