Sparringspartner op de tennisbaan ONDER ajaxlife ONDER DE LOEP 1*3 Julien Escudé vond inspiratie voor naam restaurant op Ajaxshirtje fan Ajax is rijk aan his torische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer, aan de vooravond van Frankrijk-Ne derland, de enige Fransman ooit in het shirt van Ajax: Julien Escudé (39). geldt dat niet voor het hele land..." Zijn favoriete Nederlandse snack: Goudse kaas. Een broodje haring? "Nee, dank u, dat nooit." Mantra Escudé viel in zijn eerste seizoen (2003/2004, onder Ronald Koe man) met zijn neus in de boter. De Fransman speelde als opvolger van Cristian Chivu 31 van de 34 com petitiewedstrijden (in een selectie met verdedigers als Zdenek Gry- gera, Thomas Vermaelen en John Heitinga) en groeide binnen het kampioenselftal uit tot dragende kracht, net als in zijn tweede sei zoen. Voor elke wedstrijd hamerde steeds hetzelfde mantra door zijn hoofd, drie woorden slechts: con centratie, informatie en agressie. Vooral dat laatste was niet een van zijn sterkste kwaliteiten. Trainer Danny Blind, opvol - ger van Koeman, roemde Escudé voor aanvang van het seizoen 2005/2006 om zijn professionele instelling en benoemde hem tot aanvoerder. Opmerkelijk was het commentaar van Escudé zelf, die zei dat hij geen geboren leider was, maar de aanvoerdersband met trots zou dragen. "Ik ben niet het type dat altijd en overal praat, maar wel op het veld." Maar niks is zo veranderlijk als de meeste voetbaltrainers. Drie maanden later liet Blind alweer weten geen gebruik meer van Escudé te zullen maken, schul dig als hij was bevonden aan twee tegendoelpunten in de wedstrijd tegen Feyenoord. Zijn transfer naar Sevilla, in het vroege voorjaar van 2006, voelde als een vlucht. In Spanje, waar Escudé zes seizoenen zou spelen, beleefde hij zijn groot ste successen, won hij twee keer de Uefa Cup en één Europese Super - cup. Escudé, dertienvoudig Frans international, beëindigde zijn car rière bij het Turkse Besiktas, in 2014, op 34-jarige leeftijd. Cocktailbar Hij zag ze voor het eerst bij een supporter in Amsterdam, achterop z'n Ajaxshirtje: de letters SQD. Spreek ze hardop uit en je hebt zijn naam. Zo zou hij jaren later ook zijn eerste restaurant in Madrid noemen, SQD Meat-Point, dat hij samen met Carolina Ruiz, inmid dels zijn vrouw, bestierde. Vorig jaar openden de twee Clandestino, een Madrileense cocktailbar in de Salamanca-wijk, een nachtclub én speakeasy ineen. Een plek om 'te zien zonder gezien te worden', lezen we op de website. Vol hoeken 'waar je je kunt overgeven aan de nacht'. En ontstaan uit een passie voor muziek. Clandestino is gebouwd als een ondergrondse club, in het diep ste geheim. De deuren gaan alleen open als het juiste wachtwoord wordt ingevoerd, dat om de zoveel tijd veranderd. Niet zomaar een bar dus, maar geïnspireerd op de geheime cafés tijdens de Ameri kaanse drooglegging in de jaren twintig. Het decor lijkt armoedig en chaotisch, maar is in werkelijkheid zeer doordacht: een luide conver satie is uit den boze en het maken van foto's eveneens. Logisch, want Clandestino is om te zien en niet om gezien te wor den, weet je nog? Zijn naam dook voor het eerst op in een nieuwsbericht uit 2002, in een gerespecteerde Engelse krant, onder de kop: 'Dog bites Manches ter United'. De destijds 22-jarige Julien Escudé was een talent bij het Franse Rennes en Manchester Uni ted toonde verregaande belangstel ling. De jonge verdediger liep op het moment suprème een blessure op bij het uitlaten van zijn hond, een oersterke Briard. Weg transfer. Het verhaal was te mooi om 'dood te checken', moet de jour nalist gedacht hebben, maar klopte het ook? Nee, natuurlijk niet, zei Escudé een paar jaar later, als spe ler van Ajax. Hij was niet naar Man chester United gegaan omdat de clubs er niet uitkwamen. Rennes wilde Escudé pas een seizoen later laten gaan, een jaar voor het einde van zijn contract. Dat vormde het grootste struikelblok. Dat Escudé geblesseerd raakte bij het uitlaten van de hond klopte overigens wel. In een lezersinter view met de clubwebsite zei hij: "De hond ging ervandoor en toen ik er achteraan ging, zwikte ik door mijn knie. Een journalist heeft er toen in de krant van gemaakt dat ik vanwege die blessure niet naar Manchester ging, maar dat klopte niet." Het was wel een belangrijke les: deze hond zou voortaan alleen nog worden uitgelaten door zijn vriendin. Zijn eerste voorwaarde, toen in de zomer van 2003 de transfer van Stade Rennes naar Ajax was beklonken: woonruimte in het cen trum van Amsterdam. Al was het maar om zo snel mogelijk Neder lands te leren en de Nederlanders te leren kennen. Op vakantie, vertelde Escudé aan het begin van het sei zoen, had hij zelfs een Nederlands talig boek meegenomen, om te oefenen. Het zei alles over de men taliteit van de gentleman-voet- baller, een stilist, zowel binnen als buiten het veld. En volledig toege wijd. Wat hem was opgevallen in de Vondelpark-buurt? Nederlan ders respecteren elkaar en 'lachen altijd', zei hij. "Maar misschien Zijn topsportmentaliteit kreeg Julien Escudé thuis in Cannes met de paplepel ingegoten. Zijn oudere broer Nicolas maakte al deel uit van het professio nele tenniscircuit toen Julien nog op school zat. 07-09-2018 3.J SQD achterop shirt en op gevel Door Mark van den Heuvel Julien Escudé: van toegewijd voetballer tot toegewijd horeca-ondernemer. Tijdens Roland Garros fungeerde Julien ooit als sparringpartner van zijn broer. Nicolas zou zich voor een wedstrijd opwarmen met Roger Fede- rer, maar de Zwitser werd opgehouden door het drukke verkeer in Parijs. Omdat hij toch zijn trainingskloffie al aan had, zei Nicolas tegen Julien: "Pak een racket en sla me even in." Julien: "Ik deed mijn uiterste best en sloeg voor mijn doen ook erg hard. Na een poosje zei zijn trainer: 'En nu gaan we beginnen.' Terwijl ik al doodmoe was, een hele zere schouder had en echt niet meer kon."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13