De loopbaan van Ton Harmsen ajaxlife VERGETEN SEIZOEN 1H Voorzitter Jaap van Praag kiest Ton Harmsen als zijn opvolger Over de 'gouden' jaren van Ajax worden boeken vol geschreven. Het eveneens suc cesvolle seizoen 1978/1979 is juist in ver getelheid geraakt. Tot nu. In deel 4: de volslagen onbekende Ton Harmsen wordt voorzitter. In september 1978 is de nati onale competitie in volle gang en de eerste confrontatie in het Uefa-Cuptoernooi dient zich aan. De aanloop naar het seizoen is naar beproefd recept verlopen: het bekende Amsterdamse ver trouwen wordt soms op de proef gesteld, neigt af en toe naar scep sis en buigt op golven van succes weer naar euforie. Na de oefenreeks tegen voor namelijk amateurclubs is het Amsterdam 703 Toernooi het eer ste serieuze meetpunt. Ajax pakt die prijs en gaat goedgemutst de competitie in. Op 26 augustus opent Ajax in Breda tegen NAC. Alle ogen zijn gericht op spits Ray Clarke en die schiet in de eerste minuut al raak. De ongelijke strijd in Breda kent Frank Arnesen als uitblinker. De Deense wervelwind scoort een hattrick die bijdraagt aan de 7-1-overwinning. Ajax komt in de volgende for matie in het veld: Piet Schrij vers; Wim Meutstege, Ruud Krol, Pim van Dord en Jan Everse; Dick Schoenaker (Simon Tahamata), Frank Arnesen en S0ren Lerby; Tscheu la Ling, Ray Clarke en Geert Meijer. De flitsende start krijgt een positief vervolg in de eerste thuis wedstrijd van het seizoen, Ajax-Go Ahead Eagles (3-2), waarin Clarke als opvolger van doelpuntenko- ning Ruud Geels twee keer doel treft. De derde pot brengt PEC Zwolle naar De Meer en de gas ten gaan er met 4-2 aan. Het ope ningsdoelpunt is van... Clarke. Gek genoeg voorziet het com petitieprogramma drie dagen later in de wedstrijd PEC Zwolle - Ajax. Daarin pakt Ajax (antieke tij den, twee punten voor een zege) de volle winst met een vlotte 3-0 die op 10 september 1978 wordt gevolgd door een eclatante zege in Eindhoven op PSV (2-0). Dat de media het er in dit stadium over hebben dat 'Cor Brom met de veren van opvolger Tomislav Ivic lijkt te gaan pronken', zegt veel over hoe Ajax wordt benaderd. Historisch Na vijf speeldagen tien punten en een doelsaldo van 19-5, het kan slechter. De eerste wedstrijd in het Uefa-Cuptoernooi staat voor de deur. Toch is er een meer his torisch feit dat de aandacht afleidt van de prestaties op het veld: eind augustus heeft de legendarische voorzitter Jaap van Praag zijn functie neergelegd. Het is een moment met impact. Er wordt afscheid genomen van de man die Ajax naar de internationale top leidde met zijn enorme, door een natuurlijke charme onder steunde bestuurdersgave. De wisseling van de wacht was aangekondigd, maar blijft toch ingrijpend. Van Praag heeft zelf zijn opvolger naar voren gescho ven in persoon van Ton Harm- sen, directeur-eigenaar van het bloeiende verwarmingsbedrijf Monarch. Harmsen is volslagen onbekend in de voetbalwereld en als persoonlijkheid op het eer ste gezicht een tegenpool van Van Praag. Harmsen ontbeert de inne mendheid die Van Praag kenmerkt. Harmsens imposante voorko men, zijn rechtlijnigheid en zelfs zijn soms brommerige stemge luid zorgen gemakkelijk voor het stigma van de norse baas, een 'bul lebak'. Die kwalificatie doet geen recht aan zijn werkelijk inborst en gaat voorbij aan zijn bestuurlijke kwaliteiten. Het is hoe dan ook een bijzonder lastige opgave om Van Praag op te volgen, in een periode waarin Ajax afstand doet van de internationale aspiraties. Schulden De erfenis van Van Praag betreft niet alleen de aan hem gekop pelde glorietijd van de club, maar ook de laatste bestuurlijke daden die van invloed zijn op het sei zoen 1978/1979. Het vorig col lege bestuurders (naast Van Praag bestaande uit commissaris alge mene zaken Dick Boering, penning meester Ton Brandsteder, com- missaris amateurvoetbal Arie van Eijden en secretaris Jan Westrik) was verantwoordelijk voor het aan koopbeleid en het vertrek van trai ner Ivic en de aanstelling van Brom. Een echt stempel op het beleid kan Harmsen dus pas met ingang van het volgend seizoen drukken. Een zwaardere erfenis is het tekort van een half miljoen gulden waar mee de club bij zijn aanstelling kampt (vooral door de hoge sala rissen), hetgeen voor Harmsen als een verrassing komt. In de vol gende jaren, met penningmeester Lou Bartels als verantwoordelijke voor de financiële zaken, zou dat verlies worden weggewerkt. Harmsen is als persoonlijkheid op het eerste gezicht een tegenpool van Van Praag. Harmsen ontbeert de innemendheid die Van Praag kenmerkt 07-09-2018 X# Een stille maar ingrijpende opvolging Jaap van Praag (rechts) geeft de voorzittershamer over aan Ton Harmsen. Door David Endt Harmsen stelt in 1985 Johan Cruijff aan als technisch directeur. Anton 'Ton' Harmsen, geboren stelling als technisch directeur. op 25 juli 1925 en overleden op In 1988, kort nadat hij naar 6 september 1998, wordt in 1978 aanleiding van bedreigingen is voorzitter van Ajax. De directeur opgestapt als voorzitter, brengt de en eigenaar van het verwarmings- Fiod een zwartgeldaffaire bij Ajax bedrijf Monarch leidt de club tot aan het licht. Hoewel blijkt dat hij september 1988. In die periode zichzelf niet heeft verrijkt, wordt verovert Ajax vijf keer de lands- Harmsen in 1991 veroordeeld tot titel, vier keer de KNVB-beker en een boete en een voorwaardelijke in 1987 wordt de Europacup voor celstraf. Onder het nieuwe bestuur bekerwinnaars gewonnen. keert Ajax zich officieel van Harm- Harmsen zorgt voor innovatie sen af door hem als lid te royeren. met het installeren van skyboxen Harmsen wordt in december onder het dak van de eretribune 1988 getroffen door een hersenin- in De Meer en onder zijn leiding farct, herstelt daarvan, maar over- wordt TDK de eerste shirtspon- lijdt in september 1998. Ondanks sor van Ajax. Ook is Harmsen zijn aanwijsbare verdiensten voor de drijvende kracht achter de Ajax, besteedt de club geen aan- terugkeer van Johan Cruijff als dacht aan het heengaan van zijn speler én, later, Cruijffs aan- oud-voorzitter.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 17