'Ik wil laten zien aan de jeugd in mijn buurt dat alles mogelijk is als je maar hard werkt en erin gelooft 'Alle zeilen bijzetten' Stanley Menzo: Talenten moeten heel sterk in schoenen staan' ajaxlife INTERVIEW Q 21-08-2018 J SAFECON De rappe Leo Thethani speelde vorig seizoen met 019 tegen Hammarby, maar raakte vrij snel daarna geblesseerd. LEO THETHANI écht voor. Dat is dus wel anders dan bij Ajax Cape Town," stelt Dean. Deze zomer zijn de Zuid-Afri kanen opgenomen in de selectie van Jong Ajax. Met Michael Rei ziger en Winston Bogarde hebben ze twee trainers die ze nog van tv kennen. Uit de Premier League vooral, die in Zuid-Afrika door veel voetballiefhebbers nauwlettend wordt gevolgd. Zo kent Leo, zelf een vlugge rechtsbuiten, ook nog wel de beelden van een sprintende Marc Overmars. In Arsenalshirt. "Hij was heel snel. Of ik sneller ben? Dat weet ik niet." Dean: "Leo is extreem snel. Hij is de nachtmerrie voor elke verde diger, want hij is ook nog balvast. Het zou mooi zijn als hij hetzelfde kan bereiken als Overmars. Hij had een carrière om van te dromen." Leo: "Dat is zo waar, boy. Maar mijn grote idool is toch CR7." Dean: "Ronaldo? Die van mij is op dit moment Sergio Ramos. Hij is wel gemeen, maar dat moet je als centrale verdediger soms zijn. Maar mijn all time favorite is John Terry, van Chelsea. Captain, lea der, legend. Bogarde heeft daar ook gespeeld. Ik hoop veel van hem en Reiziger te leren dit seizoen. Alles wat zij zeggen, sla ik op. Leo: "Door mijn blessure heb ik vooral met onze performance trainers gewerkt. Ik ben een stuk sterker geworden, en heb aan mijn sprinttechniek gewerkt. Samen met Troy Douglas. Een geweldige vent is dat. Hij is altijd blij. Als je je down voelt, maakt hij je weer aan het lachen." Dean: "Ik heb hem nog nooit chagrijnig zien kijken." Degradatie Terug naar hun geboortegrond. Ajax Cape Town speelt dit seizoen niet op het hoogste Zuid-Afri- kaanse niveau. Door het opstel len van een niet-speelgerechtigde speler (Tendai Ndoro) en de daar uit voortvloeiende reglementaire nederlagen zakte de ploeg naar de laatste plaats, wat directe degrada tie inhield. Een rechtszaak kon daar geen verandering in brengen. Cape Town-directeur Ari Efstathiou stelde dat Ajax Amster dam 'serieus twijfels' heeft over de samenwerking (zie kader). De ophef is Dean Solomons en Leo Thethani niet ontgaan. Ze hebben nog gere geld contact met hun oud-teamge not en. "Sommigen zijn wel pissed," zegt Dean. Het is niet leuk om door een straf te degraderen. Omdat er veel oudere jongens zijn vertrok ken, krijgen de talenten komend seizoen nóg meer kans. Daar zijn ze wel weer blij mee." Dean legt niet zonder reden de klemtoon op het woordje 'nog'. Leo vult hem aan: "Er is verder geen Zuid-Afrikaanse club die talenten zo veel kansen geeft. Als Ajax Cape Town ermee stopt, zou dat heel erg zijn voor veel talenten in het land. De club is niet de enige poort naar Europa, maar wel de belangrijkste op dit moment." De twee Ajacieden zijn even oud als de club waar ze in de jeugd al speelden. Ajax Cape Town ont stond in 1999, uit een fusie tussen Seven Stars en Cape Town Spurs. Inmiddels is het - ondanks de matige resultaten en de gedwon gen degradatie - een begrip in Zuid-Afrika, verzekeren Leo en Dean. "Het is echt huge om voor Ajax Cape Town te mogen spelen," stelt laatstgenoemde. "Het geeft je een kans op een betere toekomst." Leo: "Ik was vijftien toen ik een testwedstrijd mocht spelen, op mijn zestiende tekende ik een con tract. Het was een droom die uit kwam. Ajax Cape Town betekende voor mij eindelijk stabiliteit." Vier dagen trainen waren immers vier dagen waarin de invloed van Khayelitsha minder grip op de jonge Zuid-Afrikaan had. Leo: "Voordat ik bij Ajax Cape Town speelde, kwam ik er bijna nooit. We speelden met mijn eigen team uit Khayelitsha tijdens toer nooien wel eens tegen ze. Dat was speciaal. Ajax Cape Town doet veel in de community's in en rond Kaapstad." Dean: "Ik kwam op mijn elfde bij Ajax Cape Town terecht. Daar door ging ik al op jonge leeftijd geregeld bij het eerste elftal kij ken. In Kaapstad kent iedereen de club. Vanwege de jeugd, en van wege het werk in de community's. Ze proberen in de townships echt een verschil te maken. Het zou erg zijn als Ajax Amsterdam met de samenwerking stopt. Ik hoop niet dat het gebeurt. Ik denk dat Cape Town binnen een seizoen weer terug kan zijn op het hoogste niveau." Ambitie Afgelopen seizoen speelden ze amper samen, door die kniebles sure van Leo. Dit seizoen hopen de twee Zuid-Afrikanen zich te laten gelden in de Keuken Kam pioen Divisie. "Jong Ajax is de regerend kampioen, hopelijk kun nen we dat evenaren," stelt Dean. Leo verwacht vooral van zijn landgenoot een goed seizoen. Ook hij zag Dean het afgelopen jaar groeien bij Onder 19. "Bij Ajax Cape Town was hij altijd een beetje stil, nu is hij een stuk volwassener geworden. Hij vertelt zijn team genoten waar ze moeten staan. Ik ben blij voor hem. Voor mij is het ook een motivatie. Ik weet dat ik, als ik eenmaal veel kan trainen, snel een betere speler word. Ik was er lang uit, kan niet wachten om weer op het veld te staan." Ze hebben allebei een con tract tot 2020 in Amsterdam. En daarna? Dean is duidelijk. "Ik wil de Champions League winnen. Met Chelsea. Ik wil de volgende Ajax Cape Town-directeur Ari Efstathiou zei na de gedwongen degradatie dat Ajax 'serieus twijfels' heeft over de samenwer king. Edwin van der Sar laat weten nog altijd een meerwaarde te zien in het meerderheidsbelang in de Zuid-Afrikaanse club. "Door de degradatie zullen we de komende maanden nog meer dan voorheen de ontwikkelingen volgen," stelt Van der Sar. "Het is een teleurstellende gang van zaken natuurlijk. Daar denken we in Amsterdam net zo over als in Kaapstad. Het is nu zaak dat we met elkaar alle zeilen bijzet ten om te zorgen dat ze meteen weer promoveren. Dat is goed voor de hele club, maar zeker ook voor de ontwikkeling van de talenten. Gezien de kwaliteit van de selectie en het budget waar Ajax Cape Town mee werkt, is dat ook een reële doelstelling." Tot nu toe wisten drie spelers van Ajax Cape Town het eerste elftal van Ajax te halen: Steven Pienaar, Eyong Enoh en Thulani Serero. John Terry worden, haha. Maar ik wil vooral als ik na mijn carrière terugkijk nergens spijt van heb ben." En Leo? "Ik houd niet van Chel sea," grapt hij. "Ik heb niet echt zo'n doel voor ogen. Ik wil laten zien aan de jeugd in mijn buurt dat alles mogelijk is als je maar hard werkt, en erin gelooft. En ik wil mijn moeder trots maken. En mijn vader..." Stanley Menzo was van april tot "Vandaar dat Ajax Cape Town oktober 2016 hoofd opleidingen met een academy is begonnen, van Ajax Cape Town. Daarna Zo kunnen ze die jongens langer was hij een jaar hoofdtrainer. bij de club houden. Maar je Met Dean Solomons en Leo kunt die jongens niet opsluiten. Thethani werkte hij niet samen. Maar als je niet oppast, worden maar hij weet onder welke lastige ze helemaal opgeslokt door omstandigheden de jeugd in hun omgeving, en dan vooral Kaapstad voetbalt. vrienden. In Nederland ga je na "Het niveauverschil tussen schooltijd naar de training en Zuid-Afrika en Nederland is dan naar huis. Dan zijn je ouders groot," stelt Menzo. "Als je in er, zij vragen hoe je dag was. Zuid-Afrika een groot talent ben. Bij veel jongens in Kaapstad is ben je in Nederland gemiddeld. er niemand thuis, omdat beide Jongens als Leo en Dean moeten ouders continu moeten werken, dus echt enorme stappen maken Dan heb je geen stabiliteit." om bij Ajax op te vallen." En dat is moeilijk werken. "Ik Om alles uit zichzelf te halen, was daar wel door verrast," aldus hebben de spelers een stabiele Menzo. "De jongens die het echt omgeving nodig. In Kaapstad willen halen, moeten heel sterk in is die er vaak niet, weet Menzo. hun schoenen staan." Dean Solomons werd vorig jaar bij Ajax een volwassen speler, volgens zijn landgenoot Leo.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 9