ONDER SdE\ ajaxlife ONDER DE LOEP 1*3 14-09-2018 3.J Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: Mark van Bommel, de PSV'er you love to hate. Toch? Het is woensdag, het regent en PSV heeft zich tegen Bate Borisov probleemloos geplaatst voor de groepsfase van de Champions Lea gue, een dag nadat Ajax dat heeft gedaan tegen Dynamo Kiev. Trainer Mark van Bommel (41) staat bij pre sentatrice Hélène Hendriks onder de paraplu. "Ik neem aan dat je in de kleedkamer nog wel even Ajax hebt aangehaald," suggereert zij. Van Bommel schudt qua- si-niet-begrijpend het hoofd: "Wij moeten naar onszelf kijken. Ajax is geen voorbeeld voor ons." Op Twitter gniffelt de Ajaxpo- pulatie: haha, Van Bommel meteen verontwaardigd omdat de naam Ajax valt. Maar even eerlijk: is dat echt zo? Of reageert hij eigenlijk gewoon rustig en correct? Vloek in de kerk: de oude vijand, die op 23 september voor het eerst als hoofd trainer tegenover Ajax staat, maakt als trainer een tamelijk sympa thieke, zelfverzekerde en kundige indruk, toch? Als Ajax en Mark van Bommel elkaar treffen, knettert en vonkt het, zoveel is zeker. Dat is eigen lijk al zo vóór hij in 1999 PSV'er wordt. In zijn laatste seizoen bij Fortuna Sittard (1998/1999) leidt hij de Limburgers zowel in Sittard als in Amsterdam naar winst. In de Arena is al bekend dat hij naar PSV vertrekt en is hij onstuitbaar: 1-3, mede dankzij een puike goal van Van Bommel zelf. Ajax revancheert zich kort daarna in de bekerfinale (2-0). Van Bommel, Fortuna's lei der, is geschorst. Hij wordt voor Ajaxsupporters de ultieme PSV'er you love to hate. Geslepen resultaatvoetballer. Liever lelijk winnen dan mooi verliezen. Hij doet er alles voor, als het moet: treiteren, tijdrekken, een genie pige overtreding maken, een schop uitdelen. Maar hij is natuurlijk vooral goed, laten we dat ook even erkennen. Exact het leiderstype, de vechtjas die Ajax vaak node mist. Afkeer en afgunst liggen dicht bij elkaar. Kracht Eigenlijk wordt het verhaal van Ajax en Mark van Bommel adequaat samengevat door twee momentop namen. Eerste momentopname: 20 maart 2005. Ajax beleeft een desas treus seizoen, trainer Ronald Koe man is gesneuveld en opvolger Danny Blind debuteert thuis tegen PSV, dat in eredivisie én Champi ons League juist een uitzonderlijke kracht etaleert. De Arena (ook het uitvak) is plechtig stil voor de overleden Rinus Michels. Daarna neemt de Van Bom melshow een aanvang. Hij is magis traal. Hard. Soms achterbaks en provocerend. Dynamisch, doortas tend, doeltreffend. Drie doelpunten. Hij viert ze bepaald niet ingetogen: hij krijst het uit, een haast waanzin nig fanatisme in de ogen. Van Bom mel sloopt Ajax bijna eigenhandig en hij weet het. 0-4. Marteling. Tweede momentopname: 14 april 2013. Van Bommel is terug bij PSV, in de herfst van een glori euze loopbaan: Barcelona, Bayern, Milan, landskampioen met alle drie, Champions Leaguewinnaar met Bar^a. De rollen zijn omgedraaid: in zijn eerste PSV-periode werd hij viermaal kampioen en was hij tegen Ajax doorgaans titelverdediger. Nu beleeft Ajax een hoogconjunctuur: twee titels op rij, derde in zicht. Van Bommel is uitdager, strijdend voor PSV's laatste kans. Het beste blijkt eraf. Eigenlijk heeft Ajax vandaag de beste Van Bommel, in de persoon van Christian Poulsen, die precies zo hard, gemeen en irritant kan zijn. In de openings fase kegelt hij Van Bommel met een dreunende bodycheck omver. Pats. Statement. Van Bommel kermt, het uitvak juicht. Die andere in Amster dam gehate PSV'er, Ola Toivonen, krijgt ook een 'koekie'. Het wordt een zinderende wed strijd. Van Bommel 'zuigt' en buffelt nog één keer zo hard hij kan. Drie keer neemt Ajax de leiding, twee maal vindt PSV een antwoord, de derde keer niet meer. Van Bommel zal zijn carrière niet afsluiten met het gedroomde laatste PSV-kam- pioenschap. Het uitvak maakt een lange neus: naar PSV, maar vooral naar Mark van Bommel, als we eer lijk zijn. Prachtig Met zijn uitspraken kan de antipa thie niet te maken hebben gehad. Die waren eigenlijk altijd inhoudelijk en correct. Zo irritant als hij in het veld kon zijn, zo voorkomend was hij erbuiten, met de twinkelende ogen en geestelijke autonomie die Ajacie- den prachtig vinden, zolang de lef gozer in kwestie maar Ajacied is. Zo belanden we bij Mark van Bommel de oefenmeester. Een trainerspalmares heeft hij nog niet, maar zijn start is goed, zeker ook voor de camera, waar hij het kalme zelfbewustzijn uitstraalt dat je alleen ziet bij voetbalman nen die bovengemiddeld slim zijn en goed uit hun woorden komen. 20 augustus 2018. PSV maakt zich klaar voor de wedstrijd tegen Bate Borisov en Van Bommel krijgt een Ajaxvraag. "Ik hoop dat ze zich plaatsen," zegt hij, oprecht en onbevangen. "Financieel is het misschien gunstig voor ons als wij het wel halen en Ajax niet, maar je moet ook naar de lange termijn kijken. Misschien kunnen we weer naar een situatie dat de Neder landse landskampioen zich recht- streeks voor de groepsfase plaatst." Hoe onsympathiek is deze vijand eigenlijk? Misschien hadden we wel zo'n hekel aan Mark van Bommel omdat hij Ajax jarenlang in een rol dwong waaraan de club een broer tje dood heeft: die van gefrustreerde underdog. We vonden dat niet wij maar hij het Calimero-complex hoorde te hebben, maar hij weigerde en leek er immuun voor. Zijn resul taten tegen Ajax gaven er ook weinig aanleiding toe. Tamelijk onuitstaanbaar alle maal. Exact het leiderstype, de vechtjas die Ajax vaak node mist. Afkeer en afgunst liggen dicht bij elkaar. Mark van Bommel voor het eerst als hoofdtrainer tegen Ajax Ajax is rijk aan his torische verhalen. Acteren op hoog niveau. Routinier Christian Poulsen versus Mark van Bommel. Ajax wint in Eindhoven met 3-2 en zet een reuzenstap richting landstitel. Door Menno Pot Routinier Mark van Bommel heeft het aan de stok met 'snotneus' Viktor Fischer. Ajax wint in eigen huis met 3-1. Weerzien met een lievelingsvijand

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13