'Johan was en bleef de ultieme vernieuwer' cm ajaxlife INTERVIEW 1 C Kun je in een paar woorden omschrijven wat alle initiatie ven onder de paraplu met elkaar gemeen hebben? "Overal zit wel een stukje DNA van Johan in. Het zijn eigenge reide maar eveneens professio nele en betrokken initiatieven, die een internationale focus heb ben. Waar mogelijk bundelen we de krachten. Zo opende de Cruyff Foundation vorig jaar een Cruyff Court in Maleisië, en op hetzelfde moment gaf Cruyff Football cli nics bij de Maleisische voetbal bond. Zoals Johan zelf altijd zei: je kunt het niet alleen, maar moet het samen doen. Dat probeer ik vanuit de World of Cruyff te waarborgen." Dat het nu zo groot is, hadden jullie twintig jaar geleden, bij het oprichten van de Cruyff Founda tion, vast niet verwacht. "Ik niet, en Johan zelf ook niet. Het was een mooie reis, waarbij steeds meer mensen aanhaakten. Johan was al maatschappelijk betrokken toen hij voetbalde. Het was dus niet zo dat hij na zijn car rière ineens zei: ik wil een foun dation. Het was bij hem echt een intrinsieke motivatie. Dat maakt het extra bijzonder. Groeien was nooit een doel geweest. Johan wilde vooral dat het authentiek bleef." Cruijff leeft voort, en niet alleen door de World of Johan Cruyff. Wie wil, kan in het voetbalspel FIFA19 ook met Cruijff spelen. Digitaal soleren. Vraag is of EA Sports hem ook zo karakteristiek laat wij zen als een teamgenoot niet goed gepositioneerd staat. Thate moet lachen als ze Cruijff koppelt aan de digitale wereld. "Johan was natuurlijk totaal niet van de videogames. Het matcht ook niet helemaal, omdat Johan juist heel erg was van het zelf bewegen, terwijl gamen dat niet is. Maar je kunt er niet omheen, en dus kun je zo'n spel beter gebruiken om de jeugd te bereiken met jouw boodschap: het is niet alleen leuk om achter een spelcomputer te zitten, maar ook om lekker zelf te voetballen buiten. Op die manier had Johan er zelf ook naar gekeken. Elk nadeel heeft zijn voordeel. Laten we dit dan ook maar gebruiken om iets positiefs uit te halen." Hoe werkt dat dan? Het lijkt me niet dat als je FIFA19 speelt, Cruijff de bal onder zijn voeten neemt en zegt dat je naar buiten moet. "Dat zou wel heel mooi zijn, haha. De bekendheid die Johan krijgt door het spel zorgt er wel voor dat jongeren misschien meer infor matie over hem gaan zoeken. En dan komen ze bij zijn nala tenschap uit, de foundation, het institute. Hetzelfde geldt voor de Johan Cruijff Arena. De oudere voetballiefhebber weet wie Johan was, maar de jongere generatie heeft hem nooit zien spelen. We hopen dat de jonge voetbalfan hem kan leren kennen via een bezoek aan de Johan Cruijff Arena, net als niet voetbal-bezoekers." En dus is het goed dat de naams verandering eindelijk gerealiseerd is. "Daar zijn we heel blij mee. Met het traject natuurlijk niet. Dat was best slopend en pijnlijk. Het stadion ziet er geweldig uit nu. We willen met de Arena kijken of we in en rondom het stadion meer informatie kunnen aanbieden over wie Johan was, waar hij voor stond. Dat is voor ons wel belangrijk. Je moet toch met de tijd mee, en zo was Johan ook. Hij keek liever niet te veel terug, maar juist vooruit, met een positieve blik. Dat blijven we doen, ook om de volgende generaties, die hem nooit hebben zien spelen, te bereiken. We hebben ook een Johan Cruijff Instagram. Dat is grappig, want Johan en mobieltjes gingen ook niet samen." Waar staat de World of Cruyff over vijftig jaar, denk je? "Ik denk dat we mogelijkheden hebben om te groeien, maar op welke manier moeten we nog bekijken. De schrik van Johans overlijden en wat daar verder bij kwam kijken is nu wel een beetje afgesloten. Nu moeten we een antwoord vinden op de vraag: hoe nu verder? Ik ben zelf nooit bang geweest dat alles in zou storten na het overlijden van Johan, om me heen waren wel mensen die dat hadden. Omdat Johan graag vooruitkeek, dat brutale had en omdat iedereen hem kende, denk ik dat de World of Johan Cruyff toekomstbestendig is. Johan had een mooie kijk op het leven, dat mag eigenlijk niet verloren gaan. Zijn creativiteit, zijn drive om te blijven ontwikkelen en vooruit te blijven kijken zijn eigenlijk van alle tijden." 'De bekendheid die Johan krijgt door het spel zorgt er wel voor dat jongeren misschien meer informatie over hem gaan zoeken' Wim Jonk werkt aan voetbalnalatenschap Cruyff Bij het horen van de naam Johan Cruijff denk je toch als eerste aan voetbal. Cruyff Football probeert het gedachtegoed van Ajax' beste speler ooit wereld wijd over te brengen. Wim Jonk: 'Als het gaat om opleiden, wordt Johans gedachtegoed maar mond jesmaat toegepast.' 'Ook in zijn laatste fase van zijn leven heeft Johan nog veel overgedragen en boodschappen meegegeven' 14-09-2018 3.J Videogames CAROLE THATE 'ter duwen Push here Wim Jonk en Johan Cruijff werkten zes jaar intensief samen. Door Mike van Damme Bij de zogenoemde Cruijff-revolu- tie binnen Ajax was een belang rijke rol weggelegd voor Wim Jonk, die hoofd opleidingen werd. In 2015 vertrok hij bij de club, en ging aan de slag voor Cruyff Football. Jonk brengt inmiddels wereldwijd de voetbalgedachten van Johan Cruijff over. En dat gebeurt met een open mind, aldus Jonk. "Zo was Johan ook: altijd op zoek naar verbete ring, met een open mind. De voet balwereld is enorm in ontwikkeling, dus je moet open staan voor inno vaties, zonder de basis uit het oog te verliezen. Het mooie is dat er lan den en clubs zijn die bijna vanaf nul kunnen beginnen en daardoor de zaken anders kunnen aanpakken dan de traditionele voetballanden. De fouten die wij in Europa hebben gemaakt, kunnen zij vermijden, en daar kunnen wij bij helpen. Dat zijn grote en mooie uitdagingen." Jonk werkte zes jaar nauw met Cruijff samen. "We begrepen elkaar, dachten over veel dingen hetzelfde. We zijn ook niet voor niks zo naar elkaar toegegroeid. In die periode hebben we eigen lijk samen de 'Cruijff-methode' doorontwikkeld. Ook in de laatste fase van zijn leven heeft Johan nog veel overgedragen en bood schappen meegegeven. Aan mij, maar ook aan Jordi. Daarom kun nen wij Johans visie nu uitstekend uitdragen." Romantisch Over Cruijffs visie bestaan nogal wat misverstanden, merkt Jonk. "Er zijn mensen die het Cruijffi- aanse voetbal afdoen als dogma tisch of romantisch, als 4-3-3 met buitenspelers en puur aanvallend, en dat soort teksten. Zij hebben het dan niet helemaal begrepen. Johan was en bleef de ultieme ver nieuwer. Zijn principes geven een uitstekende basis, waar je uitste kend op kunt voortbouwen, maar waar je ook eigen dingen aan kan toevoegen. Pep Guardiola blijft natuurlijk het mooiste voorbeeld. Kijk hoe hij zich ook in de Premier League weet aan te passen, zon der die basis te verliezen." WIMJONK Guardiola is niet de enige trai ner die is beïnvloed door Cruijff, en die een eigen 'kleur' aan diens visie geeft, zoals Jonk het noemt. "Als het gaat om opleiden, wordt Johans gedachtegoed maar mondjesmaat toegepast. Hier valt nog een wereld te winnen, en daarom ligt juist daar onze focus." Hoort Jonk net als Thate Cruijff weleens in zijn achterhoofd? "Soms denk ik wel: hoe zou Johan dit heb ben gedaan? Op die momenten hoor ik zijn stem. In die zin is hij toch een beetje onsterfelijk." CRUYFF

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 15