Tricot Witschge terug uit Griekenland NODIG ACTUELE BESCHIKBAARHEID OP AJAX.NL/TICKETS 1 TWEEDE HUID JLA-F 07-08-2018 ajaxlife De mooiste Ajoxshirts ontleed Een Ajaxshirt is meer dan een kledingstuk. Elk design vertelt de verhalen van seizoenen, en van spelers die het droegen. We duiken in de historie van deze tweede huid. Dit keer: hoe het Europacupshirt van Rob Witschge via Griekenland terugkwam in Nederland. werd in de jaargang 1986/1987. Dat was het seizoen waarin Ajax vriend en vijand verraste door de Europacup voor bekerwinnaars te veroveren. Ajax trof in de tweede ronde van het toernooi Olympia- kos Pireaus en liet de Grieken op 22 oktober 1986 in De Nleer kansloos: 4--0. In de returnwedstrijd op 5 november hesen de Ajacieden zich volledig in het blauw. Opmerkelijk aan het shirt (met lange mouwen) is naast de Kappa-logo's over de lengte van de mouw, de in het shirt geweven naam van sponsor TDK en de witte V-hals dat zowel de ach terkant als het front van het shirt bestaat uit drie aan elkaar gestikte delen. Zo'n twintig centimeter onder de schouder loopt een hori zontale stiknaad en vanaf de punt van de V-hals sluit een verticale stiknaad daarop aan. Hoe belandt een stuk textiel dat meer dan dertig jaar geleden in Griekenland werd afgestaan, in handen van een Nederlandse ver zamelaar van bijzondere Ajax- shirts? De vraag wordt beant woordt door de verzamelaar in kwestie, Patrick Vermast, die een aantal jaar geleden in zijn onop houdelijke zoektocht naar authen tieke Ajaxshirts op het spoor kwam van het blauwe tricot dat gedragen Willem U linksback. Witschge aantrad i had alles te maken t in Amsterdam Verrast Op de rug van het betreffende shirt is het rugnummer 11 aangebracht, in de wedstrijd Olympiakos-Ajax het nummer van de linksbuiten, en dat was Rob Witschge. Witschge werd aan het begin van het seizoen 1986/1987 onaan genaam verrast met de aankoop van een concurrent: het volkomen onbekende Schotse talent Alistair Dick. Het bleek de bedoeling dat Witschge, het seizoen daarvoor nog de vaste Ajaxlinksbuiten, op ter mijn zou wennen aan een plek links op het middenveld of misschien zelfs als Dat Athene had met het in gespeelde duel, de Griekse rechtsach ter Petros Xantopoulos de startende Dick meedo genloos uit de wedstrijd had geschopt. Dick was in grootse vorm, bereidde het eerste Ajaxdoelpunt prach tig voor en dat was voor Xantopoulos het sein harde maatregelen te treffen. Dick zou nooit meer volledig her stellen van het hem toegebrachte knieletsel. Hoewel in Amsterdam Peter Boeve na rust de vervanger van Dick was, speelde Witschge dus in de uitwedstrijd. Door de uitslag in Amsterdam lag er niet veel span ning over de wedstrijd die eindigde in 1-1. Na afloop ruilde Witschge op het veld zijn blauwe Ajaxshirt met het rood-witte tricot van de Griekse rechtsback van die avond, Giorgios Kostikos. Nu de hamvraag: hoe kwam, vele jaren later, verzamelaar Patrick Ver mast aan dat unieke shirt? Vermast: "Het blauwe shirt werd aangeboden door de speler van Olympiakos met wie Witschge van shirt wisselde. Dit gebeurde via een tussenpersoon uit Griekenland, van wie ik weet dat hij betrouwbaar is. Ik vond de gevraagde prijs de moeite waard en kreeg het shirt keurig thuisgestuurd."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 16