naar onbetwiste basisspeler (Je ziet dat Mazraoui is omgebouwd tot rechtsback. Hij heeft veel aanvallende kwaliteitenmaar kiest nog niet altijd de juiste positie en staat niet altijd op de juiste manier ingedraaid 'Maakt soms slaperige indruk' ajaxlife PROFIEL li 21-08-2018 XX erling op rechts En toch zit het met zijn zelfver trouwen wel goed. Want hij stelt evenzeer dat hij verdedigend 'zijn mannetje staat'. "De trainer weet wat hij van mij kan verwachten, ook in offensief opzicht. Ik ben niet iemand die bang is om zijn tegenstander uit te spelen. Mis schien vindt de trainer dat mooi en wil hij daar gebruik van maken. Ik heb hem eigenlijk nooit gevraagd waarom juist ik speel." Metamorfose Van aanvaller of middenvelder naar back, er is in het verleden vol doende aangetoond dat het kan. Zonder blessures was een andere middenvelder misschien wel Ajax' linksback geweest. Daley Sinkgra- ven onderging dezelfde metamor fose als Mazraoui en werd begin vorig seizoen door Marcel Keizer nog de missende schakel in het team genoemd. Mazraoui werkte vorig jaar bij Jong Ajax nog samen Michael Rei ziger, die in 1994 zelf meemaakte dat hij in rap tempo werd omge schoold. Door Louis van Gaal. Rei ziger groeide uit tot een verdediger van wereldformaat. Reiziger kan op zijn beurt nog meer voorbeelden noemen. "Carles Puyol was in de jeugd bij Barcelona ook een aanvaller, maar werd een van de beste verdedigers ooit bij die club. Winston Bogarde en Frank de Boer begonnen ook voorin. We waren allemaal net niet goed genoeg als aanvaller, en dus wer den we verdedigers, haha." Kan Mazraoui het volgende succesverhaal worden? Wat Reizi ger betreft wel. "Nous is snel, heeft een goed inzicht en een fantasti sche techniek. En hij is aanvallend ingesteld. Dat heeft de moderne back ook wel nodig. Verdedigend zal hij nog wat moeten bijleren. Maar als dat niet had gehoeven, was hij al heel compleet geweest en had hij het WK gespeeld voor Marokko." Veel scheelde dat overigens niet. De jonge Marokkaan stond op de reservelijst van bondscoach Hervé Renard. Hij staat al langere tijd bekend als een groot talent, laat Mark Wotte, zijn coach bij Marokko onder 20, weten. "De positie van rechtsback is matig bezet bij de A-ploeg, vandaar dat Renard besloot Noussair op die lijst zetten. Noussair maakte in die periode zijn debuut bij Ajax en dat deed hij opvallend goed." Wotte volgt Mazraoui sinds 2016. "Hij deed het zo goed bij Jong Ajax dat we hem hebben uitgeno digd. Hij heeft zich sindsdien goed aangepast en tot volle tevreden heid gespeeld. Zijn eerste wed- Noussair Mazraoui hield zich goed staande in de thuiswedstrijd tegen Standard Luik. strijden bij ons stond Noussair ook rechtsback. Hij is zo veelzijdig, dat hij op vier of zelfs vijf posities kan spelen. Met dank aan zijn inzicht, techniek en fysiek. Bij ons speelde hij ook op zes, zeven en tien." Moeite Mazraoui lijkt een zekerheidje als basisspeler. Over Rasmus Kristen- sen wordt daardoor weinig gespro ken, over Luis Orejuela al helemaal niet. Het zegt iets over de twee aankopen van afgelopen jaren. Ze hebben het nadeel dat ze moeten wennen aan een andere club en een andere speelstijl. Orejuela speelt nu al een jaar in Amsterdam, Kristen- sen een halfjaartje. De Deen pakte met zijn inval beurt tegen Standard Luik zijn eerste officiële speelminuten dit seizoen. Dat deed hij niet onver dienstelijk. Hij had bijna een assist op Klaas Jan Huntelaar en greep verdedigend een keer alert in. Waar Mazraoui vooral in de uitwedstrijd tegen Standard Luik moeite had met het gebrek aan een directe tegenstander, daar ging Kristensen - waarschijnlijk ook door de riante voorsprong in de Johan Cruijff Arena - meer ont spannen om met de ruimte om zich heen. Ole Tobiasen, eind jaren negen tig Ajax' rechtsback en landgenoot van Kristensen, viel het ook op dat Mazraoui vooral in Luik af en toe moeite had. "Je ziet dat Mazraoui is omgebouwd tot rechtsback," stelt de Deen. "Hij heeft veel aanvallende kwaliteiten, maar kiest nog niet altijd de juiste positie en staat niet altijd op de juiste manier ingedraaid. Daar moet hij nog aan werken. Hij is zeker een jongen met potentie, maar tegen Standard Luik is hij niet heel erg op de proef gesteld, omdat hij geen directe tegenstander had." Tobiasen had het niet gek gevonden als Ten Hag juist die duels voor Kristensen als rechtsback had gekozen. Niet zozeer omdat hij zijn landgenoot hoger aanslaat, wel omdat Kristensen meer dan Mazraoui gewend is om zonder directe tegenstander te spelen. "In Denemarken was hij in elk geval gewend om tegen ploegen te spe len met maar twee spitsen. Daar door kon hij veel rennen. Het positie kiezen zonder directe tegenstander kan hij wel. Rasmus zal juist meer moeite hebben met het bewaken van een echte vleugelaanvaller, met dat hij de hele wedstrijd een man netje heeft om op te letten." Tobiasen noemt de aankoop van Kristensen overigens verras send. "Om eerlijk te zijn kende ik Rasmus niet echt voordat hij naar Ajax ging. Ik vond het daarom ook een verrassende aankoop; over de meeste talenten hoor ik wel het een en ander vanuit Denemarken. Maar dat zegt nog niet dat Rasmus geen goede voetballer is. Ajax is alleen wel heel grote omschakeling, hij heeft daar tijd voor nodig. We ver wachten altijd dat een aankoop er meteen staat, maar een jonge jon gen als Rasmus heeft misschien wel langer dan een halfjaar nodig om zich echt te nestelen bij Ajax. Sinds hij bij Ajax zit heb ik hem een paar keer kort gesproken. Hij heeft in elk geval een fantastisch karakter, zal altijd hard blijven werken. En dat zal nodig zijn, wil hij de concurrentiestrijd willen winnen van Mazraoui. Vooralsnog krijgt de Marokkaan de voorkeur van Ten Hag. Het is nog te vroeg om het omscholingstraject een succes te noemen, maar de voortekenen zijn goed. Het predicaat 'groot talent' heeft Mazraoui in elk geval wel ver diend. Eindelijk. OLE TOBIASEN Ajax Life Panel Is Noussair Mazraoui Ajax' rechtsback voor de komende jaren? Het Ajax Life Panel spreekt zich uit. Harmen de Roos (55) "De ideale rechtsback wil ik Mazraoui nog niet noemen. Hij maakt soms nog zo'n slaperige indruk. Dan wacht hij veel te veel af, en geeft zijn tegenstander daardoor te veel ruimte. Gregory van der Wiel had dat op een gegeven moment ook. Ajax kan Rasmus Kristensen mis schien beter verhuren, en Luis Orejuela heeft niet echt een kans gehad, vind ik. Maar Mazraoui mag van mij best de tijd krijgen om ver der te groeien. Hij moet dus alleen wat scherper wor den." Robin Opdam (21) "Ik heb veel vertrouwen in Mazraoui. Aanvallend vind ik hem al sterk, en net als veel Marokkaanse spelers heeft hij pit. Dat nog niet alles goed gaat, komt vast omdat hij nog jong is. Hij doet me een beetje denken aan Kenny Tete, die heeft ook die felheid. Kristensen vind ik veel meer afwach tend voetballen. Of Maz raoui beter is dan Veltman? Misschien wel tegen de tijd dat Veltman weer fit is. Dan heeft Mazraoui ook weer meer ervaring opgedaan." Jos Tigelaar (32) "Mijn eerste indruk is dat Mazraoui beter is dan Ore juela en Kristensen, en dan vooral op voetballend gebied. Verdedigend is het nog niet 'je van het', laat hij te veel steekjes vallen. Bij gebrek aan beter zeg ik nu dat Mazraoui terecht de rechtsback is. Hij is nog jong, en hij staat net op deze positie, dus hij kan nog beter worden. Hij heeft aanvallend wel wat leuke acties laten zien. Verdedigend moet er nog even wat bijgeschaafd worden." (MvD)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 11