I De mooiste Ajaxshirts ontleed Nummer 16 De wedstrijd ajaxlife TWEEDE HUID 1 7 18-05-2018 i# Een Ajaxshirt is meer dan een kledingstuk. Elk design vertelt de verhalen van seizoenen en spelers die het droegen. We duiken in de historie van deze tweede huid. Dit keer: een shirt dat door geen Ajacied is gedragen. was het eiland Salaminas (ook wel Salamis), dat is gelegen in de wate ren van de Saronische Golf, onge veer twee kilometer buitengaats de havenstad Pireaus. Grieken zijn voetbalgek en op het dunbevolkte eiland was vanaf 1931 plek voor een voetbalclub. Natuurlijk werd die club 'Ajax' genoemd. In 1973 stuurde het bestuur van Ajax Salaminas een uitnodiging naar de grote Amster damse broer met het verzoek om op kosten van de kleine broer in juni van 1973 een bezoek te bren gen aan de plek waar de oude Ajax zijn kasteel had. Ajax vs DOOR DAVID ENDT LD "c Cn lA We nemen dit keer een zeer speci aal shirt in de handen. Dit blauwe exemplaar, netjes afgewerkt met een dubbele witte bies, zul je in geen enkele verzameling Ajaxshirts tegenkomen, simpelweg omdat het niet een shirt is dat door een Ajacied werd gedragen. Hoewel, helemaal juist is deze vaststelling niet; er zijn meerdere voetbal clubs die Ajax heten. De meeste spelen in rood en wit, maar dat is niet het geval bij het Griekse Ajax, Ajax Salaminas. Die club gebruikt namelijk het blauw en wit. Wat en wie is Ajax Salaminas? Bij het beantwoorden van die vraag komt een beetje klassieke kennis van pas. Ons Ajax is bij de oprich ting vernoemd naar de Griekse held Ajax die volgens de mytho logische geschiedschrijving van Homerus een van de dappere strij ders was die, samen met andere grootheden als Agamemnon en Achilles, streden bij het beleg van Troje. Thuisplaats van de held Hoogtepunt zou een wedstrijd tegen de naamgenoot zijn. Dat de beoogde datum vlak na de Europa cupfinale viel, was natuurlijk geen toeval. Ajax stemde toe, beloofde met het eerste elftal te komen en de Grieken waren in hun nopjes. De gok pakte goed uit: drie dagen voor het bezoek won onze club de finale met 1-0 van Juventus. LUXE Uiteindelijk reisde alleen doel- puntmaker Johnny Rep mee naar Griekenland. Hij was een luxe aanvulling op het met A-junio ren versterkte Jong Ajax. Op de luchthaven van Athene was er een groots onthaal. Duizenden men sen waren ter plekke, allen voor zien van rood-witte vlaggetjes. De wachtenden verkeerden in de waan dat het voltallige eerste elf tal was geland. De busreis naar de haven van Pireaus, waar per boot werd overgestoken naar het eiland, was onvergetelijk. Langs het hele traject stonden de mensen rijen dik, het enthousiasme was overstelpend. Na onder meer een bezoek aan de ruïnes van het kasteel van de Griekse held Ajax stond op de derde dag van het verblijf de wedstrijd Ajax Salaminas-Ajax Amsterdam op het programma. In de middaghitte won het versterkte Jong Ajax met 2-0 van de Griekse amateurclub. Tot ieders genoegen was Johnny Rep de maker van beide doelpunten, dat paste per fect in het scenario. De schrijver van dit verhaal maakte als jonge voetballer het avontuur mee. Ik ruilde het shirt met de gretig aan mijn Ajax- shirt rukkende Griekse voet baller die, net als ik, als invaller zijn aandeel had in de wedstrijd. Kostas Mitrokoukolakis (heette hij echt zo?) ging er juichend met mijn shirt vandoor en ik stond met een kletsnat maar prachtig koningsblauw shirt in mijn knuis ten. Het tricot was van een heel fijn katoen gemaakt, een traktatie voor de vingers. Je kon er zowat door heen kijken, zo dun, en het was delicaat afgewerkt. Met op de rug het in wit katoen gestikte nummer 16. Indrukwekkend was het logo, met de naam in het Grieks en de heldenkop in het blauw op een wit veld. Zoals gebruikelijk voetbalde Joh nny Rep ook in Griekenland met het nummer 16 op de rug, en dat shirt was natuurlijk een Ajaxshirt en niet het blauwe van Ajax Sala minas. Over de Griek met nummer 16 valt niets te achterhalen. Rep was de grote man van het Ajaxelftal, waarvan Bram Braam aanvoerder was. Vanaf het moment dat in de Nederland se competitie de voetballers in de gelegenheid werden gesteld om met een rugnummer naar eigen voorkeur te spelen, droeg Rep dat nummer. Een diepere reden voor de keuze van het nummer, had hij niet. In Griekenland was Rep de gro te attractie voor het fanatieke pu bliek en bovendien was hij in leef tijd gelijk aan veel van de andere spelers die het elftal vormden. De jongeman die een paar dagen eer der het enige doelpunt in de Euro pacupfinale tegen Juventus maak te, was makkelijk ingeburgerd. Na de wedstrijd kregen de spe lers vrijaf, namen onder leiding van Rep de boot naar Piraeus, en beleefden een mooie en vrolijke avond. Ook dat kon je wel aan Rep overlaten. Ajax Salaminas en Ajax Amster dam troffen elkaar op 4 juni 1973 in het gemeentelijke stadion van het eiland Salaminas. Het stadi on kende een capaciteit van zes duizend, maar er waren veel meer toeschouwers aanwezig. De be langstelling voor het grote Ajax, kakelverse kampioen van Europa, was enorm. Het elftal was echter samen gesteld uit spelers van het B-elftal (zoals Jong Ajax toen heette), ta lenten uit de A1 en 'eregast' Johnny Rep. De Ajaxdelegatie stond onder leiding van trainer Bob Haarms, lei der Nol Boerkoel sr. en bestuurslid André Kraan. Het Jong Ajax-team tegen Ajax Salaminas: Paul de Jong (Peter van der Linden); Bram Braam, Dick Vis ser, Wim Zand (David Endt), Henk Medik; Pim van Dord, Rob Alberts, Paul Lonhard; Eddy Kuipers (Floor Buma), Johnny Rep, Paul Bijvank.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 17