'WE KUNNEN ONZE LOL OP' PRIJZENPOT Fantastische samenwerking ajaxlife DE TOEKOMST H Jong Ajax is titelverdediger in de eerste divisie. Voor trainer Michael Reiziger is het zaak zijn spelers klaar te stomen voor het grotere werk. Dat gaat met ups en downs. 'Wij verwachten van jonge jongens dat ze heel volwassen keuzes maken.' Hij struikelt over de naam Keuken Kampioen Divisie, zoals velen dat doen. Nee, gewend aan de nieuwe sponsor van de eerste divisie is Michael Reiziger nog niet. Tijdens het interview probeert hij het een paar keer zo natuurlijk mogelijk uit te spreken, wat steeds een lachsalvo oplevert. De nieuwe naam is niet eens de grootste verandering; de regle menten voor beloftenelftallen zijn niet voor het eerst aangepast. Zo mogen spelers ouder dan 23 niet meer voor Jong Ajax uitkomen, en mogen talenten in één weekeinde niet op het wedstrijdformulier van het eerste én tweede elftal staan. Dat mocht vorig seizoen nog wel. "Dat laatste brengt wat aanpas singen met zich mee," stelt Rei ziger. "Maar wakker lig ik er niet van. Al helemaal niet van die leef tijdsgrens. Vorig seizoen speelde er slechts een enkele keer een jongen van boven de 23 met ons mee." Jong Ajax schreef afgelopen sei zoen geschiedenis door als eerste beloftenteam kampioen te wor den in de eerste divisie. Reiziger noemt de titel vooral een kroon op het werk wat zijn talenten een seizoen lang leverden. Zelf is hij ook nog altijd een topsporter in hart en nieren, maar wel een met de juiste focus. "Als topsporter wil je altijd het beste eruit halen, en winnen wat mogelijk is," begint hij. Maar de titel prolongeren is voor mij als trainer geen doel. Ik moet zorgen dat er zo veel mogelijk jongens doorstromen naar Ajax 1. Zo zuiver houd ik het ook. Natuur lijk kreeg ik vorig jaar voor het weekeinde wel eens te horen dat ik bepaalde spelers moest afstaan aan het eerste elftal. Daar baalde ik niet van, dat betekende juist dat ik mijn werk goed had gedaan." Intensiteit Reiziger zal dit seizoen met een redelijk nieuwe groep moeten wer ken. Los van dat wellicht enkele spelers doorschuiven naar het eerste elftal, vertrokken aanvoer- der Léon Bergsma en Gino Dek ker naar AZ, Zian Flemming naar PEC Zwolle, Darren Sidoel naar Reading en Terry Lartey Sanniez naar NEC. Spits Mateo Cassierra wordt een seizoen verhuurd aan FC Groningen. "We hadden vorig jaar een goede groep, de intensiteit lag hoog. Ik twijfelde voor de eerste training dit seizoen of we dat weer voor elkaar zouden krijgen, met veel A-junioren erbij. Maar tot nu toe zijn de intensiteitscijfers zelfs nog hoger." Reiziger is op zijn manier veel eisend, zo zegt hij zelf. "Ik ben heel rustig, maar stel wel een duidelijke eis aan mijn spelers: als je traint, train je ook echt. Als je het half wil doen, is dat prima, maar niet op mijn veld. Dan ga je maar op een ander veldje trainen, zonder bal. De meeste spelers vinden dat verschrikkelijk, dat klopt, maar ze hebben het zelf in de hand." Reiziger is duidelijk: een echte topsporter laat alles liggen om de top te halen. Met alleen talent kom je er niet, hoe goed je ook bent. "Een topsporter vindt het natuurlijk af en toe fijn om vrij te zijn, maar hij is het liefst bezig met wat hij leuk vindt. En dat is in ons geval voetballen. Bij de een is die drive alleen iets groter dan bij de ander. Wij verwachten daar naast van jonge jongens dat ze heel volwassen keuzes maken. Dat gaat niet altijd op. Gelukkig maar, anders zouden het allemaal robots zijn. Het liefst zie ik al die jongens Ajax 1 halen, maar dat is niet reëel. Dat een jongen als Léon nu bij AZ zit, doet me ook deugd. Hij is goed terechtgekomen." De eerste divisie is dit seizoen ijzersterk. Reiziger lepelt zo de namen van zes ploegen op die op papier sterk genoeg zijn - ook qua begroting - om bovenin mee te draaien: van de vorig jaar gedegra deerde FC Twente, Sparta en Roda JC tot NEC, Go Ahead Eagles en Cambuur Leeuwarden. "Het zijn mooie clubs, die in volle stadions spelen, die veel tv-aandacht krij gen. Dat is alleen maar goed. We kunnen onze lol op." Dit seizoen zul len de e-sporters van Ajax beurte lings een column schrijven. Wat maken ze mee en wat willen ze eigenlijk van el kaar weten? We trappen af met Dani Hagebeuk. Nog een kleine anderhalve week en dan mag ik Ajax vertegenwoordigen tijdens de Grand Final van de Fifa eWorld Cup in Londen. Dit is een driedaags evenement met een prijzenpot van 400.000 euro. De winnaar krijgt 250.000 euro en ik begreep dat ik bij diverse lijstjes tot de topfavorieten behoor. Ter voorbereiding speel ik veertig potjes in de zogenoemde weekend league. Dat lijkt veel, maar valt best wel mee als je het goed verdeelt. Ik heb inmiddels een nieuw team van (personal) coaches om me heen. Daardoor kan ik me nog professioneler voorbereiden en aandacht besteden aan het mentale aspect. Druk voel ik niet. Iedereen die zich voor dit toernooi kwalificeerde, toonde al aan met druk om te kunnen gaan. En vorig jaar deed ik ook al mee, en eindigde ik in de top acht voor de Xbox. We hebben overigens voor het eerst een dopingcontrole, al weet ik eerlijk gezegd niet precies waarom. Verder hoop ik binnenkort mijn contract bij Ajax te verlengen en ben ik benieuwd naar het boek van collega Koen Weijland. Hij is er al een tijdje mee bezig en er staat ook een stukje over mij in. Zelf zou ik niet zo snel een boek schrijven. Ik wil graag nog een keer in een speelfilm spelen en over een paar jaar meewerken aan een mooie documentaire over het leven als e-sporter. Volgende keer Voor de volgende Ajax Life draag ik het stokje graag over aan Bob van Uden. Hij was door Ajax het afgelopen halfjaar uitgeleend aan het Japanse Sagan Tosu. Ik zou hier graag lezen hoe hij dat buitenlandse avontuur heeft ervaren. 24-07-2018 MICHAEL REIZIGER WACHT NIEUW INTENSIEF SEIZOEN MET BELOFTEN Door Mike van Damme Michael Reiziger werkt nu een jaar samen met Winston Bogarde. Dat gaat 'fantastisch', aldus de voormalige rechtsback van Ajax. "We kennen elkaar door en door, speelden samen bij Ajax, FC Bar celona, Oranje. Gelukkig heeft Winston een andere persoonlijk heid dan ik, daardoor vullen we elkaar goed aan. Dat geldt ook voor René Stam, onze keeperstrainer. Dat is misschien ook wel het belangrijkste dat ik heb geleerd afgelopen jaar: je moet de mensen laten doen waar ze goed in zijn. Zo kom je tot een sterke eenheid. En dat is heerlijk werken." COLUMN

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 7