'VOETBAL IS NU HOOFDZAAK' ajaxlife VOORBEREIDING 11 Ten Hag legio andere opties om het creatief in te vullen. Een luxeprobleem? "Je moet het niet als probleem zien. Je moet namen niet snel aan posities verbin den. Het zal zich tijdens trainingen en wedstrijden vormgeven. Welke klik krijgen spelers met elkaar? Wat is het beste systeem waarin ze passen? Uit eindelijk willen we de betere spelers aan de bal krijgen op plekken waar we tegenstanders pijn kunnen doen." 3. Swingende rechtervleugel David Neres lijkt zijn opwaartse lijn van eind vorig seizoen in de voor bereiding te hebben doorgetrokken. Tijdens het trainingskamp in Duits land oogde de Braziliaanse aanval ler uiterst serieus, veelal stoïcijns en toverde hij geregeld op de vierkante meters. Bovendien gaat het meever dedigen hem steeds beter af. In defensief opzicht hadden Noussair Mazraoui en Rasmus Kris- tensen vijf weken de tijd de techni sche staf te overtuigen wie het meest in aanmerking komt om de langdurig geblesseerde Joël Veltman te vervan gen. Beiden hebben voldoende aan vallende intenties, al maakt Mazraoui in defensief opzicht een iets stabielere indruk. Tel daar op het middenveld een creatieve en balvaardige speler bij op en er zou best wel eens iets moois kunnen ontstaan op rechts. In de eveneens verloren oefenwedstrijd tegen Anderlecht (1-3) kwam het meeste Ajaxgevaar voor rust vanaf rechts via het trio Neres, Ziyech, Maz- raoui. 4. Sentiment en rendement De Ajaxdirectie leverde met het terug halen van Daley Blind en het aan trekken van Dusan Tadic een puike prestatie aan de onderhandelingsta fel. "Dusan is een op en top profes sional," licht Ten Hag de komst van laatstgenoemde toe. "Een speler met bereidheid en rendement in zijn spel. Iemand die op alle posities in de voor hoede uit de voeten kan en bovendien over een fenomenale trap beschikt." Over de komst van Blind is de trainer uiteraard ook zeer te spreken. "Dat hij in de bloei van zijn leven al terugkeert bij Ajax, is prachtig. Hij heeft ongelooflijk veel bagage in het internationale voetbal, is voetbalin- telligent, heeft gogme, is goed in de passing. Daar verwachten we veel van." Blind en Tadic zijn spelers die een voorbeeld vormen, binnen én buiten het veld. Of het voor gewilde talenten een reden is om te blijven, zal moeten blijken. Ten Hag hoopt natuurlijk van wel. "Wij hebben talenten achter wie de hele Europese top aanzit. Zij kun nen zich optrekken aan zulke ervaren spelers, die Ajax uiteindelijk aan prij zen kunnen helpen door die talenten bij de hand te nemen." 5. Potentie Hoewel Ajax in de voorbereiding wisselende uitslagen boekte, gaat het natuurlijk om de indruk die de ploeg achterlaat tegen Sturm Graz, woensdagavond in de Johan Cruijff Arena. Hoe gepokt en gema zeld komt de basiself voor de dag? Hoe positiever dat antwoord is, hoe meer tijd het aanwezige potenti- eel krijgt om in de luwte te rijpen. Spelers als Sven Botman, Nico las Kühn, Victor Jensen, Kaj Sier huis, Jurgen Ekkelenkamp en niet te vergeten de pas zestienjarige Ryan Gravenberch mochten deze voorbe reiding aan het grote werk ruiken. Ten Hag houdt ze het liefst ook in de luwte. "Dit zijn natuurlijk nog echt jonge jongens en er is nog sprake van kwaliteitsverschil. Ze kunnen nog niet zo snel handelen als een David Neres, Matthijs de Ligt, Zakaria Labyad of Klaas Jan Huntelaar, maar het potentieel is aanwezig. We moe ten nu gewoon veel met ze gaan wer ken." Nieuwkomer Labyad sluit zich aan bij de woorden van zijn trainer. "Deze voorbereiding heb ik gezien dat er bij Ajax veel talent rondloopt. Technisch, balvaardig, maar nog erg jong. Ik hoop dat zij zich blijven ontwikkelen richting eerste elftal en een voorbeeld willen nemen aan de spelers die op hun posities staan. Ze moeten er namelijk wel voor open staan." Klaas Jan Huntelaar wil dit seizoen zijn eerste landstitel met Ajax pakken. Als enige routinier maakte hij de hele voorbereiding mee. 'We zijn verder dan een jaar geleden.' Voetbalgesprekjes met Klaas Jan Huntelaar zijn altijd interessant. De bijna 35-jarige aanvaller, die zijn aflopende contract met een jaar tje verlengde, geldt als een van de meest ervaren spelers in de selec tie en heeft een heldere kijk op het voetbalspelletje. De 116-voudig Ajacied kijkt terug op een goede voorbereiding. "We zijn verder dan een jaar gele den. Niet alleen conditioneel, maar vooral in mentaal opzicht. Vorig seizoen kregen we als groep natuur- 'We zijn verder dan een jaar geleden. Niet alleen conditioneel, maar vooral in mentaal opzicht' lijk een enorme dreun en waren we met onze gedachten niet bij trainen. Voetbal was toen afleiding, nu is het hoofdzaak," doelt hij op het Nou- ri-drama. Huntelaar zette zijn ploeggeno ten overigens al vroeg op scherp na de 3-1-nederlaag tegen Anderlecht in het Olympisch Stadion. Hoewel vijf dragende spelers in dat duel hun eerste minuten maakten, verweet de aanvaller de ploeg in de eerste helft een gebrek aan zakelijkheid, een noodzakelijke kwaliteit om moei lijke wedstrijden te kunnen winnen. "Uiteindelijk wil je resultaat halen. We trainden goed, dat moet je dan ook omzetten in de wedstrijden," liet hij een kleine twee weken voor de kraker tegen Sturm Graz opteke nen. Omdat de voorbereiding vorig seizoen in feite twee weken stillag, staat Ajax er conditioneel nu beter op. En dat is maar goed ook. De tactiek van Ten Hag vraagt fysiek het nodige van de spelers. Hunte laar: "Druk zetten in de voorberei ding van het seizoen gaat gepaard met kracht en dat moeten we nog opdoen, maar door zo te spelen krij gen we die kracht ook." Vooruitkijkend naar de eerste wedstrijd tegen Sturm Graz bena drukt de 76-voudig international dat het resultaat heilig is. "Iedereen moet beseffen waar het om gaat. Zeker in de thuiswedstrijd is het belangrijk dat we de nul houden. Dan ben je uit met een doelpunt altijd in het voordeel." Dat Anderlecht elf dagen geleden vanuit een vergelijkbaar systeem (3-5-2) speelde als Sturm Graz was volgens Huntelaar een goede waar schuwing voor de wedstrijd van woensdagavond. "Dat systeem is ingesteld op counteren, al kun je het ook vanuit dominantie spelen, zoals Manchester City doet." 4-3-3, 3-4-3 of 3-5-2, Ten Hag wil dat zijn spelers gedurende de wedstrijd tactisch kunnen variëren, waarbij 4-3-3 met een inschuivende centrumverdediger het vertrek punt lijkt. De teamtactiek was ook een belangrijk ingrediënt afgelopen week in Engeland. "Het is goed wanneer je als team meerdere systemen kunt spelen, maar voor een speler is vastigheid soms ook lekker," aldus Huntelaar. "Al bepaalt de uitslag van de wed strijd meestal of je iets lekker of minder lekker vindt." 24-07-2018 XX fundament David Neres, hier in actie tegen Anderlecht, zette de opwaartse lijn verder door. Door Sander Zeldenrijk Huntelaar hoopt dat Ajax tegen Sturm Graz zakelijker voor de dag komt dan tegen Anderlecht het geval was.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 11