ajaxlife INTERVIEW 11 #1 eredivisie naar de Premier League op fysiek vlak? "Binnen twee maanden was ik gewend, maar in het begin merkte ik dat ik sneller vermoeid was. Ik kreeg ook snel kramp. Maar je lichaam past zich snel aan de intensiteit aan." Prijzen Specialist of niet, Blind wist dat hij dit seizoen elders moest zijn om veel speelminuten te maken. Hij liet zich daarbij bijstaan door een nieuwe zaakwaarnemer (Kees Vos, red.). Zijn band met spelersmake laar Rob Jansen eindigde abrupt toen deze in het boek Deal enkele passages openbaarde over een mogelijke transfer van Blind naar AS Roma. Aan interesse voor de multi functionele speler was geen gebrek. Vader Danny sprak daar openlijk over in zijn rol als analyticus bij Ziggo Sport. De Engelse en Zuid-Eu- ropese subtop informeerde, maar Blind junior wilde om de prijzen spelen en koos voor Ajax. Je omschreef je terugkeer naar Ajax als een keuze met het hart. Wat zei het verstand? Sturing Erik ten Hag noemde Blinds terug keer 'geweldig voor Ajax', goed voor het Nederlands voetbal en de speler zelf. Een ervaren voetballer die binnen de lijnen sturing kan geven aan het elftal. Blind kent de wetten van het internationale top voetbal, heeft gogme, gevoel voor positie en een goede pass. De trai ner maakte zo direct duidelijk dat Blind dit seizoen een belangrijke rol in zijn ploeg heeft. Jouw terugkeer op het Ajaxnest ging gepaard met een gelikt welkomstfilmpje waar het Ajax- sentiment vanaf droop. Dat ging behoorlijk viral. Hoe kijk je zelf terug op je ontvangst? "Ik heb veel vertrouwen in mijn eigen kwaliteiten en in het team. Ik snap dat supporters veel van me verwachten. Daar heb ik ook geen enkele moeite mee, maar ik ben niet de verlosser van Ajax ofzo." Je werd door de buitenwacht meteen gebombardeerd tot lei der. Voel jij je daar onprettig bij? "Nee, maar ik ben van nature geen echt leiderstype. Ik groei in die rol. Ik wil het team en de spelers hel pen. Laat ik het zo zeggen: je kunt ook een leider zijn door gewoon op het veld je ding te doen. Je hoeft niet alleen maar te lopen wij zen. Het heeft ook te maken met je instelling tijdens de trainingen en wedstrijden. Als je dat goed overbrengt, krijgen andere spe lers daar energie van. Als ik dat bij Klaas Jan zie, neem ik dat ook nog steeds over." Wie zie jij in deze selectie als natuurlijke leiders? "Klaas heeft het dus in zich. De conclusie luidt dat jij wellicht van alles een beetje in je hebt? "Ik denk dat dat wel een beetje zo is, ja." Wens Ten Hag liet al tijdens het trai ningskamp in Engeland weten dat Blind dit seizoen vooral een rol in de as van het elftal zal gaan ver vullen. Die wens sprak de 28-jarige Amsterdammer zelf ook duidelijk uit in zijn eerste gesprek met de trainersstaf. "Ik kom het best tot mijn recht als centrale verdedi ger of als controleur op het mid denveld. Dan kan ik het team het meest helpen, maar ik ben heus niet te beroerd om aan de linker kant te gaan rennen, als je dat soms bedoelt." Je speelde bij Oranje al samen met Matthijs de Ligt en sinds je terugkeer vormen jullie het vaste centrale verdedigingsduo. Hoe exceptioneel is zijn talent in jouw ogen? "Je ziet dat hij ontzettend veel stappen maakt, maar je kunt ere divisiewedstrijden natuurlijk niet vergelijken met de Premier Lea gue. In de Europese top kom je - met respect voor Nederland - spitsen van een heel ander kaliber tegen. Maar als Matthijs deze lijn doortrekt, is er een mooie toe komst voor hem weggelegd." Praten jullie veel onderling? "Voor iedere wedstrijd bespreken we onze aanpak. Dekken we door? Hoe beschermen en helpen we elkaar in het veld? Waar liggen in onze opbouw de specifieke moge lijkheden en hoe kunnen we ons eventueel onder de druk uit voet ballen?" 'Als iemand iets verkeerd doet, moeten we het van elkaar accepteren dat dit ook gezegd kan worden' "Je moet altijd naar verschillende factoren kijken. Wil je ergens puur voor het geld heen of wil je naar een club waarvan je weet dat je veel gaat spelen? De laatste anderhalf jaar ging ik bij Manchester Uni ted eigenlijk steeds minder spelen. Vervolgens komt gevoel om de hoek kijken." Je traint nu een ruime maand met de selectie. Hoe verhouden de trainingen zich tot die bij Man chester United? "Wat betreft intensiteit is het bij Ajax misschien nog wel zwaarder. In Engeland train je iets rustiger en meer tactisch. De wedstrijden in de Premier League zijn ook zwaarder. Het draait er alleen om het resul taat: winnen." Waarom zeg je dat met een grijns? "In Nederland roepen we snel dat we meer en harder moeten trainen, terwijl het natuurlijk om de inhou delijke kwaliteit van de training gaat. Bij Manchester United had je natuurlijk veel individuele kwali teit. Bij Ajax geniet ik als we hebben getraind op een positiespel dat er vervolgens in de wedstrijd duidelijk uitkomt." Dusan... en Matthijs groeit elke week in zijn rol als aanvoerder. Voor de duidelijkheid: ik zeg niet dat ik helemaal géén leiderstype ben. Ik kan jongens wel helpen. Mensen mogen ook van me ver wachten dat ik de jonge jongens aanstuur. Maar het is natuurlijk niet zo - zoals her en der werd geschreven - dat ik dan in het veld maar even de tactiek moet ver anderen als het niet loopt. Dat is gewoon heel lastig." Bespreek je dit specifieke thema ook met je vader? "Natuurlijk. Hij kon dat vroeger als geen ander. Hij was in het veld juist het verlengstuk van Van Gaal. Dat zit misschien iets meer in hem dan in mij. Ik probeer het zo goed moge lijk over te brengen op de ploeg, maar wanneer ben je een leider?" Was is jouw eigen definitie van leiderschap? "Er zijn verschillende types, denk ik. De één is verbaal aanwezig op de training of in de kleedkamer, de ander neemt zijn team op sleep touw door in het veld de strijd aan te gaan en weer een ander doet het rustig aan en denkt in de kleedka mer bijvoorbeeld tactisch mee." Hoe kijk je terug op de eerste wed strijden van dit seizoen? "We geven weinig kansen weg. De meeste kansen die onze tegenstan ders krijgen volgen uit corners, vrije trappen en afstandsschoten. Daar moeten we aan werken." Ajax verspeelde kostbare punten tegen Heracles Almelo rondom de duels tegen Standard Luik. Critici zeggen dan dat jullie het in de ere divisie mentaal moeilijk konden opbrengen. Wat kwam er uit de nabespreking van dat duel? Zoiets wordt inderdaad snel geroepen als je niet wint, maar laat duidelijk zijn dat het niet goed was tegen Heracles. In de eerste helft wonnen we onze duels niet en kwamen we steeds een stap te laat. Daardoor speelden zij zich onder onze druk vandaan. In de tweede helft zetten we ze meteen vast en kon iedereen het wél opbrengen om de meters te maken. Als team was dat een grote waarschuwing dat het zo niet in elke wedstrijd kan. Het lag aan onszelf en dat moeten we niet van elkaar accepteren." Vallen er onderling dan ook harde woorden tijdens zo'n nabespre king? "Iedereen doet zijn woordje en luistert naar elkaar. Als iemand iets verkeerd doet, moeten we het van elkaar accepteren dat dit ook gezegd kan worden. Op het veld hoef je dan even geen beste vrien den te zijn, maar je moet kunnen zeggen waar het op staat. Daar word je als team alleen maar sterker van. Het zit bij ons allemaal in het hoofd dat we ontzettend graag kampioen willen worden, maar het begint op het veld. Elke wedstrijd weer." Nuanceren Na de 3-1-thuiszege op Dinamo Kiev is Ten Hag tevreden met het spel van zijn routinier. "Daley speelde organisatorisch goed, dwingend aan de bal, rust bren gend wanneer gewenst en positio neel goed tegenover de Kiev-spits en de ruimtes op het veld," aldus de oefenmeester. Blind zelf is na het duel welis waar tevreden met de teampres tatie, maar hekelt opnieuw het feit dat de tegenstander toeslaat vanuit een spelhervatting. Daar naast waarschuwt hij voor een gemakzuchtige houding richting de return in het Valeri Lobanovski Stadion. Nuanceren in tijden van euforie. Ook dat is zijn rol. In het Olimpiejski Stadion in Kiev is van een gemakzuch tige Amsterdamse houding geen sprake. Ajax domineert op - voor Europese begrippen - ongenadige wijze, maar verzuimt te scoren. Blind behoort tot de uitblinkers en vertelt het meegereisde journaille na afloop dat dit zijn beste optre den was sinds zijn terugkeer naar Ajax was. Na de euforie en de mooie loting halen de Ajacieden in Arn hem opnieuw het beste uit zichzelf naar boven. Een basisvoorwaarde volgens de ervaren Blind, die dan ook met tevredenheid terugblikt op de week voor de interlandpe riode. Toch willen we nog even weten wat hij van de Europese koppeling aan Bayern München, Benfica en AEK Athene vindt. Is de tweede plek in deze groep een realistische doelstelling? "Het is te vroeg om daar iets over te zeggen. We moeten het van wedstrijd tot wedstrijd bekijken. Dit zijn allemaal mooie affiches, waarbij Bayern natuurlijk de grote favoriet is. Als je naar Benfica kijkt, is dat al jaren een stabiele ploeg in de Champions League. Ajax is dat niet, maar je moet ons niet afschrijven. We gaan meedoen tot de laatste groepswedstrijd. Misschien kan het." Schaars CL-kwartet 07-09-2018 XX DALEY BLIND Ajax plaatste zich voor het eerst sinds 2014 voor de groepsfase van de Champi ons League. Voor de meeste spelers wordt de poule fase een verrijking van hun cv. Slechts vier Ajacieden hebben al ervaring op het hoogte Europese platform. Gezamenlijk waren zij goed voor 81 duels. 1. Klaas Jan Huntelaar 30 2. Daley Blind 26 3. Lasse Schöne 17 4. Joël Veltman 8

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 11