--t&EP Ajax maakt in 2001 voor het eerst kennis met een Europese voorronde Ajax is rijk aan historische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: de eerste Europese voorronde (2001). ONDER De Schotse nacht is een feest van verbroedering. Onder de Ajaxreizigers heerst een merkwaardig soort euforie: alsof we 'door'zijn ajaxlife ONDER DE LOEP 07-08-2018 EEN ONVERGETELIJKE CLASH MET CELTIC zijn de taferelen in de Ajaxhoek als Wamberto na een halfuur 0-1 maakt. Héél even voelt het alsof er een stunt in zit: blijft Celtic over eind als de 0-2 valt? Ajax' kracht en concentratie vloeien in de loop van de tweede helft weg. De gedroomde stunt blijft een luchtspiegeling, maar de avond is onvergetelijk: het Schotse publiek schenkt Ajax kla terend applaus, groen-witte fans rukken op naar ons vak en gooien ons sjaals toe. De Ajacieden her kennen de geste: rood-witte sjaals per kerende luchtpost. Euforie De Schotse nacht is een feest van verbroedering. Onder de Ajaxrei- zigers heerst een merkwaardig soort euforie: alsof we 'door' zijn. Als Ajax drie dagen later een luid bejubelde 1-2-klassiekerzege in De Kuip boekt, realiseert Ajax zich dat Adriaanse nu niet ontslagen kan worden. De media spreken van een 'Houdini-act' van de trainer, die voorlopig mag blijven, al zul len opdoffers van FC Kopenhagen, NAC en PSV hem in november als nog fataal worden. Het is een gekke ervaring geweest. De allereerste Europese voorronde uit de clubhistorie heeft een away day van het onvergete lijke soort opgeleverd, maar tege lijk ook de eerste kennismaking met een gevoel dat Ajax sindsdien beter heeft leren kennen dan de club lief is: de pijn van een kei harde struikelpartij in het voor portaal van de Champions League. Wamberto scoort de enige treffer op Celtic Park. Even gloort er hoop... Wat is dit een fantastische dag in Amsterdam: 8 augustus 2001, een zomerdag gedrenkt in bier. Overal maken we Celtic-vrienden. Tien duizend groen-witten hebben een wedstrijdkaartje; minstens een zelfde aantal blijft achter op Dam, Wallen en Rembrandtplein: kaart- loos, dronken en vriendelijk. We zijn wat laat bij de Arena, de wedstrijd is al een minuut of vijf bezig. De kolkende tribunesfeer stroomt de omloop op, we beklim men vak 127 en pats, daar slaat de 0-1 van ex-Feyenoorder Bobby Petta tegen het net. Het oogt en klinkt geweldig, die groen-witte noordzijde (twee ringen vol) die in woest gejuich uitbarst, maar wat is dit balen. Voor mijn gevoel is het zomer vakantie, toch is dit een wedstrijd van kolossaal sportief en financi eel gewicht. Een kwalificatieronde voor de Champions League: top vorm is al op 8 augustus noodzaak. En dat is nieuw. Sinds het begin van de Cham pions League (1992) was het voor Ajax altijd simpel: óf als landskam pioen de Champions League in óf gewoon niet. In 2001 is het delica ter. Nederland is een sterk voet balland dat twee of zelfs drie clubs mag afvaardigen. Dat betekent een kwalificatietweeluik voor Ajax, de nummer drie van de eredivisiejaar gang 2000/2001. Spannend, want het vernieuwde Ajax is in de voor bereiding érg wisselvallig geweest. Zweep Eerste tegenvaller: de loting. Ajax is 'geplaatst', maar Celtic is veruit de grootste en sterkste uit de kom der 'ongeplaatsten'. Tegenvaller twee: blessures. Ajax moet vroeg in topconditie raken, trainer Co Adri aanse gooit er in de voorbereiding flink de zweep over, met afhakers als gevolg: twee backs (Ferdi Vier- klau en Tim de Cler), een midden velder (John O'Brien) en een aan valler (Cedric van der Gun) zijn geblesseerd. Daar komt in de aanloop naar Celtic Tomas Galasek nog bij. De Tsjech had een belangrijke con troleur kunnen zijn in een selectie waarin een multinationale nieuw komersbrigade zijn draai moet vinden: een Tunesische rechtsback (Hatem Trabelsi), een Braziliaanse linksachter (Maxwell) en twee jonge, grillige aanvallers uit Egypte (Ahmed 'Mido' Hossam) en Zwe den (de veelbesproken Zlatan Ibra- himovic). Nu rolt de bal en lijkt het ner gens op: Ajax lijkt geen middenveld te hebben, Celtic dendert erover heen. We hebben de tik van de vroege tegengoal net verwerkt als de 0-2 van Didier Agathe inslaat. Er zijn twintig minuten gespeeld; hier begint zich een debacle af te tekenen. Ajax speelt in een drieste 4-2-4-formatie en is bezig te ver zuipen. Kort voor rust doet Shota Arveladze iets terug, maar na rust maakt Chris Sutton 1-3. De Celts vieren een historische zege. Geschoffeerd Kritiek geselt Ajax. Het eerste sei zoen onder Adriaanse was alles behalve geweldig, al was de derde plaats een stap vooruit na de eind klasseringen van 1999 (zesde) en 2000 (vijfde). De fans vonden dat Adriaanse de oer-Ajacieden Aron Winter en Witschge schoffeerde door ze achteloos naar de tribune te verbannen. De 'zelfmoordtac tiek' tegen Celtic wordt hem ook zwaar aangerekend. Na de teleur stellende competitieouverture tegen Roda (1-1, drie dagen later) lijkt de beer los. Het seizoen is amper begonnen. De crisis grijpt om zich heen als Ajax op dinsdag 22 augustus neerstrijkt in Glasgow voor de ogenschijnlijk kansloze return. Kranten beweren dat Ajaxdirec- teur Arie van Eijden zich tijdens de traditionele persborrel infor meel heeft laten ontglippen dat het geduld met Adriaanse op is. De Volkskrant brengt het zelfverze kerd als nieuws: Adriaanse vliegt er na de return uit. Eerst voetballen. In het uitvak zijn mijn vrienden en ik die woens dagavond op Celtic Park getuige van iets wonderlijks. Ajax speelt in de defensieve 5-3-2-variant die in een oefenduel tegen AS Roma in Berlijn is uitgeprobeerd en de 'Berlijnse Muur' is gedoopt, met Wamberto als verrassende 'zwerver' voorin. Het pakt verras send goed uit, Ajax doorklieft de Schotse defensie en in het uitvak vóelen we: Ajax is hier de baas. De spelers op het veld, wij vocaal. Dol Celtic-uit wordt ondanks de uitschakeling een away day van het onvergetelijke soort.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13