'Johan kon sober, maar op een gracieuze manier juichen' De werkgroep 'Deze man verdient een standbeeld' is terug. Doel is de realisatie van een levensgroot beeld van Johan Cruijff, gefinancierd door Ajaxsupporters. 'Deze man verdient een standbeeld' is terug met actie voor Johan Cruijff AJAXLIFE LEEST ajaxlife FANZONE IC 07-08-2018 X.J Door Mike van Damme Het is je vast niet ontgaan in de media afgelopen weken: er wordt weer geld ingezameld onder Ajax supporters voor een standbeeld. Je bedoelt de actie 'Deze man ver dient een standbeeld'? Ik zag het spandoek hangen bij de wedstrijd tegen Sturm Graz. De slogan had ook wat sterker gemogen: 'Deze man moet een standbeeld' bijvoor beeld. Ik snap dat het om dezelfde werkgroep gaat als die in 2011 met succes geld inzamelde voor een standbeeld van Bob Haarms. Deze staat naast de hoofdingang van het stadion. Voor Bob is het ook wel leuk als Johan een beetje bij hem in de buurt komt te staan. Dan moet er eerst genoeg geld opgehaald worden. Dat gaat toch wel lukken? Het hoeft allemaal niet in één maand opge haald te worden natuurlijk, en er komen nog wat leuke acties aan. Zoals een collecte bij een thuiswed strijd. Welke is nog niet bekend. Dan is de vervolgvraag: hoe komt het beeld eruit te zien? Daar wil de werkgroep nog niets over zeggen. Natuurlijk zijn er wat ideeën, maar eerst moet het geld binnen zijn. Op de website staat wel dat het beeld levensgroot wordt, van brons. En in een kenmerkende pose van Johan. Dus swingend op het veld, of juist wij - zend? Er zijn inderdaad meerdere kenmer kende poses om uit te kiezen. We vroe gen ons Ajax Life Panel wat zij de meest kenmerkende pose vinden. De menin gen zijn verdeeld. Een groot deel voelt iets voor een wijzende Cruijff. "Hij heeft als speler, trainer en adviseur Ajax altijd de goede kant op gewezen," stelt Dennis Doves (43). "In zekere zin doet hij dat nu nog steeds. Emanuel Roche (41) lijkt het wel wat als Cruijff dan wijst naar Beton dorp of de plek waar De Meer stond. "Als ode aan zijn geboortegrond. Maar er worden ook andere sugges ties gedaan? Zeker. Zoals van Benno Puttenstein (46), die een foto bijvoegde van Cruijff in actie als voetballer, met de benen gebogen, klaar om van richting te ver anderen. "In deze pose zit alles van wie Cruijff was: Amsterdamse bluf, flegmatiek, vooruitkijken, techniek." Petra van Lint (50) is het helemaal eens met de keuze voor een voetbal lende Cruijff. "Zelfs in de achterbuur ten van de wereld kennen ze Cruijff als voetballer, niet als trainer." Jeroen Baaij wil juist weer een juichende Cruijff. "Zijn juichen na de finale van 1973 staat op mijn netvlies. De slingerbeweging met de arm was een karakteristieke beweging. Johan kon sober juichen, maar wel op een gracieuze manier." Een keuze maken wordt nog las tig. Gerbrand Maas (52) en Peter van Boven (56) hebben de oplossing: gewoon twee standbeelden: een van de voetballer én een van de trainer. "Laat ze elkaar de hand schudden," aldus Peter. "De voetbalicoon ont moet de succestrainer." Een logische oplossing. Misschien wel. Maar eerst moet er maar eens genoeg geld ingezameld worden voor één standbeeld. Als je nog wil doneren, kan dat natuurlijk, via de website dezemanverdienteen- standbeeld.nl. HET AMSTERDAM VAN Het Amsterdam van Johan Cruijff 'Een echtere Amsterdammer dan Cruijff zal lastig te vinden zijn,' schrijft Sytze de Boer in de inlei ding van het boek Het Amsterdam van Johan Cruijff. De Boer dook de archieven in op zoek naar raak vlakken tussen Cruijff en de stad waarin hij werd geboren én zijn doorbraak als voetballer en trai ner beleefde. Het boek loodst je door de stad zoals Cruijff deze zag; van zijn woning op de Akkerstraat, via De Meer naar ook minder bekende plekken, zoals de school aan de Linnaeusstraat waar hij slechts een jaartje lessen volgde. Het gebrek aan kaartjes maakt het boek minder geschikt als wandelgids. Maar wie Amsterdam bezoekt, moet zeker een exemplaar meenemen. Al is het maar om even te controle ren of je in bepaalde straten in de voetsporen van Cruijff loopt. Boekgegevens: Auteur: Sytze de Boer Uitgever: Nieuw Amsterdam 160 pagina's, 17,99 euro Cruijff! De magere jaren 1973-1981 Over 'magere' jaren valt doorgaans weinig te vertellen, maar we hebben het hier over Johan Cruijff. Juist ook in de jaren dat hij bij FC Barcelona een mindere periode kende, voor Oranje bedankte en in de VS ging voetballen, leveren prachtige verhalen op. Net als Cruijffs eerste pogingen om buiten het voetbal geld te verdienen, wat uitmondde in grote financiële verliezen. Veel Ajax komt er in het boek niet voor, want het verhaal stopt bij zijn rentree in De Meer. Het maakt het boek niet minder interessant: het beslaat precies de periode dat Amsterdam Cruijff uit het oog verloor. Boekgegevens: Auteur: Bert Hiddema Uitgever: Xander Uitgevers 336 pagina's, 19,99 euro

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 15