16 I I EIJDE ëf TWEEDE HUID ajaxlife De mooiste Ajaxshirts ontleed Een Ajaxshirt is meer dan een kleding stuk. Elk design vertelt de verhalen van seizoenen, en van spelers die het droegen. We duiken in de historie van deze tweede huid. Dit keer: een te groot shirt voor de jonge Wesley Sneijder. Het shirt zwabberde als een vlag in de wind om zijn jongenslijf. Niet alleen omdat hij de kleinste en lichtste van het stel Ajacieden was, maar zeker ook omdat Ajax de voetbalshirts alleen in de maat XL aan de selectie leverde. En Wesley Sneijder was nog lang niet aan XL toe, als hij die maat al ooit zou gaan dragen. In het seizoen 2002/2003, het jaar waarin Ajax in het afgebeelde shirt speelde, begon Sneijder als jong talent. Achttien jaar was hij, maar intern was zijn naam reeds gevestigd. Het wachten was op zijn debuut in het eerste elftal, waar leeftijdgenoot Rafael van der Vaart al een vaste plek had veroverd. In de winter van 2003 was het zover. Sneijder mocht mee naar het trai ningskamp in de Algarve en kreeg meteen speelminuten van trainer Ronald Koeman. Ajax won op een frisse woensdagavond met 1-0 van VfL Wolfsburg en Sneijder deed de eerste helft mee. Het was de opmaat naar zijn competitiedebuut. Het is waar, Rafael van der Vaart was behoorlijk geblesseerd en dat leverde een plekje in het elftal op, maar de jonge Sneijder had vooral indruk gemaakt en dat rechtvaardigde zijn debuut in Ajax 1, meteen na de winter- pauze. In Tilburg, tegen Willem II, werd het 0-6. In dat duel droeg Ajax het lichtblauwe uitshirt, maar drie dagen later waren de kleu ren rood-wit. Het shirt met lange mouwen, want het was behoorlijk koud in de Arena waar Roda JC in de achtste finales van het beker toernooi met 1-0 werd geklopt. Uiteinden "Tja, dat shirt, hilarisch eigen lijk," herinnert Sneijder zich. "Het was inderdaad veel te groot maar er waren domweg geen kleinere maten, ik moest het er mee doen. Ik weet nog wel dat de mouwen tot over mijn handen vielen en dat ik daarom de uiteinden maar vast hield." De man die op 4 september jongstleden in de Arena zijn ere- wedstrijd voor Oranje kreeg ter opluistering van zijn afscheid als international, had geen voor keur voor het nummer dat hij toen droeg: 15. "Het nummer 10, waar ik het liefst in speelde en dat later ook 'mijn' nummer werd, was voor Steven Pienaar. Ik maakte daar ook geen aanspraak op, ik was nog een broekie. Volgens mij speelde ik in de Champions League met een hoger nummer, ergens in de der tig. Is dat niet zo? Gek, dat staat mij zo bij." Het door Adidas geleverde shirt werd in die dagen gezien als zeer modern. Nu is het ouder wets. Behalve dat het bij Sneijder om het lijf zwabberde, was het ook nog relatief zwaar. De versie met de lange mouwen was dubbel gelaagd. Het binnenwerk was van synthetisch materiaal, bedoeld om vocht op te nemen. Het afgebeelde Jh exemplaar, afkomstig uit de col lectie van verzamelaar Aad Ver boom uit Hoofddorp, is een thuis- shirt, dus zonder de drie strepen op de mouwen. In Europa werd er mét dat symbool van de kledings- ponsor gespeeld. In officieel verband was Ajax- Roda JC van woensdag 5 februari 2003 de eerste keer dat Sneijder het rood-wit van Ajax 1 droeg. Het was het begin van een magnifieke loopbaan. 14-09-2018 Sneijders zwabbershirt Door David Endt COLLECTE

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 16