17 ajaxlife VERGETEN SEIZOEN Het vergeten successeizoen 1978/1979: Ajax verslaat Athletic de Bilbao over twee knotsgekke wedstrijden Over de 'gouden' jaren van Ajax worden boeken vol geschreven. Het eveneens suc cesvolle seizoen 1978/1979 is juist in ver getelheid geraakt. Tot nu. In deel 5: Ajax zet een 2-0-nederlaag tegen een Spaanse topploeg recht in De Meer. De tweede plek achter kampioen PSV en het verlies van de bekerfi nale (1-0 tegen AZ) in het seizoen 1977/1978 veroordeelt Ajax tot deelname aan het Uefa-Cuptoer- nooi. Het lot koppelt de Amster dammers aan een tegenstander van zwaar kaliber. Athletic de Bil bao was in 1977 de nipte verlie zer in de Uefa-Cupfinale (tegen Juventus) en hoort in Spanje tot de topclubs. Ajax heeft er bij voorbaat de handen vol aan. Eerst uit in San Mames, het sfeervolle stadion van de Baskische club. Op woensdag 13 september stapt Ajax in een uitverkochte Kathedraal (de veelzeggende bij naam van San Mames) het veld op. De entourage is imposant, de tri bunes staan dicht op het veld en de support van de Basken is stimule rend. Van beide kanten bestaat res pect, ontzag ook. Ajax is onveran derd een grote naam in Europa en omgekeerd kent Ajax de kwaliteit en reputatie van Athletic. Meneer Walter Horstmann uit Duitsland vervult de rol van arbiter. Met het oog op de verwachte stormloop legt Ajax het accent op voorkomen in plaats van initiatief nemen. Met die stormloop valt het echter reuze mee. De scout van Athletic moet een paar dagen eer der bij de topper PSV-Ajax onder de indruk van Ajax' spel zijn geraakt, want ook Athletic speelt voorzichtiger dan normaal. Toch komt Athletic snel op voorsprong. Een door Piet Schrijvers wegge- stompte voorzet ketst via de voet van Pim van Dord in het doel. Diefstal Daar blijft het bij, tot aan de twaalfde minuut van de tweede helft. Op links neemt José Ramón Alexanko verrassend snel een vrije trap naar de net ingevallen Carlos Vidal die hard inschiet. De bal gaat net naast en stuit via het betonnen muurtje achter het doel terug het veld in. Kans voorbij, de spelers van Athletic nemen hun positie in voor de spelhervatting. Maar Horstmann fluit en wijst naar het midden, de man kent een doelpunt toe! De verbazing bij de Basken zet zich om in gejuich en de Ajacieden zijn verbijsterd en dan woedend. Spelers zitten uitgeput van lichamelijke inspanning op de kleedkamerbanken, sommigen kunnen van louter emotie hun tranen niet bedwingen Doelpunt? Onmogelijk! Protesten helpen niet, Horstmann is zeker van zijn zaak. Ajax wordt besto len! Er is niets aan het onrecht te doen. 2-0 is ook de eindstand en na de wedstrijd gaat het in het Ajax- kamp natuurlijk over één ding: het toekennen van een niet bestaand doelpunt. Doelman Schrijvers, een van de uitblinkers aan Ajax- kant, kan binnen het gekrakeel ook zelfkritiek opbrengen: "We hebben vooral in de eerste helft te angstig gespeeld. Na dat zoge naamde doelpunt krijg je toch een tik. Je denkt: we kunnen hier niets meer doen, want we zijn al bestolen." Wie de woorden van Schrijvers goed weegt, proeft dat hij het oneens is met de door de trainer opgedragen speelwijze, al ver dwijnt dat punt in de discussie over 'het doelpunt'. In de twee weken die de heen wedstrijd van de return in Amster dam scheiden, verslaat Ajax in de Domstad FC Utrecht met 4-1 en verschijnt, opeens, Johan Cruijff op het trainingsveld, wat een stroom van hoopvolle geruchten veroorzaakt. Cruijff kan het nog uitstekend, zegt ook Cor Brom, met gevoel voor understatement: "Cruijff doet op het veld nog wat hij wil, hij zou voor elke club ter wereld een versterking beteke nen". Maar Cruijff bereidt zich voor op zijn afscheidswedstrijd in okto ber, zijn schoonvader Cor Coster is danig in de weer om een passende tegenstander te vinden. Vlammen Na de zaterdagavondwedstrijd op 23 september (Ajax-VVV, 4-0) richt alle aandacht zich op de tweede confrontatie met Athletic. Besloten is om, vanwege de 'hetere' entou rage, in De Meer en niet in het Olympisch Stadion te spelen. De collectieve verontwaardiging over de 'Diefstal van Bilbao' jaagt de vlammen op en de sfeer in De Meer is vulkanisch. Adrenaline mengt zich met agressie en iets dat je gerust wraakzucht kunt noemen. De missie - met voldoende marge winnen van Athletic -leidt tot een onvergetelijke, historische avond. Dat Dick Schoenaker tijdens de warming-up na een botsing met Geert Meijer moet afhaken, ver hoogt de magie. Opgezweept door een zeldzaam fanatieke aanhang jaagt Ajax Athletic vol risico over de kling. Wim Meutstege en Van Dord bewaken, zonder de rugdek king van Ruud Krol, het doel van Schrijvers, alle andere Ajacieden vallen aan. Zeven minuten voor rust wordt Frank Arnesen tegen het gras gekwakt. Penalty. Ray Clarke schiet raak en het stadion explodeert van blijdschap om de beloonde moed en inzet. Maar we zijn er nog niet. Tien minuten in de tweede helft en daar is nummer twee: voorzet Krol, verlenging door S0ren Lerby en Clarke maakt af, 2-0! Het sta dion wordt een levend monster. Eén doelpunt erbij is genoeg en de motivatie zorgt voor energie. Tegen het eind doet de vermoeid heid zich voelen. Dan komt, in de 88e minuut, de totale bevrij ding. Weer rukt Krol op, nu rechts centraal, zijn voorzet landt bij de tweede paal waar uitblinker Lerby met een laatste krachtsinspan ning in komt glijden en keeper Jose Angel Iribar verslaat. 3-0! In De Meer is een totale, nooit eerder vertoonde ontlading voel baar. Op de tribunes bevestigen de fans schreeuwend dat het won der is geschied. In de kleedkamer stormt de adrenaline nog. Spelers zitten uitgeput van lichamelijke inspanning op de banken, som migen kunnen van louter emotie hun tranen niet bedwingen. Het onrecht van Bilbao is gewroken, Ajax is door naar de volgende ronde. 14-09-2018 Wraak voor het onrecht van Bilbao Door David Endt Een vulkanische De Meer viert feest na de 2-0 van Ray Clarke. Ajax knokt vanaf de eerste minuut tegen Athletic de Bilbao, om de onterechte 2-0-uitnederlaag recht te zetten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 17