16 IIUHMOVIC TWEEDE HUID ajaxlife De mooiste Ajaxshirts ontleed Een Ajaxshirt is meer dan een kleding stuk. Elk design vertelt de verhalen van seizoenen, en van spelers die het droegen. We duiken in de historie van deze tweede huid. Dit keer: de naamsverandering van Zlatan op zijn shirt. Toen Zlatan Ibrahimovic in de zomer van 2001 in Amsterdam arriveerde, was zijn faam hem al vooruitgesneld. Men wist dat de aanvaller in Zweden ondanks zijn jeugd al een flinke reputatie had als formidabel talent van Malmö FF én als eigenzinnige persoonlijkheid. Er was onder de titel 'True Blue' zelfs al een documentaire over hem gemaakt. Het Ajaxpubliek is doorgaans niet snel onder de indruk en het duurde dan ook even voordat Ibrahimovic de fans had overtuigd. Die lange aanloop beviel de jonge Zweedse speler allerminst. Binnen en bui ten de kleedkamer had hij zich met kenmerkend bravoure gepre senteerd. Toen hij zich ontevreden toonde over het geproduceerde shirt met op de rug de achternaam Ibrahimovic, omdat hij wenste te spelen onder zijn voornaam Zlatan, werd er gelachen, maar zijn wens werd ingewilligd. Een jaar later lag het shirt met zijn voornaam op de rug op hem te wachten en weer was het niet goed. Zlatan had met zijn vader gespro ken en die eiste dat zijn zoon de familienaam zou eren. Dus moest de gereedgemaakte serie shirts worden vervangen door nieuwe. De elf letters bleven gehandhaafd tot en met het laatste Ajaxshirt dat Ibrahimovic droeg. Dat was in de thuiswedstrijd tegen FC Utrecht (eindstand 1-1) op 29 augustus 2004. Op de dag van de trans - ferdeadline vertrok Zlatan naar Juventus, en liet Ajax met een pas in december oplosbaar probleem achter. De eerste van Zlatans drie wed strijden voor Ajax in het seizoen 2004/2005 was de uitbeurt tegen FC Twente op 15 augustus. Het tenue had onbedoeld een associatie met dat van het Zweedse nationale elf tal: geel shirt, blauwe broek. Voor Zlatan Ibrahimovic was dat geen stimulans om top te presteren, al legde hij wel de 0-3 in de tou wen. Eindstand 2-3. Helgeel Wanneer je een vaste lijn zou wil len ontdekken in de kleurstelling van het uitshirt van Ajax, dan kom je al snel tot blauw als de favoriete alternatieve kleur. Al in een heel ver verleden was blauw, in diverse tin ten, het 'schaduwshirt' van de club. Met de komst van vaste techni sche sponsors werden ook andere kleuren geïntroduceerd. Een zeer weinig gebruikte kleur was geel. In de eerste helft van de jaren zeven- tig, in de periode net voorbij de gouden successen, schoof leveran cier Le Coq Sportif een geel uit- shirt naar voren, in combinatie met blauwe broek. Pas in het seizoen 2000/2001 kwam geel opnieuw vrij prominent naar voren. Adidas bedacht toen de brede gele baan op een verder donkerblauw shirt, als het ware een thuisshirt met andere kleurstelling. Nog voor het seizoen 2004/2005 begon, had Adidas het uitshirt voor die jaargang al gepresenteerd. In de laatste uitwedstrijden van het sei- zoen 2003/2004 (tegen PEC Zwolle en Willem II) speelde Ajax ter aan moediging van de shirtverkoop in een lichtgewicht en toch dubbel gelaagd helgeel shirt met V-hals, waarop drie verticale banen in een donkerder geel geplaatst waren. Over de rechterbaan stond de spon- sornaam ABN Amro gedrukt. In het seizoen 2004/2005 zou Zlatan, of Ibrahimovic, dit shirt maar één keer dragen. Dat is cijfer matig gering, maar daarmee is de waarde van dit gele tricot voor de verzamelaars alleen maar groter. W VANDAAG VÓÓR 22:00 UOR BESTELD, MORGEN IN HUIS 07-09-2018 Van Zlatan naar Ibrahimovic Door David Endt COLLECTIE

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 16