Cruijff-adept Rien van Doleweerd blij met plannen voor standbeeld 'Dat Feyenoordshirt hoort hier te hangen, maar wel achter de gordijnen |Q> 0 <H/ Rien van Doleweerd (62) is de trotse bezitter van een Johan Cruijffmuseum. Op de eerste verdieping van zijn rijtjeshuis in Boxtel is het heerlijk toeven. Ajax Life polste de Cruijffkoorts in Brabant. IA FANZONE ajaxlife ATT 07-08-2018 'Wandelde ik daar met Johan onder mijn arm' RIEN VAN DOLEWEERD voor, maar Jean-Marie houdt het zelf. Dat snap ik wel." Het brengt ons op de waarde die aan Cruijffspullen wordt gehangen. "Onlangs is een paar schoenen waar Johan zijn laatste wedstrijden op had gespeeld voor dertigduizend euro verkocht. En er zijn valse shirts. Iemand wilde mij een Barcelona-shirt met nummer 14 verkopen, maar Johan speelde daar altijd met nummer negen." Door Sander Zeldenrijk "Ik houd van voetbal en dan ben je automatisch voor Ajax. Op het moment dat ik Johan zag voetballen, sprong hij er voor mij al bovenuit. Als voetballer en mens. Hij had oog voor de medemens," verklaart Rien van Doleweerd zijn adoratie voor Johan Cruijff. Enkele minuten eerder stond de Brabander het Amsterdamse bezoek al trots op te wachten in zijn voortuintje. Na de gastvrije ontvangst gaf hij meteen zijn visitekaartje met daarop een foto van een wijzende en dirigerende Cruijff. "De meest typerende foto van Johan. Als er een standbeeld bij de Johan Cruijff Arena komtvind ik dit zelf het beste beeld. Hoewel Van Doleweerd al sinds begin jaren zeventig verzamelt, opende hij pas twee jaar geleden zijn museum. "Relatief laat, dat klopt. Ik ging scheiden, kwam alleen te wonen en kreeg de ruimte om te beginnen, verklaart hij aan de eettafel, terwijl hij koffie met appelkoek serveert. We komen natuurlijk voor zijn pronkstuk, een verdieping hoger. De korte wandeltocht leidt niet alleen langs fraaie fotolijsten van De Verlosser, maar ook langs de Star Wars - logeerkamer van zij n achtj arige kleinzoon, alvorens we eindigen in het knusse Cruijffkamertje. Bierdoppen In een eerste oogopslag zien we shirts, programmaboekjes, unieke Catalaanse bierdoppen en tientallen boeken. We staan daarmee eveneens in de meest complete Cruijffbiblio- theek van Nederland. "Ze staan niet op alfabet, maar dat hoeft ook niet. Het is allemaal de 'C' van Cruijff," grapt Van Doleweerd. Elk item heeft een verhaal. Zo ook een klein naamplaatje met de tekst C-14. "Een vriend van me zat in Turkije en dit was zijn kamernummer. Hij appte me meteen een foto. Ik antwoordde met de vraag of ik hem een schroevendraaier moest sturen. Een week later lag het bordje hier. Aan anekdotes geen gebrek. Zoals die keer dat Van Doleweerd na een boekpresentatie met een levensgrote kartonnen Cruijff pop over de Dam in Amsterdam richting parkeergarage liep. "Wandelde ik daar met Johan onder mijn arm. Je wilt niet weten hoe vaak ik moest stoppen. Iedereen wilde met hem op de foto." Zijn meest bijzondere bezit: het Cruijff shirt dat Thulani Serero droeg in de wedstrijd tegen PEC Zwolle in 2016, waarin heel Ajax Cruijff een laatste eer bewees. "Een cadeau van de Cruyff Foundation. Van die shirts zijn er maar weinig gemaakt. John Heitinga vertelde me bij de Cruyff Run dat ik er zuinig op moest zijn. Van Doleweerd kan zich de sterfdag van zijn idool moeiteloos herinneren. "Ik zat in werkoverleg. Mijn collega's stuurden me naar huis en op de bank zat ik een uur met tranen in mijn ogen voor me uit te kijken. Toen nam ik maar een bakkie troost." Vertrouwd Het intieme kamermuseum is op afspraak te bezichtigen, en trekt per jaar zo'n honderd bezoekers. Laatst nog een echtpaar uit Brugge. Ookoud - profs weten zijn museum te vinden. Oud-Ajacied Heinz Stuy, de keeper die in drie Europacupfinales met Ajax de nul hield, verrichtte enkele maanden geleden de heropening van het uitgebreide museum. In ruil voor een doos Bossche bollen. "Heinz was hier niet weg te slaan. Hij bleef maar bladeren." Ook met Jean-Marie Pfaff heeft Van Doleweerd na een ontmoeting in Amsterdam goed contact. "Jean- Marie speelde (in 1976, red.) zijn eerste interland met België tegen Nederland. Hij wilde shirtje ruilen met Johan, maar die zei dat Jean- Marie zijn eigen shirt moest houden. Johan schonk zijn shirt aan Pfaff. 'Voor de beste keeper ter wereld,zou hij gezegd hebben. Een zakenman bood er al ruim veertigduizend euro Compleet Hoewel idolaat, is Van Doleweerd niet gek. Zijn hobby moet vooral leuk en betaalbaar blijven. Hij koopt spullen, maar krijgt ze soms ook gratis. Promotiemateriaal, plakboe ken en - sinds hij de Spaanse versie van Marktplaats heeft ontdekt - betaalbare Spaanse sportbladen. Hij weet dat zijn verzameling nooit compleet zal zijn, maar zoekt nog wel een bijzonder shirt voor zijn museum. "Iets lelijks, met veel waarde: het Gouden Gids- shirt van Feyenoord uit het seizoen 1983/1984. Met die overstap zette Johan me op het verkeerde been. Dat was even slikken en weer doorgaan. Zijn Feyenoordshirt hoort hier te hangen, maar wel achter de gordijnen," grapt de Ajacied. Omdat Van Doleweerd niet het eeuwige leven heeft, rijst de vraag wat er met het museum gebeurt als hij er zelf geen zorg meer voor kan dragen. "Mijn kleinzoon roept nu al dat elk nadeel zijn voordeel heeft. Over een jaar of twintig mag hij het overnemen. Wat hij er dan mee doet, is aan hem." Rien van Doleweerd heeft van alles over Cruijff: van boeken tot Catalaanse bierdoppen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 14