ajaxlife INTERVIEW I 18-05-2018 11 Je doelt op jeugdigheid. Dat is een gevolg van het directie beleid. Edwin van der Sar liet al weten dat Ajax zich meer wil gaan focussen op transfers zoals die van Nicolas Tagliafico. Directe versterkingen, ervaren winnaars van een jaar of 24, 25 met al een behoorlijke rugzak. "Daar denken we nadrukkelijk aan, maar je moet ze wel kunnen vinden. De analyse maken is makkelijk, maar of we daar naar kunnen han- delen...We zullen alles in het werk stellen, maar spelers moeten ook betaalbaar zijn en in Nederland wil len spelen." 'We willen de kern uan het elftal dat er nu staat behouden en aanvullen met eerzuchtige en ervaren spelers' "We hebben sindsdien een lijn ingezet en die blijven we natuurlijk wel volgen." Als coach moet je plooibaar en flexibel zijn, aldus Ten Hag. 'Deze groep moet ik op een hoger niveau uitdagen.' Je doelt op zwak verdedigen van Max Wöber bij Marco van Gin- kel? "Ik betrek het nooit op één spe ler. Uiteindelijk is het een aaneen schakeling van fouten. Er laat ook een speler zijn man lopen én er is iemand die niet meeverdedigt maar die de situatie wellicht nog had kun nen redden. Of neem AZ-thuis. In de tweede minuut krijgen we een gevaarlijke counter tegen, terwijl wij een corner hadden. Op zulke momenten missen we de urgen tie en zien niet dat het ons meteen schade kan brengen." Bij corners van Ajax zijn er afspraken en taken voor de spe cifieke spelers in de restverdedi- ging, toch? "Precies, maar dan is het besef er dus gewoon niet dat er gevaar kan zijn. En dat de eerste treffer in de wedstrijd je in een slechte positie brengt. Dan moet je namelijk rea geren. Dat wil niet zeggen dat je meteen de wedstrijd gaat verliezen, maar de kansen op een zege nemen bij een 1-0-achterstand sterk af. Daarin zullen we taakvolwassener moeten worden." Wat ook niet meehelpt is het gebrekkige rendement in de eindfase voor het vijandelijk doel. Het moet efficiënter. Op die manier maak je het jezelf en je team ook gemakkelijker. Dat was onder jouw voorgangers ook al een probleem. Waarom lukt het amper dit in de ploeg te krijgen? "Onderliggend zijn er veel indica toren die goed zijn. We moeten dus sleutelen aan wat minder goed is. Sommige dingen zijn ook logisch. Niet iedereen is meteen goed op zijn achttiende. De zogenaamde patatgeneratie won pas veel later alles wat er te winnen viel. Dat zijn later allemaal topvoetballers gewor den. Noussair Mazraoui staat pas net in de basis. Matthijs de Ligt staat op zestig duels in Ajax 1, maar is nog A-junior. Max Wöber speelt voor het eerst op het hoogste niveau in het buitenland." Van der Sar zei in de vorige Ajax Life dat het beoogde basiselftal klaar moet zijn voor de eerste Europese horde eind juli. Zie jij dat gebeuren? "Ik ben niet naïef en loop al lang mee in de voetballerij. Ik weet dat er tussen 14 en 31 augustus bij Ajax ook nog wel wat zal gaan gebeuren. Maar ons streven is het geraamte in een heel vroeg stadium neer te zet ten. Als de beoogde aanwinst nog ERIK TEN HAG drie ijzers in het vuur heeft, zijn we daar wel van afhankelijk. Wij vragen een dusdanige kwaliteit dat we in een heel beperkte vijver vissen. Rea liseer je dat wel. Dat maakt het erg moeilijk." Heb je al zin in het nieuwe sei zoen, wetende hoe je beoogde basiselftal er na de zomer uitziet? "Zekerheid dat spelers blijven heb ik niet. Maar de intenties van Ajax zijn duidelijk. We willen de kern van het elftal dat er nu staat behouden en aanvullen met eerzuchtige en erva ren spelers. Maar als er morgen een interessant twintigjarig talent op de markt komt, zullen we die kans niet negeren." Dat is logisch. Het wordt inte ressanter hoe hard Ajax het spel speelt als een topclub zich met miljoenen meldt voor een bepaalde sleutelspeler. "Zeker." Het zou een trendbreuk zijn als Ajax een miljoenentransfer blokkeert. "Dat is aan de directie. Als er morgen een club uit de top-vijf van Europa komt en die legt een astronomisch bedrag neer, waar blijf je dan? Welke druk ontstaat er dan?" Hoe probeer je dat geraamte dan bijeen te houden? "Wij hebben de spelers in een groepsgesprek geprobeerd duide lijk te maken dat we op een geza menlijke missie zijn om Ajax weer succesvol te laten zijn. We willen een team bouwen. Niet voor een seizoen, maar voor de langere ter- mijn. Uiteindelijk moet iedere spe ler daarin zijn eigen keuze maken. Anderzijds staan ze natuurlijk gewoon onder contract bij Ajax." Wat jou betreft zet Ajax dus ste vig zijn hakken in het zand als het er op aankomt in de trans ferperiode? "Ik weet niet hoe dat voor mijn tijd was, maar wat mij betreft is Ajax standvastig." Afgelopen zomer bleek een vertrek van drie basisspelers (Davy Klaassen, Bertrand Traoré en Davinson Sanchez) al funest. "Drie is te doen. Dan heb ik het niet over drie van de elf basisspe lers, maar drie uit de eerste vijftien selectiespelers. Dat is op te van gen. Helemaal hier bij Ajax met de talentenfabriek. Het mooist is eigenlijk als je twee transfers doet. Als trainer wil je dat helemaal niet, maar ik snap dat iedere club - ook Ajax - dat bedrijfseconomisch nodig heeft." Vanaf zo'n beetje je eerste werkdag in Amsterdam werk je aan de doelgerichtheid van de ploeg. Hoeveel progressie zie je op dat vlak? "De laatste wedstrijden scoorden we wat gemakkelijker, maar als je geen spits of minder spitsen tot je beschikking hebt, wordt het moei lijker. In de week dat ik mijn con tract tekende viel Kasper Dolberg weg. Dat konden we opvangen met Klaas Jan Huntelaar, maar toen hij wegviel hadden we een probleem." Dat bleek tegen ADO Den Haag en Vitesse. Ajax verspeelde vijf punten. Waarom koos je in die duels voor Siem de Jong in plaats van Matteo Cassierra? "Als we in het najaar hadden geze ten met ons proces, had ik altijd voor Matteo gekozen. Maar we speelden die wedstrijden op een moment dat we ons geen puntenverlies in de titelrace konden veroorloven. Elke wedstrijd was met het mes op de keel. Op dat moment bouwde ik op de ervaring van Siem. Hij was aanvoerder en had al vier titels op zijn naam staan, waarbij hij ook in de spits goed fungeerde. Bovendien liet Matteo het in die fase minder zien op de trainingen. Uiteindelijk moet je constateren dat we schade opliepen in de wedstrijden dat Siem in de spits speelde en dat we met Klaas Jan iedere wedstrijd wonnen, behalve tegen Utrecht en PSV." "Het moet ook meezitten. Ajax schoot veruit het meest op paal en lat. Soms is succes daarvan afhan kelijk. Zeker als een doelpunt op het goede moment valt. Dan kan het net in de goede richting vallen, ook in het mentale. Maar we zijn niet in die schwung gekomen." Al die statistieken maken het totaalplaatje, maar de fans erge ren zich vooral aan het feit dat hun club voor het vierde opeen volgende seizoen naast de titel grijpt. Jouw onderbouwing botst met de emotie op de tribune en je krijgt een fluitconcert. "Tüürlijk botst dat." Zo werkt de voetballerij? "Uiteindelijk ben je er als coach verantwoordelijk voor. Het is net als met een minister. Die kan er niet alles aan doen, maar heeft wel ministeriële verantwoordelijkheid. Dat is ook de job die ik heb. Een coach heeft veel invloed, maar niet alle invloed. Zeker niet op zo'n korte termijn." Vier maanden is inderdaad tamelijk kort. De discussie is nu of er sinds jouw aanstelling pro gressie is geboekt. Hoe beant woord jij die vraag? "De hele beeldvorming is van niet. Heel Ajax ligt onder een negatief sentiment maar of dat ook reëel is. Ik vind van niet. Ik kan nog veel meer argumenten aandragen, maar de mensen zien maar een ding: de tweede plek van een club met het hoogste budget." IMPACT Op eigen verzoek opent Ten Hag zijn laptop om er wat statistieken bij te pakken. Hier en daar volgt een toevoeging. Zo speelde PSV dit sei zoen met het 'kampioensgen', alles zat mee. Maar Ten Hag bekijkt en analyseert vooral zijn eigen selectie. Het wegvallen van de geblesseerde Frenkie de Jong lijkt de grootste impact te hebben gehad op het teamproces. "Daarmee viel onze defensieve stabiliteit weg en werd de dominantie van achteruit min der. In de slotfase van het seizoen zie je wel dat we meer gaan scoren, maar krijgen we ook meer treffers tegen. Was hij fit gebleven, dan denk ik dat we meer waren gaan scoren en nog steeds weinig tegen treffers hadden gekregen." David Neres was dit seizoen een belangrijke speler met vijftien treffers en elf assists. Tijdens het trainingskamp in januari noemde je zijn statistieken uit de eerste competitiehelft (acht goals en tien assists) fenome naal. Hoe kijk je naar zijn spel na de winterstop? "Voor de winterstop had hij meer rendement dan erna. Eigenlijk het tegenovergestelde van Hakim Ziyech. David kende na de winter stop een mindere fase, maar de laat ste wedstrijden waren weer goed. Hij heeft wat meer vrijheid gekre gen om zijn acties te maken. Zoiets kan aan het systeem en aan de spe ler liggen. Soms zitten ze net in een fase waarin de focus wat minder is. Dat kan ik moeilijk zeggen. Maar in grote lijn kun je stellen dat die twee een heel goed seizoen hadden." Ajax verspeelde in zes duels tegen ADO Den Haag, Utrecht en Vitesse vijftien punten. Zie jij daarin een rode draad? "Het zijn stugge tegenstanders, die agressief spelen. Dan kom ik toch weer terug op een aantal mentale aspecten waarin rek zit en waar uit we winst moeten halen. Het gaat niet altijd om de kwaliteit van voetballen of hoe goed je een man kunt passeren. Het gaat ook om andere aspecten, zoals de urgen tie. Hoe belangrijk is het om de tegenstander of ruimte te verde digen? Herken je het belang van een inworp tegen? Hoe lees je fases van wedstrijden? Bij een 1-0-ach- terstand voor rust moet je niet op een 2-0-achterstand komen, maar speel je de eerste helft uit met min der risico, zodat het in het slechtste geval 1-0 blijft staan." Laten we ook even vooruitkij ken. Hoe ziet de voorbereiding op het nieuwe seizoen eruit? "We beginnen op 18 juni." Ga je het anders aanpakken dan in januari? Verwacht je dat de beoogde ver sterkingen zich melden voor het eerste trainingsweek, eind juni? "Van de spelers die we op het oog hebben, komt een deel uit op het WK. Zij zullen sowieso ontbreken tijdens het eerste trainingskamp. Dan wordt het ook kort dag om hen te integreren, dus dat zal inderdaad een barrière zijn die we moeten nemen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2018 | | pagina 11