Vijf Drentse Ajacieden, vijf bescheiden carrières Ajax is rijk aan historische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: de provincie Drenthe, relatief onontgonnen Ajaxgebied. ONDER f DE ajaxlife ONDER DE LOEP f2 21-08-2018 M.J De Drentse 'schiettent' van Valthermond De zeventienjarige Erik Regtop redt het niet in Amsterdam. Door Menno Pot Vraag voor de Ajaxquiz: hoe vaak speelde Ajax een officieel duel tegen een Drentse tegenstander? Antwoord: nog nooit. 25 augustus 2018 wordt daarmee een histori sche datum. Dan ontvangt Ajax FC Emmen, de club die op 20 mei 2018 geschiedenis schreef door als eerste Drentse club te promoveren naar de eredivisie. Vervolgvraag: wordt de terug wedstrijd, op 3 april 2019, Ajax' eerste officiële wedstrijd op Drentse grond? Dat dan weer niet. Op 31 januari 2013 speelt Ajax 'om het echie' in Drenthe, in de kwart finale van het KNVB-bekertoer- nooi, zij het tegen een Gelderse tegenstander. Vitesse blijkt het eigen stadion te hebben verhuurd aan de organisatie Q.Dance, die op de speeldatum 31 januari de Gelre- dome aan het optuigen is tot een kolossale discotheek voor het fes tijn Hard Bass. De rechter besluit dat Vitesse naar een andere speel- locatie moet uitkijken. En dus reist Ajax naar het Univé Stadion van Emmen. Amper twee duizend toeschouwers zien Ajax met 0-4 revanche nemen voor de pijnlijke competitienederlaag (3-2) van vier dagen eerder in Arnhem. De eerste officiële Ajaxdoelpunten in Drenthe komen van Danny Hoe- sen, Lasse Schone en tweemaal Kolbeinn Sigthórsson. Eigenzinnig Drenthe is vrijwel onontgonnen gebied voor Ajax. Veel Drentse spe lers heeft de club ook al niet gehad. Slechts vijf, tot dusver. Een dra gende kracht zit er niet bij. De eigenzinnige doelman Sies Wever (uit Beilen) is in 1970 de eerste. Hij wordt gehaald als tweede keeper, achter de onom streden Heinz Stuy. Als Wever in 1974 verkast naar MW heeft hij Zijn ze misschien te bescheiden, die Drentse jongens? Onvoldoende Amsterdamse bluf? Niet hard genoeg? welgeteld vier officiële optre dens in Ajax 1 achter zijn naam staan. Ook Erik Regtop (uit Schoone- beek) haalt het bij Ajax niet. Hij komt in 1985 als zeventienjarig talent naar De Meer, maar speelt onder trainer Johan Cruijff maar driemaal officieel in het 'eerste'. Ironisch genoeg is de bekendste foto van Regtop in een Ajaxshirt die van 20 mei 1993, na afloop van de bekerfinale Ajax-sc Heerenveen (6-2). Regtop heeft de cup vast. Tegenover hem staat Mare Over- mars in Heerenveenshirt. Inder daad: hier zijn shirtjes geruild. Regtop hoort tot de verliezende ploeg. De derde Drent in Ajaxdienst is de succesvolste tot dusver. Als Mare Overmars én Martijn Reu- ser in 1996 zwaar geblesseerd raken, haalt trainer Louis van Gaal PSV-linksbuiten Peter Hoekstra (uit Assen) naar Amsterdam. Zijn start is onfortuinlijk. Zijn Ajaxde- buut (14 januari 1996 in Tilburg) levert Ajax de eerste nederlaag sinds 8 mei 1994 op (1-0). Een week later maakt Hoekstra op Het Kas teel de eerste Drentse Ajaxgoal: 3-3, opnieuw geen winst. In de Champions League is Hoekstra niet speelgerechtigd omdat hij voor PSV al 'Europees' speelde. Ondanks veel blessures komt Hoekstra uiteindelijk tot 88 duels en vijftien goals, alvorens trainer Jan Wouters hem de wacht aanzegt en Hoekstra naar Stoke City ver trekt. Gerald Sibon (uit Dalen) wordt niet lang daarna onthaald als geschikte Ajaxspits en een directe versterking voor de ploeg, maar in twee seizoenen (1997-1999) speelt hij maar 28 keer. Hij wordt wel iswaar de tweede scorende Ajax- Drent, maar vijf goals in totaal is echt te weinig. Zijn ze misschien te beschei den, die Drentse jongens? Onvol doende Amsterdamse bluf? Niet hard genoeg? Je zou bijna vergeten dat ook nü een Drent bij Ajax voet balt. Voor 'linkspoot' Daley Sink- graven (uit Assen) betaalt Ajax in januari 2015 zo'n zeven miljoen euro aan sc Heerenveen. De verwachtingen zijn hoog, maar het komt er niet uit. Hij moet lang op zijn kans wachten, raakt zijn plek weer kwijt, kampt met blessures en wordt door trai ner Peter Bosz omgeschoold tot linksback, maar ook op die positie speelt hij weinig. Sinkgraven staat onderhand het langst van alle Ajax-Drenten op de loonlijst (ruim drieënhalf jaar), maar met vijftig wedstrijden en één doelpuntje kun je natuurlijk niet tevreden zijn. Sinkgravens winnende treffer tegen Sparta op 7 augustus 2016 is voorlopig het laatste Drentse Ajaxdoelpunt. Oefenduels Echt onontgonnen gebied is Dren the voor Ajax ook weer niet. Het aantal naoorlogse oefenduels in de provincie (bijna allemaal in juli) overstijgt de veertig. Vanaf 1971 strijkt Ajax een slordige veertig jaar lang neer in hotel De Bloe- menbeek in De Lutte. Met dat Overijsselse dorp als uitvalsbasis speelt de ploeg vriendschappe lijk in de omgeving, vaak ook in Drenthe. In 2011 en 2012 komt de klad erin: voor een week De Lutte en Drentse omzwervingen biedt de zomerkalender tegenwoordig geen ruimte meer. Hoe anders is dat in de jaren zeventig en vooral tachtig, als Ajax véél juli-duels in Drenthe afwerkt, soms wel vier in een week. Ajax voetbalt in Zwar- temeer, Assen, Hoogeveen, Norg, Veenhoop en Gasselternijveen. In Smilde, Emmen, Zuidlaren, Mep- pel, Nieuw-Buinen, Coevorden en Hollandscheveld. Speciale vermelding ver dient de wedstrijd tegen het arme Valthermond op 19 juli 1982, door Ajax gewonnen met de surrealis tische cijfers 2-23. Nooit scoorde Ajax zo vaak in negentig minuten voetbal. En daar blijft het niet bij. In 1982, 1983 en 1984 krijgt Valther mond tijdens drie opeenvolgende zomerbezoekjes 54 Ajaxgoals om de oren. Dat moet een record zijn. Als Ajax ooit nog eens, Johan Cruijff indachtig, een 'Geiten kaas Cup' uitreikt, dan weten wij waar-ie heen moet. Peter Hoekstra is tot nu toe Ajax' meest succesvolle Drent

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13