"5 Wow-factor bij Ajaxmeiden ABN-AMRO bk-amro DROOMCLUB Ajax heeft nu ook een opleidingsteam voor Ajax Vrouwen Opleiden zit in het DNA van Ajax. En nu ook in dat van Ajax Vrouwen. Het nieuwe talententeam voor meiden traint inmid dels enkele weken op De Toekomst. ajaxlife TOEKOMST H 21-08-2018 I -ESTAFETTECOLUMN- Trainster Suzanne Bakker legt uit, speelsters (v.l.n.r.) Lisa Smit, Nicole Panis, Danique van der Werf en Manique de Vette luisteren aandachtig. 'De tijd is rijp Door Mike van Damme Talentvolle jeugdspelers die door stromen als er een plekkie open valt door een transfer: het is de normaalste zaak van de wereld bij Ajax. Het zelf opleiden van spelers is al decennia hét handelsmerk van de Amsterdamse club. Vanaf dit seizoen kan Ajax Vrouwen ook gaan profiteren van zelf opgeleide speelsters, dank zij het in het leven roepen van een talententeam. Zeg maar een Onder 19 voor meisjes. De jong ste speelster momenteel is vijf tien, de oudste achttien. Trainster van het elftal is Suzanne Bakker (zie kader). Daphne Koster, manager vrou wenvoetbal bij Ajax, is blij met de genomen stap. "Het was toch een groot gemis dat we geen talenten team hadden," stelt ze. "De tijd is er nu echt rijp voor. Ajax Vrouwen is gesetteld binnen de club, en van uit de organisatie zelf kwam ook steeds vaker de vraag waarom we niet speelsters gingen opleiden. Bijvoorbeeld van scouts die een groot talent zagen. Daar konden we dan niets mee." Noodzaak Ajax' keuze om juist nu met een talententeam te komen, valt niet los te zien van het besluit van de KNVB om te stoppen met het CTO-team in Amsterdam. De bond bracht afgelo pen jaren veel talenten onder in dit elftal. Ajax heeft de meeste speel sters een plekje binnen de nieuwe opleiding gegeven. Koster: "Door het CTO-team was de noodzaak om zelf op te lei den er misschien wat minder. We konden bij Ajax eigenlijk achter over leunen, omdat de meeste mei den vanuit het CTO-team toch wel naar onze club wilden komen. Dat de KNVB met het team stopte, was voor ons de laatste trigger om zelf speelsters op te gaan leiden." De meerwaarde van het nieuwe team werd afgelopen weken meteen duidelijk. Ajax Vrouwen speelde in Noord-Ierland de voorronde van de Champions League. Vijf speel sters uit het talententeam reisden mee, omdat hoofdtrainer Benno Nihom enkele talenten miste, die met Oranje onder twintig op het jeugd-WK actief waren. Koster: "Hadden we het talententeam niet gehad, was de selectie wel heel krap geweest. En voor de talenten was het meteen een prachtige erva ring." Nadruk Het talententeam zal dit seizoen uitkomen in een nieuwe beloften- competitie, waaraan ook de andere bvo's meedoen. Op Excelsior Barendrecht en PSV na. Het CTO- team uit Eindhoven blijft komend seizoen nog wel bestaan, wat het aantal teams op acht brengt. Zij spelen eerst een hele com petitie, waarna een knock-out- fase bepaalt welke ploeg zich de eerste kampioen mag noemen. Door deze opzet ligt de nadruk aan het begin het seizoen op ont wikkelen, stelt Koster. "De num mer acht plaatst zich ook voor de knock-outfase, dus de resultaten zijn vooralsnog ondergeschikt aan het ontwikkelen van de speel sters. Pas in de knock-outfase gaat het daadwerkelijk om winnen." In het talententeam mogen slechts drie speelsters boven de negentien jaar worden opgesteld. De KNVB gaat in deze competitie experimenteren met het onbe perkt wisselen. Daardoor is de kans op speeltijd groter voor de talenten. Op 22 september begint de beloftencompetitie. Voor begin september staan er bekerwed strijden voor de ploeg op het pro gramma. De e-sporters van Ajax schrijven elke editie een column. Nu de beurt aan Lev Vinken (18), een echte Ajacied die vaak te vinden is in het uitvak. Het is natuurlijk best wel een gek idee dat een Playstationspel- letje zo populair is en dat ik nu als bekende Nederlander wordt gezien. Ondanks dat vind ik het gewoon fantastisch om voor Ajax te spelen. Vorig jaar werd ik door Ajax uitgeleend aan Sparta Rotter dam. Sportief gezien was het een mooie kans voor mij om meer ervaring op te doen, maar ik vond het ook lastig om een shirt van een andere club te dragen. Ik wist dat ik die kans wel moest aangrij pen om zo uiteindelijk voor mijn droomclub uit te kunnen komen. Ajax is echt mijn club en ik ben dan ook bijna altijd aanwezig in het uitvak. Tegen Standard Luik lukte het me niet om een kaartje te bemachtigen, maar in Graz was ik er wel gewoon bij. Ook tegen VW Venlo was ik aanwezig. Afgelopen seizoen heb ik aan alle internationale FIFA-toer- nooien meegedaan. Helaas wist ik mij net niet te plaatsen voor het WK. Het is nu zomerstop en dus even tijd voor een break. Eind sep tember komt het nieuwe FIFA-spel uit, dus vanaf dan gaat de blik weer vol op het nieuwe seizoen. Volgende keer Voor het volgende nummer van Ajax Life draag ik de column over aan Joey Calabro, mijn Ameri kaanse teamgenoot. Hij is sinds april onderdeel van het team en komt een aantal keer per jaar naar Amsterdam. Hij is net weer terug naar Florida. Ik ben heel benieuwd wat hij als Amerikaan van de stad Amsterdam vindt. Suzanne Bakker (32) is trainster van het talen tenteam. De eerste trai- ningsweken, waarin de groep steeds groter werd, zitten er inmiddels op. Vijf speelsters waren mee met Ajax Vrouwen, een paar talenten hadden nog vakantie. Bakker begon dus met een klein groepje. De talenten keken de eerste dagen hun ogen uit op De Toekomst. "Het was voelbaar dat er veel op ze afkwam. Bij Ajax is alles top geregeld, van de kleding tot de medische begeleiding. Die meiden stelden heel veel vragen," aldus Bakker. Zelf kent ze de wow-factor van Ajax ook. Zij dacht precies hetzelfde, toen Daphne Koster haar belde tij dens het pinksterweekeinde. "Haar belletje overrompelde me wel. Ik dacht: ik, trainer bij Ajax? Wow. Ik wist dat er een talententeam aan kwam, maar ik had niet verwacht dat ze voor mij zouden kiezen." Bakker voetbalde zelf bij FC Utrecht, was drie jaar trainster van Wartburgia en afgelopen sei zoen assistent bij Excelsior Barend recht. "We waren op zoek naar een trainer met kwaliteit en ambitie, en kwamen bij Suzanne uit," legt Kos ter uit. "We willen met het talenten team niet alleen speelsters, maar ook de staf ontwikkelen. Suzanne krijgt de verantwoordelijkheid bij dit team, maar Benno zal haar ook meenemen in het reilen en zeilen bij Ajax Vrouwen. Wie weet kan ze dan uiteindelijk ook de stap maken."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 7