Een aanvoerder in onbalans Het vergeten successeizoen 1978/1979: de ergernissen van Ruud Krol Over de 'gouden' ja ren van Ajax worden boeken vol geschre ven. Het eveneens succesvolle seizoen 1978/1979 is juist in vergetelheid ge raakt. Tot nu. In deel 3: Ruud Krol heeft fysieke en mentale klachten. Krol is een voetballer met een voorbeeldige professionele instelling, het is het geheim van zijn succes De loopbaan van Ruud Krol ajaxlife VERGETEN SEIZOEN 21-08-2018 Door David Endt "Krol geblesseerd terug van het WK. Dat is toch een gebrek aan lei ding van de medische dienst van de KNVB. Ze hadden Ruud en Piet Schrijvers, die ook geblesseerd was, toch minstens een briefje mee moe ten geven. Nu hoorde ik er pas van toen die twee van vakantie terug kwamen. Maar ja, het WK zat er op en toen vond iedereen het blijkbaar wel goed." Het zijn verwijtende woorden van de trainer van Ajax, Cor Brom, wanneer hij begin augustus 1978 na de oefenwedstrijd tegen Noordwijk de pers te woord staat. De uitslag (4-1-winst) is minder belangrijk dan de zorgen over de conditie van zijn aanvoerder. Krol heeft een paar dagen eerder het trainingskamp in De Lutte voortijdig verlaten om zich in Amsterdam in het Lucas-zie- kenhuis te laten onderzoeken. De specialist, dokter Dicke, heeft Krol veertien dagen rust voorgeschre ven. Dat het doktersattest spreekt van 'een slijmbeursontsteking in de bilspierzone' en van 'bij geen verbetering volgt operatie' maakt Brom niet vrolijker. De zorg is begrijpelijk. Zeker een bij Ajax startende coach wil zijn beste speler er zo snel mogelijk bij hebben. Krol is een onmisbaar element in het elftal. De 29-jarige vrije verdediger is in de kracht van zijn leven en is zich ervan bewust het boegbeeld van de club te zijn. Met Ruud Krol heeft Ajax een charismatische maar eveneens peinzende aanvoerder. Tevens bezit hij de ambitie om in het buitenland de naderende herfst van zijn loopbaan te verzilveren. Een langlopend en lucra tief contract bindt hem aan Ajax, maar dat document neemt zijn onrust niet weg. Wat is er met dit Ajax internationaal nog te win nen? Gezonde eerzucht speelt een rol. Krol is in 1978 de enige over gebleven voetballer die de grote successen van Ajax meemaakte. Na een paar jaar heeft Ajax zijn ambi ties noodzakelijkerwijs bijgesteld, gedachten aan internationaal suc ces zijn niet realistisch. Krol beseft dat als geen ander. Verlengstuk Al deze bespiegelingen spelen een rol in de relatie tussen de speler en de club. Wat ook meetelt, is dat het vertrek van coach Tomislav Ivic een doorn in het oog van de topspeler is. Ivic en Krol konden het uitstekend met elkaar vinden. Meer dan ooit was Krol een ver lengstuk van de coach geweest, en hij zag in dat Ivic' werkwijze Ajax verder bracht. De Kroatische coach wenste na twee jaar arbeid een salarisverhoging en daar wilde Ajax, nog onder leiding van het bestuur Jaap van Praag, niet van weten: exit Ivic dus. Krol was het daarmee oneens, maar ondanks zijn status werd aan zijn oordeel voorbijgegaan. Ook dat steekt nog altijd aan het begin van het nieuwe seizoen. Krol is een voetballer met een voorbeeldige professionele instel ling, het is het geheim van zijn succes. Maar de menselijke geest kan niet aan alle invloeden ont snappen. Bovendien is er het effect van het WK in Argentinië. Met Krol als charismatische aanvoer der heeft Oranje de finale bereikt, maar verloren. En dat dóet iets met een speler. Weken van huis, de teleurstelling van het verlies én een te korte vakantie... Het tast lichamelijk en geestelijk de krach ten aan. Dan worden de kleine pijn tjes grote klachten en een verschil van mening al gauw een conflict, onvrede al snel ergernis. Charisma Het is een luxe om binnen je gele deren een voetballer van het kali ber Krol te hebben, een man met een schat aan ervaring in de kracht van zijn leven. Een perfecte per soonlijkheid om de over het alge meen jonge voetballers goedschiks en kwaadschiks te sturen, bij de hand nemen. Met zijn natuurlijke charisma is Krol de aangewezen man om in het seizoen 1978/1979 een hoofdrol te spelen. Maar er zitten addertjes onder het gras. Zoals een steeds myste rieuzer wordende blessure aan de bilspier die zich bij aanvang van het seizoen manifesteert en gedu rende het voetbaljaar herhaaldelijk terugkeert Het wordt aanleiding voor een heus conflict met de bin nen de club machtige clubdokter, John Rolink, die de ernst van de kwetsuur in twijfel trekt. Van de 34 competitiewedstrij den zal Krol er 10 missen. Dat is veel en het tekent de onbalans bij de captain die desondanks een zeer belangrijke rol zal spelen. Krol kan soms meedogenloos ingrijpen, merkt ook Feyenoorder (en oud-teamgenoot) René Notten. Op 24 maart 1949 wordt in Amsterdam Rudolf Jozef Krol geboren. Als talentvol voetballer van amateurclub Rood Wit A komt hij in 1967 naar Ajax, waar hij in het seizoen 1969/1970, hoewel rechtsbenig, een plek als linksach ter verovert. Krol wordt een vaste waarde, maar kent in 1971 de pech door een eerder opgelopen beenbreuk de gewonnen Europa cupfinale tegen Panathinaikos te moeten missen. Inmiddels international gewor den (hij brengt het tot een impo sant totaal van 83 interlands), verkast hij in 1975 van de linksach terplaats naar zijn ideale positie: libero. Gezegend met leiderschap, tweebenigheid, een magistrale dieptepass, spelinzicht en soms meedogenloos ingrijpend vermo gen, groeit Krol uit tot een van de beste verdedigers aller tijden. In 1979 wordt hij derde bij de verkie zing van Europees Voetballer van het Jaar. Na 448 officiële wedstrijden voor Ajax vertrekt Krol in 1980 naar Vancouver Whitecaps, speelt vervolgens vier seizoenen voor Napoli om zijn voetballoopbaan af te sluiten bij Cannes. Zijn in 1989 bij KV Mechelen begonnen trainersloopbaan brengt hem tot over de hele wereld en in de peri ode 2002-2005 keert hij als assis tent-trainer terug bij Ajax. Op dit moment is Krol coach van Club Africain in Tunesië.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 17