'ALLES GEVEN VOOR DE CLUB' Gelouterde Dusan Tadic kan talenten nog wel wat kneepjes van het vak bijbrengen Dusan Tadic (29) wil met Ajax de groepsfase van de Champions League in. De Servisch international ziet veel potentie, maar waarschuwt voor de valkuil. Talent is niet zo belangrijk, het komt aan op karakter en mentaliteit.' 'Op-en-top professional' ajaxlife INTERVIEW Q 07-08-2018 y Door Sander Zeldenrijk Lange aanloop Frank de Boer wilde Dusan Tadic naar Ajax halen toen de Serviër wekelijks bij FC Twente (2012- 2014) de show stal. Dat ging niet door, omdat Ajax het in financieel opzicht niet zo breed had als nu. De eerste Amsterdamse flirt met de Serviër gaat echter verder terug. Zo stond Tadic in 2009 als 21-jarige op de Ajaxradar, maar de scouts op De Toekomst zagen hem niet unaniem als potentiële topper. Vier jaar na het afketsen van de transfer, is het met een inmiddels uitpuilende portemonnee lekker werken. De Ajaxdeal kwam deze zomer alsnog rond. Tadic vernam rondom de winterstop voor het eerst van de interesse van Ajax. De club ging grondig en voortvarend te werk. 'Team Tadic' bestond bij Ajax uit hoofdscout Henk Veldmate (die Tadic naar FC Groningen haalde), assistent-trainer Alfred Schreuder (zijn oud-trainer bij FC Twente), Mare Overmars en Erik ten Hag. Het resultaat is bekend: Tadic tekende tot 2022 en Ajax betaalde Southampton een afkoopsom van 11,4 miljoen euro, die kan oplopen tot 13,7 miljoen euro. Smaakmaker Is de smaakmaker van de eredivisie een andere speler geworden in vier seizoenen Premier League? "Ja," zegt hij stellig. "Met ervaring krijg je andere kwaliteiten. De Premier League is pittig. Dan moet je sterk, snel, slim en compleet zijn. Het is zwaar, helemaal voor aanvallend ingestelde spelers. Ik ben blij dat ik de afgelopen vier jaar in de top-zes van spelers met meeste assists stond. Ik heb mezelf laten zien en daar ben ik trots op. Ik kon met twee jaar verlengen, maar mijn doel was de club voor degradatie te behoeden en daarna verder te kijken. Het werd tijd voor een andere competitie." Balkan Boy Ten Hag noemt Tadic een echte 'Balkan Boy'. Vrij vertaald is dat een behendige speler, uit het juiste hout gesneden, met een flinke portie gif en strijdlust. Een winnaar waarbij geen plaats is voor excuses. Waar enkele scouts op De Toekomst ooit twijfelden over de mentale kracht van Tadic, daar is dit negen jaar later juist een van de redenen om hem te kopen. Chelsea-uit of FC Emmen-uit maakt voor Ajax' nummer elf geen verschil. "Ik ben een winnaar en bij Ajax moet je elke wedstrijd winnen. Dat is het fijne." Voorbeeld De Ajaxtalenten hebben er met Tadic een sociale selectiegenoot bij, maar ook iemand die ze dagelijks scherp zal houden. "Grote talenten zullen hard moeten werken en begrijpen dat talent niet zo belangrijk is," stelt hij. "Het komt aan op karakter en mentaliteit. Je moet je elke dag willen verbeteren en alles geven voor de club. Alleen zo kun je samen iets bereiken. Dit is de enige manier om te slagen. Dan kun je daarna de stap naar een andere club maken." Verwachtingen Natuurlijk zijn er hoge verwachtingen omtrent Tadic. Hij weet het, maar slaapt er niet minder om. Bij Southampton was hij de eerste aankoop van Ronald Koeman en bovendien de vervanger van de populaire AdamLallana. "Allebuitenlandse spelers in de Premier League worden sceptisch bekeken. Zelfs als Messi of Ronaldo zou komen, denk ik. Overal waar ik speelde, waren de verwachtingen omtrent mij hoog. Prima. Door die druk haal ik het beste uit mezelf." Ajacied Tadic is van kinds af aan al fan van Ajax. Kleine Dusan was zes toen Ajax de Champions League won in 1995. Hij noemt toch Johan Cruijff als we hem vragen naar de eerste Ajaxnaam die in hem opkomt. "Oudere mensen vertelden me altijd over hem. Cruijff was ook altijd mijn aanvoerder als ik voetbal op de Playstation speelde. En het Ajaxshirt herinner ik me natuurlijk. Dat is speciaal en kun je overal kopen." Aanpassen Tadic heeft geen uitgesproken voorkeur voor een positie. "Als ik maar vaak de bal in mijn voeten heb. Voor een goede speler is positie niet belangrijk. Je moet je aanpassen aan de omstandigheden. Het belangrijkste is dat ik belangrijk ben voor het team. Iedere wedstrijd is anders. Spelen op het middenveld of in de aanval is voor mij hetzelfde." Tribune Een kleine 48 uur voor zijn debuut, als invaller tegen Sturm Graz, vertelt Tadic over het belang van de goede relatie tussen de spelers en supporters. "Bij elke club had ik een band met de fans. Het is belangrijk dat je de fans blij maakt. Zij houden van de club en willen genieten. Wij moeten winnen en hen plezier geven." De woorden landen goed in de Johan Cruijff Arena. Zodra Tadic zich tegen Sturm Graz bij een 2-0-voorsprong aan de zijlijn meldt, klinkt er gejuich vanaf de tribunes. Het vocale eerbetoon doet niet onder voor dat van de teruggekeerde zoon Daley Blind. Zakaria Labyad is blij met zijn nieuwe Servische ploeggenoot bij Ajax. "Ik heb vaak tegen Dusan gespeeld en heb hem ook geregeld wedstrijden zien spelen, natuurlijk. Een goede voetballer, een op-en-top professional. Dat vertelden oud-ploeggenoten van hem me ook. Dusan traint keihard en wil er altijd het maximale uit halen. Als Ajax zijnde hebben we zulke types nodig om jonge jongens daarin mee te nemen en naar een hoger niveau te brengen. Ik ben er ook van overtuigd dat dit gaat gebeuren."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 9