Een magische avond Griekse onderonsjes ajaxlife CHAMPIONS LEAGUE 11 Tarik Oulida was op een donkere decemberavond in 1994 het stralende middelpunt tijdens een voetbalshow van Ajax tegen AEK Athene. De ploeg van Louis van Gaal won met 'slechts' 2-0 en Europees debutant Oulida scoorde beide treffers. Hij leefde zijn magische voetbaldroom. Tot een enkelblessure alles veranderde. 1971/1972 'Ik wilde misschien te snel mijn rentree maken in een ploeg die op extreem hoog niveau speelde' een paar jaar later alsnog helemaal fout ging." Op het moment dat AEK niet die per kon zinken, klopte een oude bekende op de deur van de club die inmiddels de amateurstatus had en in de Derde Divisie acteerde. Olie- en scheepsbouwmiljardair Dimitris Melissanidis was begin jaren negentig al aan AEK verbon den als voorzitter en nam nu met enkele oud-spelers een meerder heidsbelang. "Sindsdien gaat het stap voor stap beter," zegt Tsakiris. "AEK belandde in de hel maar vocht zich terug naar het paradijs. Melissani- dis maakt zijn belofte waar om van AEK weer een Griekse topclub te maken. Dat lukt hem op basis van geduld, geld en het creëren van eenheid tussen spelers, supporters en bestuurders. Waar de fans het meest enthousiast van worden, is zijn toezegging dat er een nieuw stadion voor de club gebouwd gaat worden." AEK speelt zijn huidige thuis duels in het Spyros Louis, dat ruim zeventigduizend temperament volle Grieken kan huisvesten. Waar de Johan Cruijff Arena al binnen een mum van tijd werd uitver kocht, verwacht Tsakiris met de terugkeer van AEK in het prestigi euze miljoenenbal ook veel trotse Grieken op de tribunes tijdens de groepsfase. "Minstens vijftig duizend als Ajax op bezoek komt. Het uitvak zal komende week in Amsterdam ook propvol zitten." Marinos Ouzounides is de nieuwe trainer die AEK Athene op het hoogste Europese podium goed voor de dag wil laten komen. De Griek maakte deze zomer de over stap van stadsrivaal Panathinai kos en nam het trainersstokje over van Manolo Jiménez. Deze keerde na het behalen van de titel terug naar Spanje wegens privéom- standigheden en zit inmiddels in de dug-out van Las Palmas. Waar de meeste Ajaxfans het erover eens lijken te zijn dat de Ajaxdirectie deze zomer goed werk verrichtte op de transfer markt, lijkt dat gevoel ook in Athene te leven. "De spelers zien Ajax als een grote uitdaging. De belangrijke spelers bleven en er kwam routine bij." AEK heeft zijn selectie echter ook versterkt, beweert Tsakiris. "Ezequiel Ponce kwam over van AS Roma en Lucas Boyé speelde vorig seizoen Serie A en Pri- mera Division. Sleutelspelers als Petros Mandalos, Dmitro Tsigrinsky en Uros Cosic waren vorig seizoen vaak geblesseerd maar maken nu een prima indruk. Dat is naar mijn mening de belangrijkste stap omhoog." Of AEK sterk genoeg is om het Ajax lastig te maken, zal blijken. Celtic en het Hongaarse Videotón bleken geen onover komelijke hordes. "AEK zit in een lastige groep, maar de derde plaats lijkt mij een realistisch doel voor deze ploeg," besluit Tsakiris. CHAMPIONS LEAGUE 14-09-2018 XX Ajax - Panathinaikos 2-0 1983/1984 Ajax - Olympiakos 0-0 Olympiakos - Ajax 2-0 nv. 1986/1987 Ajax - Olympiakos 4-0 Olympiakos - Ajax 1-1 1994/1995 AEK Athene - Ajax 1-2 Ajax - AEK Athene 2-0 1995/1996 Ajax - Panathinaikos 0-1 Panathinaikos - Ajax 0-3 1998/1999 Olympiakos - Ajax 1-0 Ajax - Olympiakos 2-0 2010/2011 Ajax - Paok Saloniki 1-1 Paok Saloniki - Ajax 3-3 2016/2017 Ajax - Paok Saloniki 1-1 Paok Saloniki - Ajax 1-2 Panathinaikos - Ajax 1-2 Ajax - Panathinaikos 2-0 Door Sander Zeldenrijk De avond voordat Tarik Oulida zijn Champions Leaguede buut maakte, speelde hij nog een wedstrijd met Ajax 2. Dat vormde voor Louis van Gaal geen bezwaar om de licht voetige en balvaardige links half te selecteren voor de laatste groepswedstrijd. Ajax had zich bovendien al verze kerd van de kwartfinales en miste Edgar Davids die met een enkelblessure kampte. "Ik lag met Jari Litmanen op de kamer. Hij stelde me op mijn gemak. Ik voelde me magisch, maar werd zenuw achtig toen ik hoorde dat ik in de basis zou debuteren. Van vermoeidheid had ik geen last. Ik kreeg zoveel energie. Als je mentaal sterk bent, kun je meer dan het lichaam in eerste instantie aankan. Dat zei Van Gaal ook vaak tegen ons," blikt hij trots terug op dat glorieuze seizoen. Van het zesde groepsduel herinnert de nu 44-jarige Amsterdammer zich vooral dat de uitslag hoger had moeten uitvallen. "Ronald de Boer miste enkele dotten van kansen in die wedstrijd," grapt hij. Hoewel Oulida's ster die decemberavond straalde, bleef zijn definitieve door braak uit. Een hardnekkige enkelblessure lag daaraan ten grondslag. Op de juichfo- to's na de finale in Wenen zien we hem in clubkostuum mee genieten, maar toen was het besef er al dat zijn sportieve toekomst buiten Amsterdam lag. "Ik liep die blessure op toen ik van Peter Bosz een schop kreeg in de klassieker. Daarna liep ik maar wat te klooien met die enkel. Tegen woordig onderga je meteen een kijkoperatie. Ik verwijt niemand wat, hooguit mezelf. Ik wilde misschien te snel mijn rentree maken in een ploeg die op extreem hoog niveau speelde. Ik was niet eerlijk tegen mezelf en kreeg toen een terugslag." Na dat seizoen vervolgde hij zijn loopbaan bij Sevilla om deze via avonturen in Japan en Frankrijk in 2004 te eindigen bij ADO Den Haag. Tegenwoordig begeleidt Oulida talentvolle amateurs die de overstap naar een profclub maken en verdiept hij zich in een derde trainers opleiding. "Het draait bij mij toch altijd om voetbal. Ik heb een groot netwerk. Privé zit het na een tweede scheiding even niet mee, maar er komen weer leuke dingen aan." Uiteraard hoopt Oulida op een uitnodiging van zijn oude club om volgende week in de Johan Cruijff Arena persoon lijk aanwezig te zijn bij de wedstrijd tegen de regerend Grieks kampioen. De ploeg van Erik ten Hag maakte dit seizoen al behoorlijk indruk op hem. "De afgelopen sei zoenen had Ajax wat pech in de voorronden, maar nu zag het er goed uit. De selec tie oogt heel fit. Dat gebeurt niet vanzelf. Daar zitten veel uren in. Alles begint met fitheid." TARIK OULIDA AEK Athene voor de aftrap in de Champions League play-off tegen Videotón. Staand vanaf links: Marios Oikonomou, Vassilis Lampropoulos, Viktor Klo- naridis, Marko Livaja*, Hélder Lopes*, Vassilis Barkas. Gehurkt vanaf links: Kostas Galanopoulos, Niklas Hult, André Simoes, Michalis Bakakis en Petros Mantalos. Livaja en Lopes zijn geschorst voor de wedstrijd in Amsterdam. Eenheid Derde plek Groep A Atlético Madrid Borussia Dortmund AS Monaco Club Brugge Groep B FC Barcelona Tottenham Hotspur PSV Internazionale Groep C Paris Saint-Germain Napoli Liverpool Rode Ster Belgrado Groep D Lokomotiv Moskou FC Porto Schalke 04 Galatasaray Groep E Bayern München Benfica Ajax AEK Athene Groep F Manchester City Shaktar Donetsk Olympique Lyon 1899 Hoffenheim Groep G Real Madrid AS Roma CSKA Moskou Viktoria Plzen Groep H Juventus Manchester United Valencia Young Boys

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 11