G Cl 14 Carole Thate waakt met World of Johan Cruyff over nalatenschap Cruyff INTERVIEW ajaxlife Johan Cruijff was meer dan voetbal. Cruijff was en is een merk, waar velen een graantje van willen meepikken. Carole Thate probeert Cruijffs nalatenschap te beschermen en tegelijkertijd toekomst- bestendig te maken. 'Johan keek altijd vooruit, met een positieve blik.' "De familie was er heel snel uit, die vond het mooi dat supporters dit initiatief nemen. Laten we hopen dat het een succes wordt." Carole Thate steekt haar eigen enthousiasme voor de actie 'Deze man verdient een standbeeld' niet onder stoelen of banken. Als alge meen directeur van de World of Johan Cruyff - eigenlijk de para plu waaronder alles wat met Johan Cruijff te maken heeft wordt geëx ploiteerd en beschermd - heeft ze inmiddels al de nodige aanvragen binnengekregen van kunstenaars. "Er zijn er heel veel die het uitein delijke beeld wel willen maken. Om de juiste keuze te maken, is aan de werkgroep." Je zal, helemaal sinds Cruijffs over lijden, een heleboel voorstellen voor initiatieven binnenkrijgen. "Dat klopt, heel veel. Daar zitten sympathieke ideeën bij, zoals het standbeeld, maar ook initiatie ven met een commercieel tintje. Zoals producten met Johans naam of afbeelding erop, of boeken. Dan vragen we ons af - en dan spreek ik ook namens de familie - wat de meerwaarde is van weer een nieuw boek. Soms krijg ik sterk het idee dat het eigen gewin van partijen belangrijker is dan echt het verhaal te vertellen van Johan. Het is soms frustrerend dat anderen over de rug van Johan geld proberen te verdie nen. Dat proberen we tegen te hou den, maar dat lukt niet altijd. Hele maal nu Johan er zelf niet meer is, voelt dat niet fijn." Hoe stond hij er zelf in dat zijn naam te pas en te onpas werd gebruikt? "Hij realiseerde zich ook dat als hij ergens met zijn gezicht op stond, het aandacht trok en dus een waarde had. En dat dat dus com mercieel aantrekkelijk was. Maar hij wilde absoluut niet uitgemol ken worden. Toen hij er nog was, kon hij zich er zelf druk om maken, ergens een harde streep doorheen zetten. Dan was het ook wel klaar, daar hadden mensen respect voor. Nu moeten anderen dat namens hem doen. Vandaar ook dat er nu de World of Johan Cruyff is, waarin eigenlijk alle initiatieven waar hij zijn naam aan had gegeven gebun deld zijn. Vandaaruit kunnen we heel veel doen vanuit zijn naam, maar wel via de spelregels die we met de familie hebben afgespro ken." We waren eerder dit seizoen bij Rien van Doleweerd, die in Boxtel een Cruijff-museumpje heeft. Hij vertelde dat de voetbalschoenen waar Cruijff zijn laatste wedstrijden op speelde voor dertigduizend euro werden ver kocht, en dat een zakenman veer tigduizend euro overhad voor een Oranje-shirt, dat nu in bezit is van de Belgische oud-doelman Jean-Marie Pfaff "Bizar hè? Dat verbaasde Johan ook altijd wel, de bedragen die wer den geboden voor items. Die voet balschoenen werden geveild voor het goede doel, dat was mooi. Als iemand zoveel geld in zijn eigen achterzak zou steken, voelt het een stuk minder goed. Vandaar dat we zoveel mogelijk proberen te zor gen dat opbrengsten naar de Cruyff Foundation gaan. Je kunt niet alles Saai tegenhouden, al hebben we wel wat Cruijff was meer dan een voetbal mogelijkheden dankzij het por- ler en trainer. Thate noemt hem tretrecht. Maar dat is een juridisch - niet onterecht - een pionier in verhaal." de sportmarketing. Als speler was Cruyff Foundation Cruyff Institute Cruyff Library Cruijff al bezig met sponsoring, in een tijd dat Ajax zelf bijvoorbeeld nog geen shirtsponsor had. Zijn voetbalvisie leeft inmid dels voort via Cruyff Football, dat wordt geleid door zijn zoon Jordi en Wim Jonk (zie kader). Cruijff is daarnaast ook naamgever van een eigen foundation (Cruyff Founda tion), een schoolopleiding (Cruyff Institute), een uitgeverij (Cruyff Library) en een schoenen- en kle dingmerk (Cruyff Classics). De World of Johan Cruyff vormt dus de paraplu boven al die initi atieven. Thate houdt als general manager weer die paraplu vast. Van 1999 tot 2015 was ze direc teur van de Cruyff Foundation, en werkte zodoende intensief met Cruijff samen. Is het moeilijk om nu besluiten te nemen uit zijn naam? "Moeilijk is niet het goede woord. Als je veel samenwerkt, ontstaat er een vertrouwensrelatie, kun je op een gegeven moment lezen en schrijven met elkaar. Ik voel nu dus wel aan of iets de goede kant opgaat of niet, daarnaast leg ik initiatieven voor aan de familie. Het is vooral heel saai dat ik niet meer met Johan zelf kan sparren en klankborden. Ik hoor hem nog wel geregeld in mijn achterhoofd. Hij was altijd extreem positief, zag altijd kansen en mogelijkheden. Ik probeer dat ook te doen, maar zijn enorme enthousiasme mis ik wel heel erg." 14-09-2018 'Johan wilde absoluut niet uitgemolken worden' Door Mike van Damme CRUYFF FOUNDATION De Cruyff Foundation is in het leven geroepen om kinderen, met en zon der handicap, te stimuleren meer in beweging te komen. De voetbalveld jes ofwel Cruyff Courts worden wereldwijd aangelegd. In 2017 werden veertien nieuwe veldjes geopend. Inmiddels maken zo'n honderdduizend kinderen ook dagelijks gebruik van Schoolpein14, een project waarbij schoolpleinen aantrekkelijker worden gemaakt om op te spelen. De Cruyff Foundation organiseert op 19 september voor de achttiende keer haar Open Dag in het Olympisch Stadion. CRUYFF Cruyff Institute biedt opleidingen aan op (post-)hbo- en mbo- niveau, in onder andere sportmanagement, sportmarketing en spon soring. Inmiddels zijn er wereldwijd al zo'n negenduizend (oud-) studenten. De opleidingen zijn op campus in Nederland, Zweden, Spanje, Mexico en Peru. Daarnaast zijn de studies wereldwijd online te volgen. CRUYFF A K T De Cruyff Library werkt samen met uitgeverijen om boeken over Johan Cruijffs carrière en leven uit te brengen. Inmiddels bestaat de Library uit drie boeken, waaronder zijn autobiografie Johan Cruijff, mijn ver haal. De andere boeken zijn Johan Cruijff, mijn voetbal en Het Amster dam van Johan Cruijf.Een deel van de opbrengsten gaat naar de Cruyff Foundation.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 14