Wie gingen Ajax' WK-gangers van 2018 voor? ONDERfbE m ajaxlife ONDER DE LOEP 1 T 18-05-2018 Ajax is rijk aan histo rische verhalen. Wij leggen ze onder de loep. Dit keer: wie was eigenlijk de eerste (buitenlandse) Ajacied op het WK? De legendarische selectie van 1976 telt zes Ajacieden. Plus Johan Cruijff natuurlijk, maar die is van FC Barcelona. 'Mundial' Van Ajax naar de DOOR MENNO POT Peter Larsson in actie met de Braziliaan Muller op het WK van 1990. De Zweed is de eerste buitenlandse WK-Ajacied. Oranje staat buitenspel, maar natuurlijk zullen we met bijzon dere belangstelling kijken naar de Ajacieden die deze zomer wél naar het WK in Rusland mogen. Op het moment van schrijven is nog niets officieel: Hakim Ziyech en Lasse Schöne lijken zekerheden. Kasper Dolberg en Nicolas Tagliafico koes teren goede hoop. Wie was eigenlijk de allereer ste Ajacied die een WK-wedstrijd speelde? En wie was de eerste bui tenlander die als Ajacied naar de 'Mundial' mocht? De historische mijlpaal van het allereerste echte WK-duel beleeft Nederland in 1934, in het fascis tische Italië van Mussolini. Heel Nederland kan meezingen met 'We gaan naar Rome' van Willy Derby en de Nederlanders zijn optimistisch voor het eindtoernooi, dat begint bij de achtste finales en alleen uit knock-outronden bestaat. Op 27 mei 1934 is het zover: Nederland-Zwitserland in Milaan. Eén Ajacied staat in de basis: Wim Anderiesen Sr., die zich dus kroont tot de allereerste échte 'WK-Aja- cied'. Jan van Diepenbeek is ook mee, maar blijft op de bank. Neder land verliest: 2-3. Na één wedstrijd is het WK voorbij. Dat is vier jaar later opnieuw zo, in Frankrijk: Le Havre, 5 juni 1938, 3-0 voor het sterke Tsjecho- slowakije, opnieuw met de rijzige middenvelder Anderiesen als enige Ajacied in de ploeg. Dick Been zit wel op de bank. LEGENDARISCH Oranje moet lang wachten op het eerste WK-optreden in de moderne tijd. Pas in 1974 is het zover, in West-Duitsland. De legendarische selectie telt zes Ajacieden. Plus Johan Cruijff natuurlijk, maar die is van FC Barcelona. Van de zes Ajacieden beginnen Arie Haan, Ruud Krol, Johan Nees- kens, John Rep en Wim Suurbier op 15 juni in de basis tegen Uruguay, in Hannover. Piet Keizer blijft op de bank. Het wordt 2-0 door goals van Johnny Rep, die zich daarmee offi cieel kroont tot de eerste scorende Ajacied op een WK. Vanaf dat moment is het simpel: als Oranje naar het WK mag, gaan er Ajacieden mee. Piet Schrijvers en Dick Schoenaker komen er in 1978 bij. Jan Wouters, Danny Blind, Bryan Roy, Stanley Menzo, Richard Witschge, Aron Winter en John van 't Schip in 1990. Frank en Ronald de Boer, Peter van Vossen, Marc Over- mars en Frank Rijkaard in 1994. Net als Edwin van der Sar, die vier jaar later zijn eerste WK-duel speelt. John Heitinga, Wesley Sneijder, Ryan Babel en Hedwiges Maduro in 2006. Demy de Zeeuw, Gregory van der Wiel en Maarten Stekelenburg in 2010 (Zuid-Afrika). Jasper Cillessen, Daley Blind en Joël Veltman in 2014. Totale aantal Nederlandse WK-gan- gers van Ajax: 34, van wie er vier geen WK-minuten maakten (naast de twee bankzitters uit de jaren der tig waren dat Stanley Menzo en, ver rassender, Danny Blind). Naar de eerste buitenlandse Aja- cied in een WK-duel is het even zoeken. De eerste buitenlander in Ajaxdienst, de Joegoslaaf Bozo Bro- keta, is tien jaar voor zijn komst naar Amsterdam heel even international, maar nooit op een WK. In 1962 en 1966 heeft Ajax geen buitenlanders in de selectie. In 1970 haalt Joegosla vië het WK niet en is Velibor Vasovic toch al geen international meer. De meeste Ajaxbuitenlanders van 1974 en 1978 zijn dat ook niet. Felix Gasselich is Oostenrijks international, maar een WK zit er niet in. Ajax' 'Deense Golf' haalt in 1982 het eindtoernooi niet. In 1986 wel, maar dan zijn ze geen Ajacieden meer. Pas op 10 juni 1990, tijdens het WK in Italië, kunnen Ajaxsupporters voor het eerst naar een buitenlandse WK-Ajacied kijken: verdediger Peter Larsson verschijnt aan de aftrap bij Brazilië-Zweden in Turijn. Hij heeft de primeur. Na rust doet ook Ajax- spits Stefan Pettersson mee. Op een niet-Nederlands WK-doelpunt van een Ajacied moe ten we dan nog vier jaar wachten: het valt op 30 juni 1994 in Boston, als Finidi George voor Nigeria scoort tegen Griekenland. In 1998 is de buitenlandse Ajax- delegatie vrij productief in Frankrijk: Sunday Oliseh en Tijjani Babangida pikken elk een goal mee voor Nige ria, terwijl Michael Laudrup op 24 juni 1998 scoort tegen Frankrijk, het laatste doelpunt van zijn loopbaan, in wat formeel zijn laatste week als Ajacied is. MERKWAARDIG Op het WK van 2002 ontbreekt Oranje, maar is de Ajaxafvaardiging aanzienlijk. We noteren doelpunten van John O'Brien voor Team USA en Benni McCarthy voor Zuid-Afrika. De jonge Steven Pienaar zit ook bij de selectie, maar krijgt geen speel tijd. Merkwaardig geval is Aaron Mokoena: op het moment van zijn WK-debuut uitgeleend aan Ger minal Beerschot, maar wel bij Ajax onder contract. Zlatan Ibrahimovic maakt dat jaar zijn WK-debuut voor Zweden. Hatem Trabelsi speelt voor Tunesië. Pius Ikedia voor Nigeria. In 2006 spelen Tomas Galasek en Zdenek Grygera voor Tsjechië en Markus Rosenberg voor Zweden. In 2010 scoort Luis Suarez voor Uru guay (waar ook Nicolas Lodeiro minuten maakt) en zijn Marko Pantelic en Dennis Rommedahl als scheidend Ajacieden doeltreffend voor respectievelijk Servië en Dene marken, waar ook Christian Eriksen in actie komt. Eyong Enoh speelt voor Kameroen. In 2014, in Brazilië, is de Ajax- productie karig: één Ajaxgoal bij Oranje (van Daley Blind, tegen Bra zilië), maar bij andere landen is zelfs geen enkele Ajaxspeler van de partij, zodat de teller bij de start van het WK 2018 op 21 niet-Nederlandse Ajacieden staat (Mokoena niet mee geteld), van wie alleen Pienaar (als Ajaxspeler) geen speeltijd kreeg. Mooie opdracht voor Ajax' mul tinationale WK-ploeg van 2018: 'Ajaxdoelpunten' maken, want sinds 26 juni 2010 (Luis Suarez tegen Zuid-Korea, namens Uruguay) staat Ajax' vreemdelingenlegioen droog op de Mundial. Daley Blind was in 2014 de laatste Ajacied die scoorde op een WK, tegen Brazilië.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 13