'Ajax Cape Town betekende voor mij eindelijk stabiliteit' i CO 8 De verschillende levens van Ajax' Zuid-Afrikanen Leo Thethani en Dean Solomons Leo Thethani en Dean Solomons maakten vorig jaar de over stap van Ajax Cape Town naar Amsterdam. Dit seizoen spelen ze voor Jong Ajax. Een gesprek met de negentienjarige Zuid- Afrikanen. Over gangs, sprinten en John Terry. 'Ik wilde het eerste elftal halen van Ajax Cape Town, dat was mijn doel. Alleen God had een ander plan. Een mooier plan' INTERVIEW 21-08-2018 ajaxlife Door Mike van Damme Ze zijn allebei in het begin van 1999 geboren, groeiden op in Kaapstad en maakten vorig jaar samen de overstap van Ajax Cape Town naar Ajax Amsterdam. Dat Dean Solo mons en Leo Thethani gebroeder lijk over De Toekomst lopen, is dus niet zo gek. Ze geinen, en als ze elkaar diep in de ogen moeten aan kijken voor een foto, schieten ze spontaan in de lach. Een serieuze foto is een kansloze missie. Ze lijken een Zuid-Afrikaanse twee-eenheid in de Hollandse zomerzon. Als de twee Ajacieden eenmaal plaats hebben genomen aan een tafeltje in de kantine op De Toe komst, gaat het echter al snel over de enorme verschillen tussen beide jongens. Daarbij verdwijnt soms de lach. Als we vragen waar ze zijn opge groeid, begint Leo Thethani (op de foto rechts) als eerste met vertel len. Hij is geboren en opgegroeid in Khayelitsha, een township in het oosten van Kaapstad. Tegenwoor dig wonen er meer dan een miljoen mensen. "Er is veel criminaliteit," zegt Leo, terwijl hij zijn hoofd schudt. "Veel gangs, ontvoeringen, moorden. Het is een gevaarlijke plek om op te groeien." Dan noemt Leo, niet voor de laatste keer tijdens het gesprek, de term 'mindset'. Met de juiste mindset heeft hij de ellende weten te ontvluchten. Dean knikt. "Ik heb geluk gehad," zegt hij. "Ik groeide op in een stabiele omgeving, in Heath- field. Dat is een stuk kleiner dan Khayelitsha, een stuk minder gevaarlijk ook. Ik ben gelovig opgevoed. Mijn ouders hielden me op het juiste pad, zeiden steeds dat ik bescheiden moest blijven. God kijkt altijd mee." Leo: "Voor mij was dat anders. Ik voelde wel steun van mijn ouders, maar luisterde niet naar ze. Ik werd te veel beïnvloed door vrienden, ging daardoor de ver keerde kant op. Na een paar jaar realiseerde ik dat ik mijn ouders veel pijn deed. Ik moest veran deren, zorgen dat ze trots op me werden. Nee, er was niet iets ergs DEAN SOLOMONS gebeurd. Ik werd, zeg maar, op een dag wakker, en dacht: het moet anders. Nu ik terugkijk heb ik mezelf daar enorm mee gehol pen. Sommige van mijn vrienden van toen zitten nu in de gevange nis, vorige week werd er nog een doodgestoken." Dean: "Ik heb veel respect voor Leo. Hij komt uit zo'n andere situ atie dan ik. Het gaat inderdaad om de juiste mindset. Wil je het echt halen of niet? In Kaapstad kun je gemakkelijk als jongere aan drank, sigaretten en drugs komen. Het is overal." Leo: "Bij Ajax Cape Town speelden jongens met meer talent dan wij, maar ze dachten dat ze er al waren. Dean en ik dachten: we moeten keihard werken, anders redden we het niet." Dean: "Ik wilde het eerste elf tal halen van Ajax Cape Town, dat was mijn doel. Alleen God had een ander plan. Een mooier plan. Voor dat ik mijn debuut kon maken, kon ik naar Ajax Amsterdam." Leo lacht. Eindelijk komen hun verhalen weer samen. "Ik ook, man. Ik was al naar het eerste overgeheveld, maar voordat ik kon debuteren, wilde Ajax Amsterdam me hebben." Lappenmand Hier zitten ze dan, inmiddels bijna een jaar in Amsterdam. Dean heeft een appartement in Geuzenveld, Leo woont bij een gastgezin in Weesp. "Ze hebben een dochtertje van net één. Ze huilt niet, alleen als ze naar bed moet. Dat vindt ze niet leuk," grapt hij. Ook in Amsterdam zijn de ver schillen tussen de twee Zuid-Afri kanen groot. Waar Dean Solomons vorig seizoen geregeld speelde bij Ajax onder 19 en - voor zijn gevoel - sprongen vooruit maakte, zat Leo Thethani bijna een heel sei zoen in de lappenmand. Hij speelde vlak na zijn komst naar Nederland nog wel namens Onder 19 in de Youth League tegen Hammarby. Al snel daarna raakte hij gebles seerd aan zijn knie, met twee ope raties tot gevolg. En erger nog: in februari overleed zijn vader, aan de gevolgen van een long aandoening. "Ik kreeg van Ajax drie weken vrij om naar Kaapstad te gaan. Het was moeilijk terug te keren, al ben ik goed opgevangen bij de club. En gelukkig heb ik Dean naast me." Dean: "We kennen elkaar al vijf jaar, zijn vrienden. We trekken veel samen op, lopen dan vooral door Amsterdam. Zo zijn we ook op onze vrije dagen nog een beetje aan het trainen." Ze zijn vastberaden te slagen in Amsterdam. Dat valt niet mee, want het niveau hier ligt een stuk hoger dan in Kaapstad. "Alle spelers wil len hier de top halen, en gaan er

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 8