Hakim Ziyech gaat met goed gevoel richting WK 8 INTERVIEW 18-05-2018 ajaxlife Hakim Ziyech (25) werd uitgeroepen tot Ajacied van het Jaar. Een gesprek met de middenvelder over supporters, kattenkwaad en het WK. En een kaart van een supporter. 9UXÊ63M Twee dagen later tovert de middenvelder nog een laatste keer dit seizoen een heerlijke pass tevoorschijn. Zo op het hoofd van Justin Kluivert, bij de tweede paal. Het is zijn vijftiende assist. Een paar minuten later versiert hij een strafschop, en dankzij Kasper Dol- berg wint Ajax de laatste wedstrijd van het seizoen. 'Ik ben iemand die altijd met grappen bezig is, die kattenkwaad wil uithalen' weken ben ik, alles, happy' Laatste ondanks DOOR MIKE VAN DAMME Hoi Hakim, Ik wil je bedanken voor alle mooie passes, goals, assist en je inzet. Wat heb ik genoten van jouw spel! Het is de vrijdagmiddag voor Excelsior-Ajax als Hakim Ziyech druk in de weer is na de training. De middenvelder, door zijn trainer bestempeld als een 'kunstenaar', is vooral bezig met prijzen in ontvangst te nemen. Schoenen. Eentje voor zijn uitverkiezing van Speler van de Week van het programma Voetbal Inside, en een gouden exemplaar namens een voetbalwebsite. "Het zijn een linker- en rechterschoen, dus ik kan ze mooi samen aandoen," grapt Ziyech, voordat hij beide exemplaren op de grond zet, om daarna iets heel anders in ontvangst te nemen. Het is een kaart. Voorop staat de tekst 'Thank you oh so much, you're great', de persoonlijke tekst achterop, van Ajaxfan en seizoenkaarthouder Lisette Taal, begint met nog een bedankje. Ze heeft de kaart gestuurd omdat ze het oprecht zo erg vond dat hij werd uitgefloten, laat ze weten. Ziyech leest de kaart, lacht en knikt bevestigd. Ja, dit is een mooie boodschap. Later dit jaar zal Ziyech de Gouden Schoen van De Telegraaf in ontvangst mogen nemen, net als dat hij door de eigen supporters via ajaxlife.nl dit seizoen al is verkozen tot Ajacied van het Jaar, zijn team genoten ver achter zich latend. Je zou haast zeggen: het was een prachtig seizoen. Maar dat was het allerminst. VERWACHT Het is een week eerder als Ziyech plaatsneemt in een van de leslo- kaaltjes op De Toekomst, om over het seizoen te praten. Nee, zegt hij, hij had niet verwacht uitgeroepen te worden tot Ajacied van het Jaar. "Nou ja... Ik denk dat we allemaal wel weten wat er aan de hand is. Het laatste wat je dan verwacht, is dat je door hen toch nog wordt verkozen. En door een overgrote meerderheid. Dat is toch wel leuk." Het fluiten, het duwtje bij de spelersbus na PSV-Ajax, hij benoemt het niet concreet. Maar het 'ik denk dat we allemaal wel weten' is afdoende. Het gaat eigenlijk al veel te lang en te vaak over de moei zame relatie tussen Ziyech en een klein deel van de Ajaxsupporters. Het eerste fluitconcert je dit seizoen was hoorbaar bij Ajax- Roda JC. Dat was al in november. De laatste maanden gebeurde het vaker, al bleef het steeds bij een kleine groep van de harde kern. Ziyech reageerde door handge baartjes te maken, door zijn armen over elkaar te doen na een treffer. In de thuiswedstrijd tegen VVV- Venlo nam de massa het (voor het eerst openlijk) voor hem op, door zijn naam te scanderen toen het groepje achter het doel weer begon te fluiten. Dat veel Ajaxfans zijn soms non chalante houding minder zwaar vinden wegen dan zijn splijtende passes en creativiteit, werd nog eens bevestigd door de overmacht waarmee hij de Ajacied van het Jaarverkiezing won. Klaas Jan Huntelaar, die tweede werd, ein digde op een straatlengte achter stand: 63 punten voor Ziyech, 33 voor Huntelaar. Het is toch wel leuk, die prijs, zo zegt Ziyech. Maar verandert het zijn kijk op de Ajaxsupporter? "Nee, dat niet." Hij kijkt er spijtig bij. "De eerste keer denk je nog: ik vergeet het. De tweede keer ook. Maar na de vierde of vijfde keer kun je dat niet. Dan verpest zo'n kleine groep het eigenlijk voor iedereen." HAPPY Het gekke is dat Ziyech zich de laatste weken juist weer goed voelde. Misschien omdat het sei zoen zijn einde naderde. Het zal voor veel Ajacieden een herkenbaar gevoel zijn. Het gitzwarte seizoen 2017/2018 kon niet vroeg genoeg ten einde komen, helemaal na de pijnlijke anticlimax in Eindhoven. "Het begon met Appie...," zegt Ziyech. "Vanaf dat moment is het voor mij niet hetzelfde geweest." Vorig jaar nog deelde Ziyech een Bronzen Stier uit aan Nouri. Ze waren maatjes, kamergenoten bij buitenlandse trips, spraken veel over voetbal, over hun carrières. Tegenwoordig zit Ziyech naast het bed van zijn teamgenoot. Hij denkt vooral, zegt weinig. En reac tie komt er niet. Het verdriet zal altijd blijven, stelt Ziyech, die het inmiddels met moeite een plekje heeft kun nen geven. "De laatste weken ben ik, ondanks alles, happy. Nee, er is niets specifieks gebeurd. Ik voel me fijner, zit lekker in mijn vel, geniet van het leven." En dat is een voorwaarde om goed te spelen. De 25-jarige Aja- cied praat nooit over vorm als iets losstaand. Het is het totaalpakket dat moet kloppen. "Ik voetbal vrij als ik gelukkig ben, als het goed met mijn familie en vrienden gaat, als de sfeer op de club goed is, als ik veel lol heb met teamgenoten," somt hij op. "Ik ben iemand die altijd met grappen bezig is, die kattenkwaad wil uithalen. Je moet lachen met elkaar. Ik ben minder van de seri euze dingen, al merk ik wel dat jonge jongens naar me luisteren als ik iets zeg. Maar ik probeer die rol niet heel vaak op me te nemen. Die jongens moeten ook hun gang gaan. Ze zijn jong, moeten fouten maken om van te leren. Als er echt iets gezegd moet worden, dan doe ik dat wel." CONTROLE Het lol maken stond lang op de achtergrond. Door het wegval len van Nouri, maar ook door de sportieve malaise. En in december de trainerswissel. Na de bekerne derlaag tegen FC Twente werd Marcel Keizer de wacht aange zet. "Zijn ontslag kwam voor mij onverwachts. Ik heb daar nog wel met hem over gesproken. Maar dat is de voetballerij. Je kan daar als speler niet te lang bij stilstaan, je moet door. Ondanks dat ik ervan baalde, had ik het wel goed onder controle." Ziyech heeft het eerder mee gemaakt, bij FC Twente. Destijds was het Alfred Schreuder - nu assistent van Erik ten Hag - die plaats moest maken. "Daar had ik Ziyech blijft bij veel fans onverminderd populair. HAKIM ZIYECH

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 8