ajaxlife INTERVIEW Q 18-05-2018 ARROGANT 'Alles wat is gebeurd, neem ik mee in mijn broekzak. Ik ben klaar om verder te kijken' het toch lastiger mee, omdat het de eerste keer was. Je wordt er hard van. De voetbalwereld is onvoor spelbaar, sommige dingen heb je niet zelf in de hand. Ondanks dat het een teamsport is, moet je ook voor jezelf opkomen. Het is jouw carrière. Tussen het team en jezelf moet je een balans vinden. Ja, dat is soms best lastig. Maar ervaring helpt daarbij." Met Schreuder had Ziyech een sterke band bij FC Twente. De trainer maakte van de dartelende middenvelder de belangrijke man, de aanvoerder ook. Bij Ajax wer den ze in januari herenigd. "De rol men, of alleen door continu goed te blijven presteren." Dat hetzelfde ook voor spelers kan gelden, merkte Ziyech dit seizoen als geen ander. Zijn doelpunten en assists waren niet voldoende om alle Amsterdamse supporters achter zich te krijgen. Misschien ontbrak net te vaak de bikkelende Ziyech, die de zolen uit zijn schoenen liep als het voetballend even minder ging. Ziyech is eerlijk: hij denkt niet dat de supporters echt een goed beeld van hem hebben. "Ik denk dat HAKIM ZIYECH Het maakt hem kwetsbaar als voet baller, maar als mens niet meer. "Ik ligt er niet wakker van als iemand kritiek heeft. Ik slaap goed. Zolang ik maar weet dat mijn familie gezond is." Hij houdt de voetbalwereld en zijn privéwereld inmiddels strikt gescheiden. Over die laatste deelt hij liever niet al te veel meer over. Het verhaal over zijn turbulente jeugd heeft hij vaak genoeg verteld. Nu is privé echt privé. Al zegt hij wel dat zijn moeder tegenwoor dig vaker bij hem in Amsterdam Zuid zit dan hij bij zijn moeder in Dronten. "Ze vindt het wel leuk daar," grapt hij. "Voor haar is het ook wel goed om af en toe in een andere omge ving te komen." Met vrienden en familie praat hij zelfs amper tot niet over voetbal. "We doen leuke dingen, geinen. Het leven is meer dan voetbal." Ik wens je veel plezier bij je nieuwe club en hoop dat je daar wel de waardering krijgt die je verdient! Liefs, Lisette Taal. Vak 409. Ziyech gaat vertrekken. Dat weet kaartenschrijfster Lisette, dat weet elke Ajacied. De voetballer zelf maakt er ook geen geheim van: hij is klaar voor een nieuw avontuur. In het buitenland. Bij zijn komst naar Ajax zei hij al dat hij voetballend klaar was voor het buitenland, maar dat het totaalplaatje nog niet klopte. Voor zijn persoonlijke ontwikkeling was een of twee jaar Ajax de ideale volgende stap. Die heeft hij nu genomen. Ziyech heeft eigenlijk geen reden om te blijven, behalve zijn contract, dat nog doorloopt tot 2021. "Ik ben daar vaak genoeg eerlijk over geweest: persoonlijk vind ik het tijd om een nieuwe uitdaging te zoeken. Ik ben inmiddels 25, heb weer twee jaar meer levenservaring. Alles wat is gebeurd, neem ik mee in mijn broekzak. Ik ben klaar om verder te kijken. Maar ook bij een moge lijke volgende club moet het pla tje kloppen. Als dat niet zo is, blijf ik." Het lijkt er misschien op dat hij te popelen staat om Ajax te verlaten, om de club de rug toe te keren. Zo is het niet. "Ik heb in twee jaar een band opgebouwd met de spelers en de mensen bin nen de club. Dat zijn warme men sen. Natuurlijk ga ik ze missen. Maar je weet in de voetballerij dat je komt en je gaat. Daar wen je aan." De middenvelder gaat niet voor het WK al een knoop doorhakken over een andere club, maar wil eerst nog schitteren in Rusland; in een groep met Spanje, Portu gal en Iran. "We presteren met Marokko de laatste tijd goed. Het loopt lekker. Laten we die reeks maar voortzetten. Daarna kijk ik wel verder. Ik focus me eerst op het WK." De kans dat de verhuisdozen worden ingepakt in Amsterdam Zuid is dus groot. In elk geval neemt Ziyech een paar Schoenen mee, en de Rinus Michels Trofee voor Ajacied van het Jaar. En een kaart, die hem laat lachen en knikken. Vanwege de mooie boodschap. van Alfred is bij Ajax iets anders, omdat hij niet de hoofdtrainer is, maar zijn manier van communice ren is hetzelfde. Ook hij is oprecht en eerlijk. Dat ben ik helaas niet zo vaak tegengekomen in het voetbal. Ik heb trainers meegemaakt tegen wie je niet eerlijk kunt zijn. Nee, ik ga geen namen noemen." Erik ten Hag lijkt wat dat betreft wél op Schreuder, stelt Ziyech. "We kunnen alles tegen hem zeggen, eerlijk onze mening geven. We krijgen ook goede feed back na de trainingen en wedstrij den. Ten Hag is echt bezig ons beter te maken. Naar de buiten wereld toe is hij soms inderdaad beschermend. Dat is vooral voor de jonge jongens heel fijn. Maar het kan soms een beetje gek over komen voor anderen als een trai ner niet heel kritisch is na een slechte wedstrijd. Maar als trainer kun je jezelf sowieso niet bescher- ze mij vaak arrogant vinden," zegt hij, om daarna ook kritisch naar zichzelf te kijken. "Er zijn genoeg momenten dat ik denk: ik had dat anders kunnen doen. Zoals bij bepaalde uitlatingen in de media. Maar de volgende keer doe ik het toch weer. Ik ben oprecht en eerlijk. Dat wordt me niet altijd in dank afgenomen." Hij praat erover met zijn trai ners. Wat zij zeggen? Dat hij zichzelf moet blijven. En dat doet Ziyech dus. Het levert hem soms kritiek op, en dus zelfs een fluitcon- certje, maar veranderen zal hij niet. "Ik wil eerlijk naar de mensen blij ven."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 9